Notowania

ranking
27.02.2019 11:48

Ranking kont osobistych – luty 2019

Porównałem 27 kont osobistych z 22 banków. Szukałem wśród nich najlepszej propozycji dla klientki zarabiającej powyżej średniej krajowej. Wśród ocenianych przeze mnie parametrów znalazły się m.in. koszty wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą czy możliwość podpięcia karty debetowej do konta walutowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Lutowy ranking kont osobistych pokazuje, że z konta z ofertą wielowalutową coraz częściej mogą korzystać nie tylko klienci premium.

Zarabiasz powyżej średniej krajowej i zastanawiasz się, jakie konto osobiste będzie dla ciebie najlepsze? Specjalnie dla ciebie porównałem 27 kont osobistych z 22 banków. Porównując konta pod uwagę wziąłem (oprócz podstawowych parametrów, takich jak np. koszt prowadzenia rachunku, użytkowania karty debetowej, opłata za przelew zewnętrzny czy prowizja za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce) także możliwość:

 • korzystania z aplikacji mobilnej i płatności mobilnych
 • założenia konta walutowego i podpięcia do niego karty debetowej
 • darmowych wypłat z bankomatów za granicą.

Dla kogo szukałem konta?

Najlepszego konta osobistego szukałem dla Marty, której miesięczne dochody wynoszą 6 500 zł netto. Marta aktywnie korzysta z dotychczasowego konta. W każdym miesiącu:

 • dokonuje 8 transakcji bezgotówkowych kartą debetową (na łączną kwotę 1 000 zł)
 • wykonuje 8 przelewów zewnętrznych przez internet/aplikację mobilną
 • 4 razy wypłaca gotówkę z bankomatów nie należących do sieci banku prowadzącego jej konto (każda wypłata to 150 zł).

Marta regularnie jeździ za granicę (przede wszystkim do krajów strefy euro i – czasami – do USA). Podczas pobytów za granicą najchętniej płaci za zakupy i usługi kartą, a kiedy nie jest to możliwe – wypłaca pieniądze z bankomatu i płaci gotówką. Dlatego też ważna jest dla niej możliwość założenia konta walutowego i podłączenia do niego karty debetowej oraz darmowych wypłat z bankomatów za granicą.

Poza tym Marta jest fanką nowoczesnych technologii – nie wyobraża sobie codziennego życia bez korzystania z aplikacji mobilnej i dokonywania płatności mobilnych.

Za co przyznawałem punkty?

W lutowym rankingu kont osobistych oceniałem:

 • opłatę za prowadzenie konta. Kontu, które było darmowe dla klientki z założeń przyznawałem 10 pkt i proporcjonalnie mniej jeżeli za prowadzenie konta pobierana była opłata. Dodatkowe 2 pkt dostawało konto, które było bezpłatne bezwarunkowo,
 • opłatę za użytkowanie karty. Za brak opłaty przyznawałem 10 pkt i proporcjonalnie mniej jeżeli za użytkowanie karty pobierana była opłata. Dodatkowe 2 pkt dostawała karta, która była bezpłatna bezwarunkowo,
 • koszt przelewu zewnętrznego zleconego przez bankowość internetową/aplikację mobilną. Za darmowy przelew przyznawałem 2 pkt i 0 pkt, gdy za jego wykonanie była pobierana prowizja,
 • koszt wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce. Za bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce przyznawałem 10 pkt i proporcjonalnie mniej, gdy za wypłatę naliczana była prowizja. Koszt wypłaty gotówki z bankomatu oceniałem przy założeniu, że klientka z założeń chcąc wypłacić gotówkę korzysta z urządzenia znajdującego się najbliżej (niezależnie od tego, do jakiej sieci należy). Nie jest też zainteresowana korzystaniem z „abonamentu” na darmowe wypłaty. Oceniając koszt wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce pod uwagę brałem prowizję, jaką Marta musiałaby zapłacić za wypłacenie 150 zł z dowolnego urządzenia w Polsce. Jeżeli w danym banku prowizja wynosiła np. 3 proc. min. 5 zł to najpierw sprawdzałem ile wynosi prowizja wyrażona jako procent wypłacanej kwoty (w tym przypadku – 4,5 zł) i jeżeli była mniejsza od minimalnej kwoty prowizji wyrażonej w złotych, to do wyliczenia kosztu brałem tę drugą wartość (w tym przypadku – 5 zł) i mnożyłem razy 4,
 • koszt wypłaty z bankomatów za granicą. Za brak prowizji za wypłatę przyznawałem 5 pkt i 0 pkt, gdy prowizja była pobierana. Tak jak w przypadku wypłat z bankomatów w Polsce, tutaj też klientka nie chce ograniczać się do wypłat z urządzeń określonych sieci – w razie potrzeby chce po prostu skorzystać z najbliższego bankomatu. Nie jest też zainteresowana wykupieniem „abonamentu” na darmowe wypłaty,
 • możliwość bankowania przy użyciu aplikacji mobilnej. Bank mający taką aplikację dostawał 2 pkt. W przeciwnym razie punkty nie były przyznawane,
 • możliwość dokonywania płatności mobilnych. Bank udostępniający swoim klientom takie udogodnienie dostawał 2 pkt. W przeciwnym razie punkty nie były przyznawane,
 • możliwość założenia konta walutowego i podpięcia do niego karty debetowej. Za każdą z tych opcji przyznawałem po 2 pkt.

