Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Publikowanie numerów ksiąg wieczystych ujawnia dane wrażliwe. Sąd poparł UODO

Główny Geodeta Kraju musi wstrzymać publikowanie numerów ksiąg wieczystych - wynika z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Główny Geodeta Kraju musi zaprzestać publikowania numerów ksiąg wieczystych.

Chodzi o publikację numerów ksiąg wieczystych w serwisie GEOPORTAL2. Zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych narusza to przepisy o ochronie danych osobowych. Z tego też powodu prezes UODO wszczął postępowanie i nakazał wstrzymanie ich publikacji.

Jak wyjaśniał, znając numer księgi wieczystej, w łatwy sposób można ustalić imię i nazwisko właściciela nieruchomości, jego numer PESEL, poznać informacje o zobowiązaniach finansowych albo sposobie pozyskania tytułu prawnego.

"Dysponując tym numerem można więc mieć dostęp do zawartych w niej danych, co może prowadzić do zagrożeń dla wielu osób, jak m.in. do ponownego wykorzystania danych niezgodnie z pierwotnymi celami przetwarzania, czy nieuprawnionego profilowania właścicieli nieruchomości" - podkreślał prezes UODO.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Główny Geodeta Kraju zaskarżył decyzję do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się jednak na wstrzymanie wykonania tego postanowienia Prezesa UODO.

Oznacza to, że numery ksiąg nie mogą być publikowane przez Głównego Geodetę aż do czasu wydania decyzji administracyjnej kończącej postępowanie w tej sprawie. Sąd uznał bowiem, że UODO miał prawo doraźnie interweniować, a jego decyzja nie wyrządzi potencjalnej szkody, której nie dałoby się naprawić albo której skutki byłyby trudne do odwrócenia w przypadku późniejszego uchylenia takiego postanowienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2020

PytajkaCzyżby chcieli wiercić teraz tak, by ludzie nic nie wiedzieli przy zakupie nieruchomości a płacili krocie? Później co, po sądach się włóczyli i latami … Czytaj całość

08-07-2020

the observerPrzestepcy nie lubia transparetnosci, lubia ciemnosc, tajemnice

08-07-2020

wszyscy wszystko wiedząW trosce o ochronę danych należy zlikwidować Księgi Wieczyste, zlikwidować ZUS oraz rejestr PESEL.

Rozwiń komentarze (46)