Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prąd ze słońca czy wiatraka jeszcze lepszy z magazynem energii

87
Podziel się

Pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej zintegrowany z blokiem konwencjonalnym chce wybudować Grupa PGE. I to nie koniec. PGE planuje postawić osiem kolejnych magazynów o łącznej szacowanej mocy około 40 MW i wartości 23 mln zł.

Magazynowanie energii to rozwiązanie, które pozwoli zapewnić stabilność dostaw w sieci.
Magazynowanie energii to rozwiązanie, które pozwoli zapewnić stabilność dostaw w sieci. (Fotolia)
bCZsiSKZ

Magazynowanie energii to dziś jeden z najbardziej rozwijających się sektorów przemysłu elektroenergetycznego i jedno z największych wyzwań, przed jakim stoi branża.

Bo magazyny energii to remedium na coraz częściej wykorzystywane, ale wciąż niestabilne źródła OZE, poprawa jakości energii w sieci, zwiększenie bezpieczeństwa jej dostaw czy uniezależnienie wybranego obszaru od dostaw zewnętrznych.

Najstarszą i najczęściej wykorzystywaną formą magazynowania energii elektrycznej w systemie były dotychczas elektrownie szczytowo-pompowe.

bCZsiSLb

W przyszłości w energia może być gromadzona w magazynach w formie fizycznej, elektrochemicznej, pojemnościowej i mechanicznej, a następie dostarczana do odbiorców.

Magazynowanie sprawdza się szczególnie w sytuacji, gdy korzystamy z OZE. Farmy wiatrowe nie działają, gdy wieje zbyt słabo lub zbyt mocno, ani wtedy, gdy temperatura powietrza jest za wysoka.

– Nasz Programu Magazynowania Energii to odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi polski sektor energetyczny w przededniu zmiany modelu rynku energii elektrycznej. Ten projekt wpisuje się także w misję zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – tłumaczy Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Obejrzyj: Rekordowe wyniki PZU

bCZsiSLh

Na wypadek awarii

Częścią programu jest budowa w Elektrowni Bełchatów pierwszego w Polsce magazynu energii elektrycznej zintegrowanego z blokiem konwencjonalnym.

Magazyn ma mieć moc 1 MW i umożliwiać zwiększenie mocy przekazywanej do systemu, co jest szczególnie ważne w momentach szczytowego zapotrzebowania na energię. Dzięki magazynowi nie będzie już trzeba tworzyć rezerwy mocy.

Magazyn sprawdzi się też w momencie braku zasilania, dostarczając prąd do urządzeń pomocniczych oraz podtrzymując działanie całego systemu sterowania, nadzoru i zabezpieczeń w sieci.

Wkrótce PGE planuje ogłosić przetarg na wykonanie i uruchomienie magazynu w technologii baterii elektrochemicznych. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, PGE spróbuje zintegrować z blokiem konwencjonalnym magazyn energii elektrycznej o większej niż 1 MW mocy.

bCZsiSLi

Prąd niezależnie od pogody

Równocześnie spółka PGE Energia Odnawialna tworzy magazyny energii przy instalacji fotowoltaicznej na Górze Żar oraz przy farmie wiatrowej Karnice I.

Pierwszy o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh powstanie dzięki wsparciu z NCBiR. Drugi będzie mieć moc 1,75 MW i pojemność 1,75 MWh. Oba mają sprawić, by z wytworzonej przez instalacje OZE energii można było korzystać w czasie największego zapotrzebowania. Mogą też służyć za zasilanie rezerwowe.

– Magazynowanie energii pozwala poprawić sprawność i efektywność pracy odnawialnych źródeł energii, na tej podstawie chcemy budować nowe usługi. Dziś jesteśmy na etapie testowania różnych technologii, sprawdzamy, jakie typy magazynów najlepiej współpracują z OZE – mówił Szymon Kowalski, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji PGE Energia Odnawialna, podczas – organizowanej przez PGE w Krynicy – konferencji „Polska energetyka w obliczu innowacji”.

Na budowę magazynu przy farmie fotowoltaicznej na Górze Żar PGE chce przeznaczyć ok. 6,9 mln zł,.

bCZsiSLj

Magazyny na Podkarpaciu i Podlasiu

Magazynowanie energii to także rozwiązanie, które pozwoli zapewnić stabilność dostaw w sieci. Również PGE Dystrybucja planuje budowę kolejnych magazynów w czterech różnych lokalizacjach.

Pierwszy o mocy ok. 4 MW mógłby powstać na Podkarpaciu w pobliżu stacji elektroenergetycznej „Przemyśl”, do której przyłączona jest farma wiatrowa „Galicja”. Gromadzona w magazynie energia byłaby wykorzystywana w sytuacji awaryjnego wyłączenia jednej z turbin wiatrowych.

Kolejne dwa PGE Dystrybucja chce zlokalizować na Podlasiu: pierwszy o mocy ok. 10 MW, drugi – 20 MW. A ostatni – także na Podkarpaciu – w okolicy bieszczadzkiej wsi Rzepedź. Magazyn o mocy około 2 MW pozwoli na dostarczanie energii elektrycznej do odbiorców z terenów, gdzie brakuje zasilania rezerwowego.

W przyszłości Grupa PGE planuje, aby kolejne magazyny budowały spółki PGE Obrót i PGE Energia Ciepła.

bCZsiSLC
energetyka
KOMENTARZE
(87)
Marcin
rok temu
Z tych magazynów energii, będzie zasilany milion polskich aut elektrycznych pana Morawieckiego, który już za chwile zacznie jeździć po naszych drogach. Aha w międzyczasie, konieczny będzie, dodatkowy punk na rachunkach za prąd. Obok OZE wprowadzonego przez PIS pojawią się magazyny.
Energetyk
rok temu
Ile MWh pojemności ma tenmagazyn?
Alf
rok temu
Bzdury
bCZsiSLD
realista
rok temu
Ludzie to stara koncepcja wystarczy elektrownia szczytowo-pompowa - 2 zbiorniki górny i dolny. Przy nadmiarze energii woda jest pompowana z dolnego do górnego zbiornika, przy niedoborze z górnego do dolnego przez turbiny które wytwarzają prąd. Takie elektrownie w Polsce pracują.
Adam
rok temu
... co będziemy magazynować ... jak "oświeceni specjaliści" z PiS przegłosowali likwidację farm wiatrowych ... ???
Najnowsze komentarze (87)
Gazorpa
rok temu
40 MW faktycznie szaleństwo
rrs
rok temu
Na razie nie ma dostatecznie wydajnych i tanich sposobów magazynowania energii. Tych kilka MW z akumulatorów w skali kraju nic nie znaczy i nie załatwi problemu. Potrzebne są moce wyrażane w GW a nie MW. Jedyne sensowne wyjście to dwie, trzy elektrownie atomowe obok istniejących węglowych. Energia odnawialna - tak, ale jako dodatek, uzupełnienie.
Jamicz
rok temu
Polska posiada ponad 90% zasobów węgla całej Europy. Ale zamiast realizować projekty z węglem związane, pcha się w jakieś kosztowne przedsięwzięcia, uzależniające nas od krajów obcych - w elektrownie atomowe, teraz znowu w magazyny energii. Wszystko to jest niesłychanie drogie i nieopłacalne. I to my będziemy potem musieli drożej płacić za prąd, żeby spłacić zaciągnięte na czyjeś fanaberie kredyty. Za tymi dziwnymi pomysłami prawdopodobnie ukryte są gdzieś w bankach egzotycznych ogromne łapówki. Inaczej nie potrafię sobie tej rozrzutności ludzi na wysokich stołkach wytłumaczyć...
Rychu
rok temu
To chyba w Wiadomosciach takie bzdury podali.
Realista
rok temu
To i tak kropla w morzu. Potrzebna elektrownia atomowa 1 GW , a nie 200 wiatraczków.
r3
rok temu
Rynek w Polsce 9giełda energii) jest tak skonstruowany, że OZE nie sa mile widziane. Bo w danej chwili jak miało pierszenstwo to rzeeba bylo sprzedac energię z OZE (więcej lub mniej) i wtedy ta z wegla gdzie miala sie podziać Szło w gwizdek
ja
rok temu
kolejne rządy chcą ratować kopalnie przez pogrążanie firm energetycznych. Stracą wszyscy, bo ceny akcji tych firm poleciały w dół po 50%, a wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Płacimy więcej za węgiel. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Dlatego powstała ksią.ż ka "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna", by ludzie potrafili sami zadbać finansowo o siebie.
upraszczacz
rok temu
Brawo, małymi kroczkami do przodu :)
bCZsiSLv
21wiek
rok temu
Ogniwa fotowoltaiczne na kazdym dachu! Elektrownie wiatrowe, tam, gdzie dmucha. Zdecentralizowanie produkcji energii elektrycznej. Produkcja i magazynowanie tam, gdzie sie da - w domach, na dachach biur, blisko drog i wielkich skrzyzowan, gdzie jest latwo dotrzec, a niczego innego nie wolno budowac. Dofinansowanie z Panstwa. Sprzedaz nadwyzek do sieci. Wymaga to duzo czasu i srodkow, ale da sie to zrobic. I wtedy mozna zrezygnowac z wegla i ograniczyc zanieczyszczenia. Tylko trzeba chciec.
HMX
rok temu
Angela kupi kopalnie z pocalowaniem reki
MoleX
rok temu
Mhm... Już mieliśmy być gazowym gigantem dzięki gazowi łupkowemu. Obecnie jest cisza w temacie, a najwięksi gracze wycofali się z polskiego rynku.
OZE
rok temu
Branża brudnej energii - górnicy jeszcze nie o protestowali tej inwestycji
enter
rok temu
A to z sensem. Ale można prosciej. C2H5OH. To najważniejsza formuła jaka otrzymalismy od Stwórcy na czas pobytu na Ziemi. roślinki zamieniają dwutlenek węgla i wodę przy pomocy procesu fotosyntezy w cukry - te zaś stanowią ważny element fermentacji alkoholowe. Powstały w jej skutku spirytus jest wygodnym magazynem energii. Łatwo można go magazynować i przeznaczać na dowolne cele. Nie ma tańszego sposobu magazynowania energii. No tylko ta akcyza ...
jur
rok temu
Kolejna ściema a ciemny lud się cieszy. Magazynowanie energii polega na tym że trzeba ją mieć w nadmiarze i na wypadek niedoborów uzupełnić można sieci albo dobrze sprzedać gamoniom którzy zachwycając się rozwijającą gospodarką nie rozwijają rodzimej energetyki.
...
Następna strona