Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

„Prezydent będzie działał sprawnie”. 9 mld zł z budżetu na obniżenie cen energii czeka na podpis

85
Podziel się

Prezydent szybko podejmie decyzję w sprawie ustawy, która zablokuje podwyżki cen energii - podał minister kancelarii prezydenta w wywiadzie dla radiowej Trójki. Decyzja może zostać ogłoszona jeszcze w sobotę.

Andrzej Duda ma niewiele czasu na analizę nowelizacji ustawy, którą ma podpisać
Andrzej Duda ma niewiele czasu na analizę nowelizacji ustawy, którą ma podpisać (East News)
bDSKUlSJ

- Pan prezydent mówił, że w przypadku projektów ważnych ze społecznego punktu widzenia, będzie działał sprawnie, bo pełni rolę służebną wobec społeczeństwa - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha w radiowej Trójce. Chodzi o nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która ma zniwelować skutki wzrostu kursu tzw. zielonych certyfikatów na ceny prądu w Polsce.

Zmiana prawa przegłosowana została w piątek wieczorem przez Sejm, a potem w ekspresowym tempie w trzeciej w nocy przez Senat. Cały proces legislacyjny przeprowadzony został w ciągu jednego dnia.

Mucha wskazał, że prezydent podejmie decyzję po przeanalizowaniu ustawy. Na analizowanie nie ma niestety zbyt dużo czasu, bo intencją rządu jest wprowadzenie przepisów jeszcze w tym roku, by mogły obowiązywać już od 1 stycznia.

bDSKUlSL
Zobacz także: Podwyżka cen prądu dotknie wszystkich. Rekompensaty nie załatwią problemu

To projekt „ważny ze społecznego punktu widzenia” - podał Mucha. W jego opinii wkrótce można spodziewać się decyzji.

Nowelizacja przewiduje obniżenie akcyzy z 20 do 5 złotych za megawatogodzinę i obniżenie opłaty przejściowej o 95 procent. W ustawie zapisano jeszcze rekompensaty dla firm, handlujących energią. Łączny koszt dla budżetu wyniesie 9 mld zł.

bDSKUlSR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSKUlTm
KOMENTARZE
(85)
Emerytka 69
2 lata temu
Pan każe duda musi.
aga
2 lata temu
jak zwykle bezmyślnie podpisze
podatnik
2 lata temu
Kiedy ten czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego zacznie zrealizować obietnice wyborcze dzięki, którym przegrał Komorowski tj: zwiększy jawność życia publicznego, upubliczni listy opiniujących OFE, ujawni aneks do raportu o likwidacji WSI, zlikwiduje szkoły udające wyższe, wyrówna szanse społeczne poprzez uspołecznienie majątków zdobytych poprzez prywatyzację PRL'u, etc? a nie zajmował się turystyką i wypoczynkiem na koszt podatnika PRL'u bis?
bDSKUlTn
jan
2 lata temu
Jakoś ustawy o Sądzie Najwyższym nie były ważne i czekał do ogłoszenia TSUE.
trele mele
2 lata temu
tak czy inaczej podatnik zaplaci za ten prad, wielka laska rzadzacych
...
Następna strona