Notowania

komunia
15.05.2019 23:49

Prezent komunijny dla księdza. Oto, jak gruba powinna być koperta

"Wszyscy teraz dają od 300 do 400 zł. U nas niestety z góry ustalone było, ile i na co" - to tylko jeden z setek głosów, które do nas dotarły, w sprawie prezentów dla księży. Jednocześnie 72 proc. Polaków przeciwna jest odwdzięczaniu się za sakrament - wynika z badań przeprowadzonych dla Wirtualnej Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezent komunijny dla księdza? Rodzice składają się, by podziękować za przygotowanie dzieci do sakramentu (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Prezenty dla księży i katechetek budzą skrajne emocje wśród rodziców. "Kasa na mszę, kasa na przystrojenie kościoła plus prezent dla księdza, np. zegarek. Tak było u nas" - napisała do nas jedna z czytelniczek przez dziejesiewp.pl. Ale podobnych komentarzy dotyczących nowej świeckiej tradycji napłynęły do nas setki.

"Wszyscy teraz dają od 300 do 400 zł" – pisała inna. Postanowiliśmy sprawdzić, na ile zwyczaj ten faktycznie obowiązuje i jak oceniają go Polacy.

Z badań przeprowadzonych za pośrednictwem ogólnopolskiego panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że 72 proc. ankietowanych jest przeciwna odwdzięczaniu się za przygotowania do sakramentu. W tej grupie 45 proc. badanych prezentom dla księży powiedziało zdecydowane "nie".

Zobacz także: Zegarki, rowery i walkmany. Czar komunii minionych dekad:

Jednocześnie więcej niż co szósty Polak popiera obdarowywanie duchownych i katechetów. Mimo że nikt nie zobowiązuje do obdarowywania duchownych, to bywa, że w danej szkole czy parafii społeczne oczekiwanie jest tak silne, że rodzice mają poczucie, iż nie wypada się wyłamać ze składki.

(Ariadna)
(Fot: wyniki badań)

"Ja nie dałam, bo u nas ksiądz nie chciał żadnej rzeczy do kościoła, więc w kopertę nie wkładałam. Zaznaczę, że jako jedyna mama. A że mieszkam na wsi, więc gadane było" - informuje Iwona z Aleksandrowa Kujawskiego.

Jak gruba powinna być koperta?

"U nas składka po 100 zł od każdego dziecka, to samo na tzw. drugą komunię" – wylicza Monika z Gostynina. "Dodam, że dzieci przystępujących do sakramentu jest około 180" - kontynuuje.

"My dawaliśmy 2500 zł dla księdza, organista też 200 zł i jeszcze kościół udekorować, to było 800 zł. W sumie dzieci 47 dzieci i cały czas mało" – oburza się z kolei Monika z Krapkowic.

Przygotowane dla nas badania wskazują, że więcej niż co czwarty (28 proc. badanych) obdarowałby duchownego pieniędzmi. W jakiej kwocie? Tu zadania są podzielone. Co trzeci do koperty dałby od 50 do 100 zł. W kolejnych wynikach po 18 proc. badanych zadeklarowało przedział od 300 zł do 500 zł lub od 500 zł do 1000 zł. Tylko nieliczni gotowi byliby wręczyć księdzu kwotę powyżej 1000 zł.

(Ariadna)
(Fot: wyniki badań)

Raczej prezent

Znakomita większość badanych, którzy popierają zwyczaj obdarowywania duchownych z okazji I komunii świętej, przyznaje jednak, że zamiast pieniędzy wolałaby dać prezent rzeczowy. Tak odpowiedziało 72 proc. uczestników badania Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Propozycji jest wiele. Jak pisaliśmy w WP Finanse trend już jakiś czas temu wyczuli handlowcy. Sklepy internetowe tuż przez okresem komunijnym prócz działów z prezentami dla dzieci tworzą specjalne zakładki, gdzie oferują prezent dla księdza na komunię.

(Ariadna)
(Fot: wyniki badań)

Wśród propozycji można znaleźć zestaw szklanek do whisky i grawerowanej karafki, eleganckie, markowe pióro bądź długopis z dedykacją. Czasem są to bardziej osobiste prezenty, jak biżuteria czy perfumy.

Poza świeckimi prezentami rodzice zrzucają się również na dewocjonalia albo "akcesoria" związane z kapłaństwem. Bywa, że jest to symboliczny różaniec, srebrny obraz czy krzyż, ale również zdobione patery, złote kielichy mszalne, liturgiczny komplet podróżny do odprawiania mszy czy ornaty. Czasem taki prezent łączy się z ofiarą na kościół przekazywaną na okazję organizowanego sakramentu komunii.

"A u nas niestety z góry ustalone było, ile i na co. Żenada. I jeszcze [red.: ksiądz] się chwalił, że to od dzieci z zeszłego roku, a w tym chce pozłocić stojak na paschał" - opowiada Asia z Lubonia. Z kolei Dominika z Nowego Tomyśla wspomina ubiegłoroczną komunię syna. Wówczas to proboszcz życzył sobie w prezencie projektor.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 10 – 13 maja 2019 roku.

Swoimi doświadczeniami i opiniami możecie podzielić się z nami przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
dziejesie.wp.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2019

polackTo nie ksieza sa glupi albo chciwi. Oni po prostu wykorzystuja fakt ze wiekszosc polakow to zacofana tłuszcza ktora mysli ze ksiadz == bóg.

15-05-2019

Jodla35Zero prezentów dla księdza. Ksiądz ma misję do spełnienia, którą jest przygotowanie do komunii.

16-05-2019

krzysztofMało tego że molestuje dzieci to rodzice za to jeszcze płacą-karygodne

Rozwiń komentarze (369)