Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Przestój w ZUS? Pandemia odbiła się też na urzędnikach

29
Podziel się:

Do połowy ubiegłego roku na wypłaty świadczenia z ZUS czekało 166 tys. osób. W niektórych przypadkach opóźnienia sięgały nawet pół roku - podaje "Gazeta Wyborcza".

Przestój w ZUS? Pandemia odbiła się też na urzędnikach
Od stycznia do kwietnia 2021 r. wpłynęło o ponad 31 proc. więcej wniosków do ZUS niż w tym samym okresie 2019 a. To efekt pandemii. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEBZmpFh

ZUS w czasie pandemii i kolejnych lockdownów został zawalony pracą. Brakowało rąk do pracy, bo urzędników wirus również nie oszczędzał. Powstały zaległości, a wydawanie decyzji przeciągnęło się nawet do pół roku - wskazuje "Gazeta Wyborcza".

Państwowy ubezpieczyciel przekonuje, że to już przeszłość, choć wciąż pojawiają się głosy o problemach załatwieniem sprawy.

Zobacz także: Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne
bEBZmpFj

- Epidemia koronawirusa postawiła przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ogromne wyzwania. To sytuacja absolutnie bez precedensu w całej ponad 85-letniej historii Zakładu. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy wzrost liczby wniosków o zasiłki - tłumaczył dziennikowi Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Jak podkreślał, tylko od stycznia do kwietnia 2021 r. wpłynęło o ponad 31 proc. więcej wniosków niż w tym samym okresie 2019 r.

- Mamy świadomość, że na środki z ZUS oczekuje wiele osób. Jeżeli gdzieś nastąpiły opóźnienia w wypłacie zasiłków, to w imieniu ZUS chcę za to serdecznie przeprosić - mówił Żebrowski.

bEBZmpFp

Jak podkreśla "Wyborcza", w przypadku opóźnień ponad 30 dni, ZUS ma obowiązek, zawiadomić pisemnie o ich przyczynach. Powinien też wskazać nowy termin oraz pouczyć ubezpieczonego o prawie do wniesienia ponaglenia. To właśnie oficjalne pismo będzie pieszym krokiem, aby skutecznie przyśpieszyć sprawę.

Gdyby jednak to nie poskutkowało, można złożyć skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania przez urzędników. Gdyby ta nie została pomyślne dla ubezpieczonego rozpatrzona kolejnym krokiem będzie już złożenie sprawy w sądzie, który rozpatrzy roszczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBZmpFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Moze
2 miesiące temu
Zamiast stawiac palace to lepiej zainwestowac w dobry system informatyczny. W krajach nieco lepiej rozwinietych ludzie rzadko chodza do takich instytucji stac w kolejce po numerki. Wszystko mozna zalatwic przez internet I telefon.
takaprawda
2 miesiące temu
We wszystkich urzędach jest nadmiar wszelkiego rodzaju kierownictwa które nie zna się na czymkolwiek i bierze b. wysokie pensje...to jest właśnie rodzina i znajomi wszelkiej władzy niezależnie jak się nazywa. To najgorsi szkodnicy i pasożyci..paranoja polega na tym , że my niby suweren nie możemy tych bandziorów wyrzucić..już sobie podwyższyli pensje i Duda podpisał..
Józefa67+
2 miesiące temu
DOKĄD ONI PROWADZĄ NASZ KRAJ ??? NAWET ZA PEŁO NIE BYŁO TAKIEGO ZADŁUŻENIA !!! JUŻ PRAWIE 1,5 BILIONA ZŁ - NAJWIĘKSZE W HISTORII ZADŁUŻENIE POLSKI WZRASTA Z DNIA NA DZIEŃ. DROŻYZNA GALOPUJE . ŻYWNOŚĆ I PRĄD A TERAZ GAZ DROŻEJE I BEDZIE TYLKO DLA BOGATYCH. NIC DZIWNEGO , ŻE DŁUG POLSKI TAK SZYBKO ROŚNIE SKORO ZA BEZPIECZEŃSTWO ODPOWIADA TETRYK, KTÓRY NAWET SŁÓW HYMNU NIE JEST W STANIE ZAPAMIĘTAĆ NIE MÓWIĄC JUŻ O TYM , ŻE CODZIENNIE MYLI RĘKAW Z NOGAWKĄ A ZAKŁADA PRAWY BUT NA LEWĄ NOGĘ !!!:-)))0
bEBZmpFL
ATLAS
2 miesiące temu
Ta instytucja jest do likwidacji ...komorniczej
jan
2 miesiące temu
w tm roku od kwietnia mailem dostac zasilek polamalem reke w pracy. Dopiero z poczatku lipca dostalem za kwiecien,maj,czerwiec, Jak tu zyc za przez trzy miesiace bez kasy moze jakis pisowiec albo katolik mi odpowie.
...
Następna strona