Notowania

ppk
23.10.2019 16:10

PPK. Czy warto się wypisać? Przedstawiamy możliwe rozwiązania

Od lipca w Polsce funkcjonują Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Program ma z założenia objąć blisko 11,5 mln pracowników i zapewnić dodatkowe oszczędności dla osób, które w przyszłości zamierzają pobierać świadczenia emerytalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PPK. Czy warto się wypisać? Przedstawiamy możliwe rozwiązania

PPK. Czy warto się wypisać? Podstawowe założenia

Przypomnijmy, że ustawa o PPK umożliwiła utworzenie dobrowolnego, prywatnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program świadczeń zaangażowane są trzy podmioty: państwo, pracodawcy i pracownicy.

Wpłata podstawowa finansowana przez pracownika korzystającego z PPK może wynieść od 2 do 4 proc. jego wynagrodzenia. Sam pracodawca natomiast dopłaci do tej kwoty składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W rezultacie maksymalna wpłata na Pracownicze Plany Kapitałowe może wynieść nawet 8 proc.

W największych firmach – zatrudniających co najmniej 250 osób – Pracownicze Plany Kapitałowe wdrożono już w lipcu 2019. Mniejsze podmioty będą wprowadzać program stopniowo do stycznia 2020. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK pracodawcom grożą wysokie grzywny.

Oglądaj: PPK dla przedsiębiorców. Ekspert zaskakuje pomysłem

PPK. Czy warto się wypisać? Możliwość wypłaty środków

Pracownicze Plany Kapitałowe są programem dobrowolnym, dlatego w każdym momencie można będzie zrezygnować z dokonywania wpłat. Żeby tego dokonać, do 30 września należy złożyć specjalną deklarację w formie pisemnej. Druk potrzebny do zakończenia procedury można otrzymać od swojej firmy lub pobrać ze strony mojeppk.pl. Wypełniony dokument należy przekazać pracodawcy. Jednocześnie pracownik, który zrezygnuje z PPK, co cztery lata będzie do niego automatycznie zapisywany. Jeżeli nadal nie wyrazi chęci dokonywania wpłat, będzie musiał złożyć pracodawcy kolejne oświadczenie o rezygnacji.

Pracownik, który przekazywał pieniądze na PPK, będzie mógł w dowolnym momencie wypłacić pieniądze. Otrzyma jednak zgromadzone przez siebie oszczędności pomniejszone o:

  • podatek od zysków kapitałowych;
  • 30 proc. wartości wpłat pracodawcy;
  • dopłaty roczne i składkę powitalną.

Z samego programu skorzystać będą nawet osoby w wieku 59 lat. Pod jednym warunkiem. Z prostych obliczeń wynika, że z wpłat pochodzących od państwa (kwota powitalna oraz roczna premia) zyska ona dodatkowe 490 zł oszczędności. Wystarczy przez rok oddawać część pensji na poczet PPK. Z wypłatą pieniędzy warto jednak poczekać na otrzymanie rocznej premii w wysokości 240 zł. Gdy zrobimy to za szybko, prawdopodobnie nie otrzymamy jej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2019

KataNie odpowiedzieli Państwo na zadane przez siebie pytanie "PPK. Czy warto się wypisać?"

24-10-2019

PracownikNapewno nic dobrego z tego nie będzie dla pracownika,a pracodawca swoją część zapłaci z premi pracownika,potem wszystko się rozpłynie jak OFE !

24-10-2019

jojozdecydowanie lepiej odłożyć i zainwestować w coś co nie traci na wartości np. ziemia mieszkanie bezie potrzeba sprzedać wynająć.. korzystając z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)