Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Protest górników. Pod ziemią manifestuje już 400 osób

23
Podziel się:

Katowicach trwają rozmowy górniczych związków zawodowych z delegacją rządową, tymczasem pod ziemią protestuje już ponad 400 górników z Polskiej Grupy Górniczej - informują związkowcy.

Protest górników. Pod ziemią manifestuje już 400 osób
Protest górników PGG (Śląsko-Dąbrowska Solidarność)

Jak podaje śląsko-dąbrowska "Solidarność", 185 górników protestuje w kopalni Halemba, 70 osób w kopalni Piast-Ziemowit i po 20-30 osób w innych kopalniach PGG.

Górnicy krytykują m.in. założenia polityki energetycznej dotyczące tempa odchodzenia od węgla i inwestowania w energetykę gazową. Chcą także wsparcia dla bezemisyjnych technologii węglowych.

Ze związkowcami rozmawia od wtorku delegacja rządowa: pełnomocnik rządu ds. górnictwa i energetyki Artur Soboń, wiceminister klimatu Piotr Dziadzio i Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także: Polskie górnictwo dostanie pomoc? "Firmy muszą udowodnić, że odzyskają rentowność"

We wtorek rozmowy trwały niemal do północy, w środę zostały wznowione. Na razie jednak przełomu nie ma. Około godziny 17.00 ogłoszona została trzygodzinna przerwa.

Protest rozpoczął się w poniedziałek w kopalniach w Rudzie Śląskiej: Halemba, Pokój i Bielszowice, oraz w katowickim Wujku. We wtorek do akcji dołączyli górnicy z Piasta i Ziemowita. W środę protest rozpoczęto w kopalniach: Bolesław Śmiały, Sośnica, Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic. W czwartek do akcji protestacyjnej mają przyłączyć się górnicy z kolejnych kopalń.

Z kolei na piątek zapowiadany jest przemarsz górników ulicami Rudy Śląskiej.

"Protest ma charakter rotacyjny, co oznacza, że ci, którzy zostają pod ziemią po zakończeniu swojej zmiany w pracy, zastępują protestujących kolegów z wcześniejszych zmian. Część uczestników akcji decyduje się na dłuższe pozostawanie pod ziemią" - informuje Solidarność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
agahaga
2 lata temu
A mój postulat taki wypłacać im emeryturę z tego co odłożyli braknie niech idą pracować dalej .....
Henio
2 lata temu
Zamknąć to w Posdu i po temacie. Dos dopłacania do górnictwa. Gdzie byli jak likwidowali huty stocznie etc. Mieli w du bo nie ich problem byl mam teraz ich żałować czy wzdychać. Zamknąć.
bcS80
2 lata temu
Jak wszyscy zejdą POd ziemię, wówczas POzamykać kopalnie! Włącznie z "przewodniczącymi" ZZ!
zmor
2 lata temu
Skoro siedzą to nie wydobywają czyli nie przynoszą strat.. Popieram. Niech siedzą. Tymczasem z Kolumbii płynie następny statek z węglem kupiony cichaczem przez PiS.
POlak
2 lata temu
Zasypać kolapnie !!!
...
Następna strona