Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Przemysł w Polsce znów zaskoczył. Polska gospodarka na dopalaczu

20
Podziel się:

Produkcja przemysłowa drugi raz z rzędu rosła w dwucyfrowym tempie. W grudniu zeszłego roku wzrosła aż o 16,7 proc. rok do roku podał GUS. Dobry wynik gospodarka zawdzięcza pozytywnemu efektowi liczby dni roboczych, ożywieniu w motoryzacji oraz w sektorze energetycznym, co jest dość zagadkowe. Przemysł tym samym sprawił, że wzrost gospodarczy w całym 2021 r. może wynieść bliżej 6 proc.

Przemysł w Polsce znów zaskoczył. Polska gospodarka na dopalaczu
Przemysłowi pomogło ożywienie w motoryzacji oraz w sektorze energetycznym. (Adobe Stock, Marcin)

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 16,7 proc. rok do roku - poinformował GUS.

To znacznie lepszy wynik, niż przewidywali analitycy PKO BP. Według ich ocen drugi raz z rzędu rosła w dwucyfrowym tempie, ale o 14,8 proc. rok do roku. Nieco bliżej z prognozą trafili analitycy mBanku, którzy wzrost oszacowali na poziomie 16 proc.

Zobacz także: Teraz jest najlepszy czas na zmianę pracy. Ekspert wyjaśnia

Produkcja przemysłowa w Polsce w grudniu 2021 r.

Wcześniej analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w grudniu o 13,0 proc. Świetny wynik przemysłu oznacza, że cały 2021 r. mogliśmy zamknąć ze wzrostem PKB ok. 6 proc.

Co wsparło polski przemysł? Jak podaje GUS, mocno rosło wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę - o 54,2 proc. rok do roku. Poza tym o 13,9 proc rosło przetwórstwo przemysłowe, a o 9,4 proc. dostawy wody, gospodarowanie ściekami i odpadami oraz rekultywacja.

Z kolei ekonomiści Pekao przekonują, że główną przyczyną niespodzianki w wynikach przemysłu jest "zagadkowe zachowanie produkcji energii". "Napędzane budowaniem zapasów przetwórstwo na podwyższonym poziomie produkcji" - dodają.

Spadki zaliczyło natomiast górnictwo i wydobycie o 0,9 proc.

Z kolei ceny produkcji przemysłowej w grudniu 2021 r. wzrosły rdr o 14,2 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
POLAK MAŁY ■■...
4 miesiące temu
Wiadomo kto przygotował dane. Będziemy tonąć, a wskaźniki będą rosnąć. Przecież władza PiS nie dopuszcza krytyki i odpycha odpowiedzialność
Adam N 1973
4 miesiące temu
Gdyby TERAZ rządziła PO, to "dałaby radę" wyhamować wzrost gospodarczy do zera jak w 2012 i 2013. A w ogóle podnieśli by stopy procentowe do 10% zamiast 2,25% żeby "zbić" inflację, która ma głównie przyczyny zewnętrzne. Stopy kredytów przekroczyłyby 20%. A zresztą już rok temu większość firm by upadła z powodu nieustannych lockdownów i braku tarcz pomocowych. Bezrobotnych byłoby teraz 6 milionów. Ale te oprocentowanie robiłoby resztę małych i średnich przedsiębiorstw. Ludzie traciliby nie tylko pracę ale także dach nad głową
Ciekawy
4 miesiące temu
Woda podrożała i gaz? i to jest wzrost polskiej gospodarki!
Saddam
4 miesiące temu
Wy chyba w "wirtualnej polsce" całe życie jedziecie na dopalaczach.
hik
4 miesiące temu
problem u tym że na dopalaczu da sie jechać bardzo krótko i silnik zarznięty