Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Pracodawcy skłonni są płacić więcej Ukraińcom niż Polakom

31
Podziel się:

Rośnie odsetek firm, które skłonne są płacić "na rękę" Ukraińcowi więcej niż Polakowi – wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service. Już co trzecia firma w Polsce zatrudnia Ukraińców.

Pracodawcy skłonni są płacić więcej Ukraińcom niż Polakom
Co trzeci pracodawca gotów płacić pracownikom z Ukrainy więcej niż Polakom. (Pixabay, fabryka pracownik praca)

Co trzeci pracodawca gotów płacić pracownikom z Ukrainy więcej niż Polakom. To o dwa punkty procentowe więcej niż jeszcze w pierwszej połowie 2020 r - wynika z najnowszego badania "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service.

Wysokość wynagrodzenia jest kluczowa dla Ukraińców przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego pracodawcy.

Zobacz także: Teraz jest najlepszy czas na zmianę pracy. Ekspert wyjaśnia

"Jak brakuje rąk do pracy, a można przyciągnąć kadrę z zagranicy, to argument finansowy jest najskuteczniejszy. Okazuje się też, że Polacy tracący pracę w pandemii nadal niechętnie szukali zatrudnienia w tych sektorach i na tych stanowiskach, które standardowo zajmują Ukraińcy" – twierdzi prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Inglot przypomniał, że odpływ kadry ze Wschodu obserwowano na początku pandemii, czyli na przełomie marca i kwietnia 2020 r. Przywołał dane Straży Granicznej, według których z Polski wyjechało wtedy nawet 250 tys. osób.

Zwrócił uwagę, że odpływ ten udało się powstrzymać, bo w tarczy antykryzysowej, pojawił się przepis, który przedłużał wizę cudzoziemców na cały czas obowiązywania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu.

"To zatrzymało wielu Ukraińców w Polsce, a do tego cały czas przyjeżdżali nowi" - wskazał. Dodał, że wzrosty widać w statystykach ZUS - w kwietniu tego roku ubezpieczonych cudzoziemców było o 110,3 tys. więcej niż przed wybuchem pandemii.

Z Barometru wynika, że główne powody wyboru Polski przez Ukraińców jako miejsca imigracji zarobkowej to: bliskość geograficzna i kulturowa, niska bariera językowa oraz zarobki. "Niska bariera językowa zapewnia bezpieczeństwo m.in. na wypadek zachorowania na COVID-19 i konieczności dogadania się z lekarzem" – zaznaczono w komunikacie. Duże znaczenie dla przyjeżdżających do Polski Ukraińców ma też fakt, że przebywają tutaj ich znajomi lub rodzina.

Ponadto z badania wynika również, że co czwarta firma w Polsce zamierza rekrutować Ukraińców w ciągu najbliższych 12 miesięcy. "Największe zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy obserwujemy w firmach z sektora przemysłowego – już co trzecie przedsiębiorstwo planuje zatrudniać kadrę ze Wschodu" - wskazano. Na drugim miejscu są firmy z handlowe – 27 proc. będzie zatrudniało pracowników z Ukrainy, a na trzeciej - z branży usługowej (20 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Bezrobotny44
3 lata temu
Brawo rząd. Około 800 tysięcy Polaków i Polek w wieku 45-65 lat jest trwałe bezrobotna bo...są za starzy dla pracodawców ! Ale zatrudnienie imigrantów ze wschodu rośnie ! Chory rząd. Chora władza !
level10
3 lata temu
Ale żal banderowcy mają lepiej niż Polacy 🇵🇱❤ Polacy powinni dostawać więcej 🇵🇱🇵🇱❤
Rudy
3 lata temu
Składki zdrowotnej to Janusze byznesu nie chcą płacić , Ukraińcom chętnie.
Nacjonalista
3 lata temu
Nie ma i nie będzie firmy, która zatrudnialaby Ukraińca i miała jakąkolwiek szanse na kooperację. Tyle.
Wojtek
3 lata temu
To tak jak z Polakami w UK: jechali magistrzy na zmywak to lepiej sobie radzili niż tacy, którym nie chciało się nosić teczki w szkole. Pewnie ten, kto przyjeżdża jest bardziej rzutki i obrotny niż piwosz spod żabki, więc jest cenniejszym pracownikiem. W pracy jest konkurowanie pracowitością a nie tylko ceną.
...
Następna strona