Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Minister zdrowia obiecuje więcej pieniędzy

5
Podziel się

Minister Łukasz Szumowski spotkał się z prowadzącymi od 10 dni głodówkę fizjoterapeutami i diagnostami laboratoryjnymi. - Wspieramy postulaty dotyczące warunków pracy i płacy najmniej zarabiających - zapewnił po rozmowach.

Minister Łukasz Szumowski spotkał się z protestującymi.
Minister Łukasz Szumowski spotkał się z protestującymi. (East News, Fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bEhctTyt

Protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych rozpoczął się pod koniec pierwszego tygodnia maja. Główne żądanie to podwyżka płac, ale wśród postulatów są również bezpłatne urlopy szkoleniowe, bezpłatne specjalizacje i szkolenia doskonalące, szybszy dostęp do fizjoterapii i diagnostyki oraz poprawa warunków socjalnych pracy.

- Wspieramy postulaty dotyczące warunków pracy i płacy najmniej zarabiających - powiedział po ponad 3 godzinnym spotkaniu minister zdrowia.

Choć jak wcześniej mówił, żądanie 1,6 tys. zł podwyżki jest niemożliwe do spełnienia, zapowiedział dodatkowe fundusze, które mają przełożyć się na podwyżki dla tych zawodów medycznych.

bEhctTyv

Zobowiązał się do wzrostu wyceny świadczeń w rehabilitacji, który ma dać w ciągu roku kwotę 250 mln zł.

- Przedstawiliśmy projekt zmiany planu finansowego NFZ, w którym jest zaznaczony wzrost wyceny rehabilitacji i uzdrowisk w zakresie do 10 proc. - mówił. Zmiana ta, jak argumentuje resort zdrowia, ma umożliwić dyrektorom placówek leczniczych pokrycie wzrostu kosztów pracy, w szczególności wzrostu wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników medycznych.

- Zobowiązaliśmy się również do szybkiego procedowania postulatu odmrożenia kwoty bazowej ustawy o minimalnych wynagrodzeniach - dodał.

bEhctTyB

Jak zatrzymać polskich lekarzy i pielęgniarki w kraju?

Chodzi o poniesienie najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych z 3900 na 4200 zł, co również ma zagwarantować wzrost wynagrodzeń dla najmniej zarabiających pracowników ochrony zdrowia.

Minister odniósł się również do kwestii pieniędzy, jakie trafiają do szpitali, a mają być przeznaczane na wynagrodzenia. Zdaniem protestujących dodatkowe pieniądze nie wystarczają na podwyżki, a są przeznaczone na bieżącą działalność placówek.

bEhctTyC

- Będziemy monitorować sprawę przepływu pieniędzy, które pracodawcom są przekazywane w formie wzrostu ryczałtów. wspólnie ze związkami, aby te pieniądze trafiały do ludzi. - zaznaczył - Jest cała grupa szpitali, która już zrealizowała takie podwyżki, ale są też takie, które wciąż nie przystąpiły do rozmów i ich nie realizowały. Tych jest jednak mniej.

Sami fizjoterapeuci oczekują od ministra przedstawionych na piśmie konkretnych zobowiązań, które poprawiłyby ich sytuację. Na piątek zwołali specjalne posiedzenie, na którym zdecydują co dalej z protestem. Na razie protest głodowy wciąż trwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhctTyW
KOMENTARZE
(5)
Diagnosta
2 lata temu
Drodzy dziennikarze, sprostujcie zapisy tego artykułu ! Kwota 3900 czy 4200 nie jest najniższym wynagrodzeniem !!!! Jest kwotą bazową do dalszych wyliczeń !!! Ustawa o najniższych wynagrodzeniach jest bardzo zagmatwana i wszystkich wprowadza w błąd !!! Przez to można się dziwić o co oni strajkują, bo to są niezłe kwoty !
Magnolia
2 lata temu
Dla niezorientowanych chciałabym wyjaśnić że kwota 4200 brutto to kwota bazowa na podstawie której oblicza się pensje brutto diagnosty. Po pomnozeniu jej przez współczynnik 0,74 wychodzi 3100 brutto czyli 2100 na rękę. Lekarz dostaje tyle za 1 dyżur!!!! 1 dyżur !!! Bez wynikow badań lekarze leżą- nie zrobią nic!!! Nie podejmą żadnej decyzji w sprawie pacjenta. Wyobrazcie sobie panstwo ze przez tydzien nie wydajwmy wynikow badań. Z oczu beda wróżyc?? Co jest pacjentowi?Proponuję to docenić
zazek
2 lata temu
podwyżka groszy na zabiegu to śmiech
bEhctTyX
Lila
2 lata temu
Do dymisji nieudacznik powinien się podać
jar
2 lata temu
Protest trwa już od paru dni a minister teraz dopiero reaguje? A gdzie Kaczyński? On ma opiekę na zawołanie, na rehabilitację nie czeka , więc to go nie interesuje. Przed wyborami drogi jest wyborca, aby tylko na nich głosował, a po wyborach wszystko inne drożeje.