Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PPK 2020 - Czyli jak fundusze radzą sobie z inwestowaniem środków przyszłych emerytów

13
Podziel się:

PPK. Fundusze Pracowniczych Planów Kapitałowych w blisko trzy miesiące wypracowały od kilku do kilkunastu procent zysku. Różnica pokazuje, że każdy z nich ma różne podejście do inwestowania pieniędzy przyszłych emerytów.

PPK 2020 - Czyli jak fundusze radzą sobie z inwestowaniem środków przyszłych emerytów
PPK 2020 - Czyli jak fundusze radzą sobie z inwestowaniem środków przyszłych emerytów (Materiały prasowe)

PPK 2020 - Czyli jak fundusze radzą sobie z inwestowaniem środków przyszłych emerytów

Przypomnijmy, że z założenia Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) stanowią formę dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę dla blisko 11,5 mln pracujących Polaków. PPK umożliwią tym samym gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Pieniądze z funduszu odkładane są w Pracowniczych Planach Kapitałowych i będą stanowić prywatną własnością uczestników PPK.

Zobacz także: Oglądaj: PPK się opłaca. Kto się wypisał, łatwo może zmienić decyzję

Same różnice w kwestii zysków poszczególnych funduszy wynika w dużej mierze z faktu, że startowały one w różnych terminach. Niektóre z nich funkcjonują dłużej niż trzy miesiące, inne dopiero parę tygodni. Wyczerpujące i miarodajne podsumowanie ich działalności przyjdzie jednak dopiero z czasem, kiedy statystyki będzie można ująć w podsumowaniu rocznym.

W zależności od wielkości firmy Pracownicze Plany Kapitałowe będą wdrażane stopniowo do 2021 roku. Jednocześnie pierwsi pracownicy zatrudnieni w największych firmach oszczędzają już w PPK od 1 lipca 2019.

PPK 2020 - Czyli jak fundusze radzą sobie z inwestowaniem środków przyszłych emerytów

Tym, co powinno szczególnie interesować przyszłych emerytów oszczędzających w PPK, jest informacja, że w ujęciu trzymiesięcznym żaden z funduszy nie stracił. Jednocześnie najlepsze wyniki spośród wszystkich instytucji zarządzających PPK w ostatnich miesiącach osiągnęło Nationale - Nederlanden PTE .

Jak informował w tym tygodniu wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Bartosz Marczuk, już prawie 2 tys. firm podpisało umowy w związku z drugą falą przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
arek
4 lata temu
Wprowadzane już od jakiegoś czasu do naszego kraju ppk to fajne rozwiązanie na oszczędzanie na okres emerytury. Znikomy koszt i dopłaty pracodawcy to coś czego jeszcze nie było, a podnosi atrakcyjność programu
klaudynka
4 lata temu
Ja jednak uważam nieco inaczej. Jestem w tym programie od roku ubiegłego i całkiem dobrze to wszystko działa. Jest aplikacja dzięki której mam ciągły wgląd w środki zgromadzone na moim koncie, dopłaty też wpłynęły od państwa. Dużo ludzi się przekonało że całe to straszenie było niepotrzebne. Oczywiście sa osoby, które na bieżąco wypłacają pieniądze. Tylko one nie mogą liczyć na dopłaty od państwa. Ale skoro czują taką potrzebę to mogą to zrobić.
lulima
4 lata temu
Trzeba pozytywnie patrzeć na ten rodzaj oszczędzania. To w końcu co najmniej 20 lat zbierania środków. ale z pewnością to dobry wybór. Szczególnie ze teraz ludzie mają mało oszczedności albo wcale. Dzieki temu programowi mozemy mieć 1000 zł i więcej do przyszłej emerytury wypracowanej w ZUS.
aleksandra @
4 lata temu
Mnie ten program przekonał od samego początku. W sumie jak patrzę na emeryturę swoich rodziców to nie wygląda to za ciekawie. Nie chciałabym mieć takiej emerytury. A dzięki oszczędzaniu w ppk mam mozliwosc miec 1000 zł więcej do mojej wypracowanej emerytury. Więc całkiem rozsadna kwota.
madzia
4 lata temu
Dużo słyszałam obaw do co pracowniczych planów kapitałowych, ale ostatecznie z osób które już to mają wprowadzone, nie znam nikogo, kto by z tego zrezygnował, bo niby czemu. Koszt niewielki, wysiłek zerowy, a można mieć bardziej godziwą emeryturę.