Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Instytut ma 150 mln zł długu. Leszczyna: biorą pożyczki w parabankach

235
Podziel się:

- Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jest zadłużony na prawie 150 mln zł - poinformowała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że Instytut brał pożyczki w parabankach. Teraz potrzebny jest plan naprawczy, by przetrwał.

Instytut ma 150 mln zł długu. Leszczyna: biorą pożyczki w parabankach
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna (PAP, PAP/Piotr Nowak)

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna została zapytana w czwartek w TVP Info o trudną sytuację w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

- Rzeczywiście, po PiS-ie odziedziczyłam mnóstwo problemów w resorcie - zadłużone instytuty, zadłużone szpitale, wydrenowany fundusz zapasowy w Narodowym Funduszu Zdrowia, buble prawne, które muszę poprawiać, luki prawne, które spowodowały, że mamy receptomaty, które były zagrożeniem dla niekontrolowanego sprzedawania leków opioidowych i tak dalej. Instytut Psychiatrii i Neurologii jest jednym z moich wielu problemów, a zadaniem ministra zdrowia jest zrobić wszystko, żeby przetrwał - powiedziała w programie "Gość poranka" ministra zdrowia.

Zadłużenie od dekady narasta

Podkreśliła, że Instytut jest zadłużony na prawie 150 milionów złotych.

To nie jest efekt ostatniego roku i obecnej dyrektorki. Instytut zadłuża się od 10 lat i to, co musimy zrobić, to położyć na stole taki plan naprawczy, taki program restrukturyzacji tej instytucji, żeby Bank Gospodarstwa Krajowego mógł dać instytutowi długoterminowy, nisko oprocentowany kredyt - poinformowała Leszczyna.

Zaznaczyła też, że program naprawczy musi być zaakceptowany przez radę naukową, żeby instytut ruszył do przodu.

- Rada naukowa musi współpracować z dyrektorem. Obecna dyrektorka dostała ode mnie czas do połowy roku i jeśli nie zobaczę programu restrukturyzacyjnego, który pozwoli Instytutowi Psychiatrii i Neurologii w ogóle przetrwać, to oczywiście wprowadzę tam zmiany. Natomiast rada naukowa obojętnie z jakim dyrektorem musi współpracować - zaznaczyła.

Dodała, że spotyka się dyrektor Instytutu i z pracownikami. - Pracownicy nie przynieśli żadnego jakiegoś konstruktywnego pomysłu na rozwiązanie tego problemu. Nie zwracali się do mnie z prośbą o zmianę dyrekcji. Generalnie zwrócili się do mnie z prośbą o to, żeby Instytut nie był likwidowany i ja się do tej prośby przychyliłam – podkreśliła.

Wskazała też, że Instytut zadłuża się w parabankach, a taka sytuacja trwa od wielu lat. W ubiegłym roku dyrektorka Instytutu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przyznała, że poprosiła różne instytucje rządowe (m.in. MZ i Kancelarię Premiera) o wsparcie finansowe, by nie zaciągać kolejnych kosztownych pożyczek. Jak jednak relacjonowała, ostatecznie otrzymała z resortu zdrowia sygnał, że musi ratować się następnym finansowaniem z instytucji pozabankowych.

Już w kwietniu 2023 roku Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził zaniepokojenie doniesieniami medialnymi o wciąż pogarszającej się sytuacji finansowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(235)
bogdan48
wczoraj
dlaczego do tej pory tak mało ludzi siedzi ???w sprawach okradania PAŃSTWA????
babcia 79
4 tyg. temu
A co z nadużyciami p. Dwornego na 16 mld ! Budował dziesiątki szpitali (53 ), tylko nie miał tam kto leczyć ! Szok ! Przecież jest raport NIK-u.
Emeryt
4 tyg. temu
Czy nie lepiej zlikwidować PZPN, który od ponad 30 lat buduje reprezentację z coraz gorszym skutkiem i te pieniądze przeznaczyć na Instytut.
Nieudacznicy
4 tyg. temu
Leszczyna Likwidator Polskiej służby Zdrowia zaczyna od Psychiatrii i Neurologii!!!
Mafia medyczn...
4 tyg. temu
Ciekawe gdzie są prokuratoży aby zbadać sprawę szemrana
...
Następna strona