Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Prezydent wysłucha ekspertów? Musi zdecydować ws. wakacji kredytowych

241
Podziel się:

- Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję ws. ustawy dotyczącej wakacji kredytowych bez zbędnej zwłoki. Czekamy na przekazanie nam tej ustawy, wtedy rozpoczniemy analizy prawne - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Kilka dni temu w wywiadzie dla Polsat News prezydent powiedział, że wakacje kredytowe powinny przysługiwać "przede wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji. Eksperci grzmią: pomoc dla wszystkich, którzy mają kredyt, to absurd.

Prezydent wysłucha ekspertów? Musi zdecydować ws. wakacji kredytowych
"Wakacje kredytowe powinny przysługiwać przede wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji" - uważa prezydent Andrzej Duda (Flickr, Krzysztof Sitkowski, KPRP)

Sejm w czwartek poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Przyjęta w tym kształcie ustawa daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych.

"Rodzinom trudno związać koniec z końcem"

Będą one mogły wnosić o cztery miesiące zawieszenia spłaty kredyty bez żadnych kosztów w tym roku oraz o kolejne cztery w roku przyszłym. W nowych przepisach znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od WIBOR. Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materialem wideo

Zobacz także: Jest rozwiązanie dla Polaków, którzy nie spłacają kredytu. Wsparcie ze specjalnego funduszu

Szef gabinetu prezydenta został zapytany, kiedy możemy spodziewać się decyzji prezydenta ws. nowych rozwiązań.

- Czekamy na przekazanie nam tej ustawy, wtedy rozpoczniemy analizy prawne - powiedział Szrot i zapewnił, że prezydent zdecyduje "bez zbędnej zwłoki".

Minister nie chciał zdradzić, ku jakiemu rozstrzygnięciu skłania się prezydent. Podkreślił jednak, że nie bez znaczenia dla głowy państwa jest fakt, że ustawa została poparta w parlamencie przez wszystkie siły polityczne.

W niedawnym wywiadzie dla Polsat News, prezydent pytany, czy podpisze ustawę o wakacjach kredytowych, stwierdził, że "są potrzebne różnego rodzaju instrumenty, które dadzą trochę ulgi tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji". Jego zdaniem, wakacje kredytowe powinny przysługiwać "przede wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji, dla których te kredyty, których raty wzrastają, zaczynają powodować, że niektórym rodzinom bardzo trudno jest dopiąć koniec z końcem".

- Jak będę wiedział, jakie są szczegółowo zapisy tej ustawy, jakie ta ustawa stwarza dla kogo możliwości, to wtedy będę podejmował decyzje – tak prezydent odpowiedział na pytanie, czy podpisałby ustawę o wakacjach kredytowych dla wszystkich.

Eksperci liczą na weto prezydenta

Prezydent zadeklarował, że "bardziej martwi się o klientów banków, o zwykłych ludzi, ich rodziny, o konsumentów" niż o banki obawiające się, że lepiej sytuowani mogliby wykorzystać wakacje kredytowe, by odłożyć oszczędności, a później nadpłacić kredyt.

- Banki w Polsce są w większości przypadków w absolutnie bardzo dobrej sytuacji i miały świetne wyniki finansowe na przestrzeni ostatnich lat – dodał. Zwrócił uwagę, że "nawet jeżeli ktoś się zdecyduje na wakacje kredytowe, to te wakacje kredytowe kredytu za niego nie spłacą".

- Wakacje kredytowe dla wszystkich to absurdalny pomysł - powiedział w programie "Newsroom WP" Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. – Rząd może nie słuchać tego, co mówią banki, ale przed tym pomysłem ostrzega także Narodowy Bank Polski, kierowany przez prezesa Adama Glapińskiego. Tego głosu nie można lekceważyć. Został jeszcze pan prezydent, który jeszcze ustawy nie podpisał i mam nadzieję, że ją zawetuje - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(241)
Ekonomista
3 miesiące temu
Widać coraz większy płacz bankowców. Wcześniej już pisałem, że będą musieli zwracać część prowizji. Zapomniałem dodać, że ta ustawa zatrzyma obecny trend sprzedaży kredytów na stałą stopę procentową, tak więc bankowcy nie będą mieli co wciskać klientom i będą musieli poszukać normalnej roboty... :)
Załamka
3 miesiące temu
Czemu mam pomagać komukolwiek w spłacie kredytu? Czy ci ludzie biorąc je nie wiedzieli co podpisują? Czy wchodząc do banku nagle metryka im się zmienia i mają mniej niż 18 lat i nie biorą za swoje działania odpowiedzialności? Nie stać mnie - to nie biorę. Jak ciebie nie stać na spłatę to sprzedaj mieszkanie i wracaj do rodziców. Przynajmniej rynek znormalnieje jak zabraknie podbijaczy stawek. Za te dopłaty wszyscy zapłacimy bo banki to nie instytucje charytatywne - przerzucą koszty na nas i gospodarkę.
Załamka
3 miesiące temu
Czemu do jasnej cholery mam pomagać komukolwieknw spłacie kredytu? Czy ci ludzie biorąc je nie wiedzieli co podpisują? Czy wchodząc do banku nagle metryka im się zmienia i mają mniej niż 18 lat i nie biorą za swoje działania odpowiedzialności? Nie stać mnie - to nie biorę. Jak ciebie nie stać na spłatę to sprzedaj mieszkanie i wracaj do rodziców. Przynajmniej rynek znormalnieje jak zabraknie podbijaczy stawek. Za te dopłaty wszyscy zapłacimy bo banki to nie instytucje charytatywne - przerzucą koszty na nas i gospodarkę.
Prezydent
3 miesiące temu
aktualnie klęczy przed Rydzykiem, nie należy mu przeszkadzać...
Atos
3 miesiące temu
banki to najwięksi złodzieje tego świata , dawniej biorąc kredyt raty spadały z miesiąca na miesiąc teraz rosną - mafia nie do ruszenia chyba bardzo zbiednieje rzez te wakacje kredytowe
...
Następna strona