Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Płaca minimalna do zmiany. Rzecznik proponuje rewolucję

16
Podziel się:

Płaca minimalna oparta o lokalne zarobki? Rzecznik MŚP proponuje, by płaca minimalna była zależna od rynku pracy w regionie, a nie pompowana przez rząd. Jego zdaniem dotychczasowe podejście do płacy minimalnej było ustalane w oderwaniu od czynników gospodarczych.

Płaca minimalna do zmiany. Rzecznik proponuje rewolucję
Rzecznik MŚP proponuje, by płaca minimalna była zależna od rynku pracy w regionie, a nie pompowana przez rząd (Adobe Stock, ESCALA M.M.)

W ocenie rzeczniczka MŚP płaca minimalna powinna rosnąć, ale w pewnym powiązaniu z ogólną sytuacją na rynku pracy. - Przedstawimy rozwiązania, z których, mam nadzieję, rząd będzie mógł skorzystać - zapowiedział. Czego może spodziewać się polski pracownik?

Przede wszystkim zmian. Propozycja zakłada ujednolicenie płacy minimalnej dla poszczególnych regionów w oparciu o czynnik ekonomiczny. Przewidywalna pensja oznacza ponadto, że byłaby ona ustalana z wyprzedzeniem, a nie sztucznie "pompowana" przez rząd.

- Ta regionalizacja już istnieje! Na poziomie kontynentalnym, europejskim. Przecież pomiędzy poszczególnymi krajami mamy zróżnicowane płace minimalne - argumentuje Mikołaj Kruczyński, Koordynator Rady Przedsiębiorców. - Łatwo sobie wyobrazić co by było gdyby była jedna stawka płacy minimalnej w całej Europie - dodał.

W 2021 r. płaca minimalna przekroczy poziom 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Na tym jednak nie koniec dyskusji. Podczas XXIV Posiedzenia Rady Przedsiębiorców Marek Goliszewski, Prezes Business Centre Club, wskazał, że rozwiązanie pozwoli oprzeć potencjalne zarobki Polaków na czynników ekonomicznym, nie społecznym - jak było to do tej pory.

- Niech płaca minimalna wynosi nawet i 10 tys. zł, ale musi to faktycznie wynikać z rachunku ekonomicznego firm. Nie może to być tylko cel społeczny - podsumował.

Przypomnijmy, że w 2021 r. wysokość płacy minimalnej ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije ona poziom 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Synek_ksiedza
rok temu
... a więc ... Płaca minimalna biorąc pod uwagę wartość zakupowa dzisiejszego złotego to dla sektora prywatnego gdzie pracodawcy muszą każda wydana na pensje pracownika złotówkę zarobić kwota minimalnego wynagrodzenia to 3300 zł brutto a w sektorze budżetówki gdzie kasa leci z wielkiego portfela 3500-3800zl brutto to powinno być najniższe możliwe wynagrodzenie w kraju w którym większość firm to zachodnie kapitały a pensja obecną to około 600 do 800 euro brutto dla pracownika ...
Realista
rok temu
Na jakiej podstawie ten rachunek ekonomiczny, skoro każdy wie,że firmy i ich właściciele starają się jak mogą żeby płacić jak najmniejsze podatki i jak można byłoby wykazywałyby tylko straty.A wtedy co? Oczywiście płaca minimalna w dół.PŁACA MINIMALNA POWINNA BYĆ NA TAKIM POZIOMIE BY GODNIE ZA NIĄ WYŻYĆ OD PIERWSZEGO DO PIERWSZEGO!
Kolo
rok temu
A co na to plan niwelowania podziałów na Polskę A i B..??
Niobe
rok temu
Dla każdego przedsiębiorcy , najwłaściwsza byłaby pańszczyzna.. Jak w XIX w!!Zabrano ludziom ziemię uprawną, żeby z głodu zmusić ich do niewolniczej pracy w fabrykach..
hihi
rok temu
Co w tym dziwnego że przedsiębiorcy chcą żeby pracownicy zarabiali jak najmniej po co o tym pisać Trzeba bo przedsiębiorcy pisakom za to płacą