Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Projekt o weryfikacji covidowej. Większość w PiS "za", ale co zrobi prezydent?

49
Podziel się:

Przepisy, które mają dać pracodawcy możliwość realnej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa w zakładzie pracy w tym weryfikacji czy pracownik zaszczepił się, albo może się legitymować negatywnym wynikiem testu, wciąż budzą kontrowersje w obozie władzy. To od przyjęcia ustawy minister zdrowia miał uzależniać swoją obecność w rządzie. Według wicerzecznika PiS większość członków zagłosuje "za". Co jednak zrobi prezydent Duda?

Projekt o weryfikacji covidowej. Większość w PiS "za", ale co zrobi prezydent?
Prezydent Andrzej Duda (East News, Piotr Molecki)

Prace nad przepisami dotyczącymi weryfikacji covidowej trwają od pół roku i do dzisiaj nie udało się wprowadzić zmian w życie. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, projekt nie trafił w miniony czwartek do drugiego czytania. Ustawę o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele.

Zobacz także: Ozdoba poprze ustawę o weryfikacji covidowej? "Mamy tutaj podzielone zdanie"

Według autorów projektu, przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

Według doniesień RMF Adam Niedzielski w rozmowach z władzami partii miał otwarcie deklarować, że jeśli przepisy nie zostaną przyjęte, odejdzie z pracy w ministerstwie.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że projekt ustawy Hoca jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa. We wtorek Rada Ministrów pozytywnie oceniła projekt, zwracając uwagę na to, że jest to "projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy".

Rząd poprze projekt?

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazywał, że stanowisko rządu w tej sprawie ma "wzmocnić" projekt również politycznie; wskazywał też, że propozycja "jest rozsądnym kompromisem pomiędzy różnymi środowiskami".

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o poparcie projektu dotyczącego weryfikacji covidowej poinformował, że w klubie nie będzie w tej sprawie dyscypliny. - Jestem przekonany, że większość klubu PiS będzie "za" - powiedział w sobotę na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Przyznał zarazem, że "nie jest tajemnicą, że jest pewne środowisko, które ma wątpliwości co do tych rozwiązań". - Ja tych wątpliwości nie podzielam, ale równocześnie musimy brać to pod uwagę - zaznaczył.

Czy prezydent podpisze ustawę?

Według Fogla na nadchodzącym, w najbliższym tygodniu, posiedzeniu Sejmu ta ustawa trafi pod obrady parlamentu. Pozostaje pytanie, czy jeśli nawet uda się ją przyjąć, co w tej sprawie zrobi prezydent.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot podkreślił, że Andrzej Duda jest za dobrowolnością szczepień przeciwko Covid-19. - Projekt o weryfikacji covidowej dotyka wrażliwych kwestii danych. Trzeba wyważyć racje tych, którzy mówią, że jest potrzebny do walki z epidemią i tych, którzy bronią praw do ochrony danych - powiedział.

Pojawiające się medialne doniesienia sugerują, że głowa państwa może zawetować propozycję. Szrot stwierdził jedynie, że jeśli ustawa trafi na biurko prezydenta, Andrzej Duda "na pewno ją przeanalizuje".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
Budżetówka
4 miesiące temu
Jako zaszczepiona pewnie nie raz byłam zarażona bezobjawowo. Teraz pójdę na chorobowe przy takiej okazji, skoro będę mieć zepsute weekendy na stanie pod apteką w kolejce na test. Te kolejki to nie będzie roznoszenie covida i grypy?
NIE dla segre...
4 miesiące temu
Nie zagłosuję już na ŻADNĄ partię, która przyczyni się do wprowadzenia takiego rodzaju segregacji. W USA firmy, jak Google, Nike, Citigroup, zapowiedziały już w grudniu, że zwolnią niezaszczepionych! Czy tego chcecie?
ffffff
4 miesiące temu
ja na nich na pewno już nie zagłosuję po prostu za dużo kłamstwa zresztą jak zawsze
Atenka
4 miesiące temu
Jeśli podpiszą nie zagłosuję już na te partię. Bo obiecali dobrowolność szczepień a robią zupełnie coś innego. Ograniczajac wolność i wprowadzajac segregacje. Ponadto zawsze jest możliwość przejścia na socjal który w Polsce ma się super.
555
4 miesiące temu
PIS przeglosuje i przegra wybory Polak jest pamietliwy jezeli chodzi o jego organizm.Glosowalem na Pis ale po tej ustawie nikt z mojej rodziny nie zagloduje na balamutow.
...
Następna strona