Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Protesty rolników. Kołodziejczak: dziś jestem pierwszym wrogiem dla Ukraińców

Podziel się:

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa przekonuje, że choć zmieniły się środki - nie prowadzi już rolników na protesty - to wciąż walczy o polską wieś i stoi po ich stronie. - Dziś jestem pierwszym wrogiem dla Ukraińców, dyplomacja ukraińska dopytuje, czy będę brał udział w rozmowach.

Protesty rolników. Kołodziejczak: dziś jestem pierwszym wrogiem dla Ukraińców
Warszawa, 06.02.2024. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak (L) podczas spotkania kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych w siedzibie MRiRW w Warszawie, 6 bm. (jm) PAP/Tomasz Gzell (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Michał Kołodziejczak w rozmowie z RMF24 podkreślił, że po wejściu do rządu nie zmieniła się jego optyka. - Jestem wciąż po tej samej stronie, jestem razem z rolnikami. Zmieniły się środki, ale wciąż walczę o polską wieś - wyjaśniał.

Podkreślił, że rolnicy swoimi protestami, nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej budzą społeczeństwo. - I to jest wielka rzecz, którą robią - zaznaczył Kołodziejczak.

Dodał, że trwają rozmowy z Ukrainą, aby wypracować porozumienie dwustronne dotyczące importu produktów rolno-spożywczych. - Gdyby to ode mnie zależało, rekomendowałbym jak najszybsze ograniczenie przywozu do Polski: cukru, malin i koncentratu jabłkowego - wyliczał.

Wróg numer jeden

Jak dodał, jego jednoznaczne stanowisko nie podoba się w Ukrainie. - Michał Kołodziejczak jest dziś pierwszym wrogiem dla Ukraińców. Dyplomacja ukraińska dopytuje czy Kołodziejczak będzie brał udział w rozmowach - wyjaśnia.

- Po tym, jak powiedziałem na antenie RMF, że powinny być wprowadzone długie okresy przejściowe dla Ukrainy, została wysłana nota dyplomatyczna - dodał.

Przekonywał, również, że najlepiej byłoby wprowadzać cła i kontyngenty na towary z Ukrainy. - Komisja zamierza wprowadzać kontyngenty na cukier, jaja, czy drób, choć nie są one korzystne dla nas, bo obejmują dwa lata: 2022 i 23. Moim zdaniem powinny obejmować szerszy okres czasu - przekonywał.

Lista Kołodziejczaka

Jak przekonywał, jest w posiadaniu listy firm importujących zboże z Ukrainy. Podkreślił, że są to potężne ilości, a wśród nich są również podmioty powiązane z PiS. - Między innymi firma, której prezes należy do PiS i która głośno się zarzekała, że nie sprowadzała towarów z Ukrainy - twierdzi wiceminister.

Dopytywany, czy znalazły się na niej również te powiązane z PSL czy KO, przyznał, że takich się nie dopatrzył. Zaznaczył jednak, że listy nie może ujawnić.

- Nie mogą ujawniać firm, które importowały z Ukrainy. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że doszło do złamania prawa, więc ich ujawnienie byłoby niezgodne z prawem - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl