Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Publikowanie numerów ksiąg wieczystych ujawnia dane wrażliwe. Sąd poparł UODO

46
Podziel się:

Główny Geodeta Kraju musi wstrzymać publikowanie numerów ksiąg wieczystych - wynika z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Główny Geodeta Kraju musi zaprzestać publikowania numerów ksiąg wieczystych.
Główny Geodeta Kraju musi zaprzestać publikowania numerów ksiąg wieczystych. (East News)

Chodzi o publikację numerów ksiąg wieczystych w serwisie GEOPORTAL2. Zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych narusza to przepisy o ochronie danych osobowych. Z tego też powodu prezes UODO wszczął postępowanie i nakazał wstrzymanie ich publikacji.

Jak wyjaśniał, znając numer księgi wieczystej, w łatwy sposób można ustalić imię i nazwisko właściciela nieruchomości, jego numer PESEL, poznać informacje o zobowiązaniach finansowych albo sposobie pozyskania tytułu prawnego.

"Dysponując tym numerem można więc mieć dostęp do zawartych w niej danych, co może prowadzić do zagrożeń dla wielu osób, jak m.in. do ponownego wykorzystania danych niezgodnie z pierwotnymi celami przetwarzania, czy nieuprawnionego profilowania właścicieli nieruchomości" - podkreślał prezes UODO.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://money.pl/podatki/">Podatek</a> handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Główny Geodeta Kraju zaskarżył decyzję do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się jednak na wstrzymanie wykonania tego postanowienia Prezesa UODO.

Oznacza to, że numery ksiąg nie mogą być publikowane przez Głównego Geodetę aż do czasu wydania decyzji administracyjnej kończącej postępowanie w tej sprawie. Sąd uznał bowiem, że UODO miał prawo doraźnie interweniować, a jego decyzja nie wyrządzi potencjalnej szkody, której nie dałoby się naprawić albo której skutki byłyby trudne do odwrócenia w przypadku późniejszego uchylenia takiego postanowienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
Mateusz
4 lata temu
I bardzo slusznie, bo udostepnienie za mala forse takich waznych danych to jak wykorzystanie przez nieuczciwych znalezionego dowodu osobistego . Wreszcie rzad doszedl do rozsądku w tej sprawie!
zosia
4 lata temu
Biedny dziki chory kraj. Księgi wieczyste fałszowali na potęgę i sprzedawali cudze nieruchomości do dzisiaj tego nie potrafili załatwić a zajmują się wszystkimi innymi bzdurami.Podobnie nie ma innych ważnych uregulowań prawnych takich jak komunistyczna reforma rolna i nacjonalizacja przemysłu.Kradną ,knują,rabują, kto czerwieńszy i pierwszy ten lepszy jak za Stalina.
eot.
4 lata temu
To ja może spróbuję wyjaśnić jak to powinno być. Dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, ochrony stron umowy itp. dane z rejestrów (KW, KRS, CEGID, CEPIK itd.) powinny być ujawniane. Ale jest różnica między jawne, a ujawniane. Jawne to takie do których dostęp jest nieograniczony. Tak, zgodnie z przepisami prawa, mamy teraz i ograniczanie tej jawności przez niepublikowanie numerów KW jest pogwałceniem prawa. Nie mniej, jak pisałem wyżej rejestry powinny być ujawniane. To znaczy, że co do zasady ich treść jest chroniona przed dostępem, a dopiero na uprawnione żądanie zainteresowanego treść ta jest ujawniana. Takim uprawnieniem może być np. umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.
dffd
4 lata temu
W tym postanowieniu WSA jest błąd logiczny. Samo opublikowanie numeru księgi wieczystej nie ujawnia jakichkolwiek danych osobowych. Te dane osobowe są już obecnie ujawniane na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Marco
4 lata temu
Pragnę przypomnieć o zapisach ustawie o księgach wieczystych i hipotece..... księgi wieczyste są jawne i nie można zasłaniać nieznajomością zapisów ksiąg wieczystych...
...
Następna strona