Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Produkcja aut w Polsce spadła kolejny rok z rzędu. Szybko rośnie deficyt handlu

145
Podziel się

O 13 proc. mniej samochodów osobowych wyjechało z fabryk w Polsce z zeszłym roku w porównaniu z 2017 rokiem, także spadkowym. Nowych inwestycji na razie nie widać, a coraz bardziej wyprzedzają nas Czechy, Słowacja i Węgry.

Produkcja Fiata 500 w fabryce FCA Poland w Tychach
Produkcja Fiata 500 w fabryce FCA Poland w Tychach (FCA Poland)
bDyFKMOJ

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że do końca listopada z fabryk w Polsce wyjechało 424 tys. samochodów osobowych, czyli o 13 proc. w stosunku do tego samego okresu 2017 roku. Jak zaznacza "Gazeta Wyborcza", 2017 rok skończył się o 7 proc. gorszym wynikiem niż poprzedni rok.

Obecna wielkość produkcji samochodów osobowych w Polsce to niewiele ponad połowa poziomu sprzed dekady. Jeszcze w 2009 roku z rodzimych fabryk wyjechało ponad 841 tys. samochodów. W kolejnych latach było już tylko gorzej.

Główną siłą napędową produkcji samochodów w Polsce wciąż jest fabryka Fiata w Tychach, ale po przeniesieniu produkcji Fiata Pandy do Włoch jej wykorzystanie utrzymuje się na niskim poziomie. Jeszcze w 2009 r. produkcja wyniosła aż 605 tys. szt., a obecnie jest to zaledwie ok. 260 tys. aut rocznie.

bDyFKMOL

Na mniej niż pół gwizdka pracuje też fabryka Opla w Gliwicach, która po sprzedaży tej marki przez koncern GM należy obecnie do francuskiego koncernu PSA Peugeot Citroen. Francuzi nie deklarują na razie żadnych planów związanych z tą fabryką.

Tymczasem nowe inwestycje motoryzacyjne przyciągają Czechy, Słowacja i Węgry. Powstają tam nowe fabryki samochodów oraz wprowadzana jest produkcja nowych modeli, takich marek jak Audi, BMW, Mercedes-Benz czy Land Rover.

Spadająca produkcja i zwiększająca się sprzedaż aut w Polsce oznacza szybko rosnący deficyt handlowy z zagranicą. W 2017 r. wyniósł 1,34 mld euro, a po pierwszych 10 miesiącach 2018 r. osiągnął już 2,43 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyFKMOR
bDyFKMPm
KOMENTARZE
(145)
Marek
2 lata temu
Najważniejsze, że nikt nas nie pobije w liczbie księży na państwowych etatach.
adam
2 lata temu
No Prawi i Sprawiedliwi nie zamierzają podnieść polskiej motoryzacji z kolan??? Słaby ten socjalizm ala Kaczyński!
Utny
2 lata temu
No i dobrze,od razu widac madra polityke Morawieckiego.....Polska za chwile bedzie potega swiatowa w produkcji samochodow elektrycznych,co tam jakies benzyniaki,gazowce czy diesle.......Brawo PiS .Tak trzymac, a sasiedzi niech produkuja miliony przestarzalych samochodow.One do Polski nie wjada,bo madry rzad PiS wprowadzi embargo na wszystkie pojazdy nie majace napedu elektrycznego.....
bDyFKMPn
a,a
2 lata temu
Gospodarka upada tylko inflacja idzie w górę
baramb
2 lata temu
KULAWY zamiast ekscesow seksualnych uprawia gospodarcze
...
Następna strona