I miejsce dla Konta Citi Priority Banku Citi Handlowy

Pierwsze miejsce w rankingu zdobyło Konto Citi Priority Banku Citi Handlowy, które zdobyło 47 pkt. Za prowadzenie zwycięskiego konta nie zapłacisz jeżeli co miesiąc zasilisz je kwotą co najmniej 5 000 zł lub saldo na rachunkach (np. na koncie osobistym, oszczędnościowym czy na lokacie) w Citi Handlowy wyniesie min. 30 000 zł. Karta debetowa wydawana do konta jest darmowa bez potrzeby spełniania dodatkowych warunków. Nie zapłacisz też za przelewy zewnętrzne wykonywane przez bankowość internetową i aplikację mobilną. Kartą debetową – po podpięciu jej do konta walutowego – możesz płacić (bez kosztów przewalutowania) w EUR, GBP i USD. Darmowe są też wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą (w tym z bankomatów Citi). Z kartą do konta związany jest też Program korzyści Citi Specials (w jego ramach możesz korzystać ze zniżek – nawet do 50 proc. – u niemal 300 partnerów w prawie 5 000 miejscach). Możesz też płacić zbliżeniowo telefonem i/lub smartwatchem dzięki usłudze Google Pay.

II miejsce – Konto Premium od T-Mobile Usługi Bankowe

Za prowadzenie Konta Premium (zdobyło 45 pkt.) nie zapłacisz pod warunkiem wykonania transakcji kartą na co najmniej 500 zł. W przeciwnym razie bank naliczy 18,90 zł miesięcznej opłaty. Nie zapłacisz za to za użytkowanie karty debetowej, przelewy zewnętrzne zlecane przez internet i/lub aplikację mobilną oraz za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Możesz korzystać z płatności mobilnych oraz założyć konto walutowe (w CHF, EUR, GBP lub USD). Nie możesz jednak podpiąć do niego karty debetowej wydanej do konta osobistego.

III miejsce dla Konta 360º Banku Millennium i Konta Maksymalnego BGŻ BNP Paribas

Na najniższym stopniu podium znalazły się dwa konta osobiste – Konto 360º Banku Millennium i Konto Maksymalne BGŻ BNP Paribas. Każde z nich zdobyło po 43 pkt.

Konto 360º jest darmowe jeżeli w każdym miesiącu zasilisz je kwotą co najmniej 1 000 zł i zapłacisz min. raz kartą lub BLIKIEM. W przeciwnym razie za Konto 360º zapłacisz 8 zł. Po spełnieniu tych samych warunków nie zapłacisz za użytkowanie karty debetowej oraz za wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. Nic nie zapłacisz za przelewy do innych banków zlecane przez internet lub aplikację mobilną. Możesz też płacić mobilnie i założyć konto walutowe w EUR lub USD. Nie możesz jednak podpiąć do nich karty debetowej do konta osobistego – z kontem walutowym w EUR możesz powiązać, wydawaną do niego, kartę Mastercard Voyager.

Konto Maksymalne od BGŻ BNP Paribas prowadzone jest bezpłatnie bez potrzeby spełniania dodatkowych warunków. Za użytkowanie wydanej do niego karty nie zapłacisz jeżeli w miesiącu wykonasz przy jej użyciu transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł (w przeciwnym razie karta będzie cię kosztowała 12 zł). Nic nie będą cię kosztowały wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą oraz przelewy do innych banków zlecane za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Możesz także płacić mobilnie.

Ranking kont osobistych

pozycja liczba punktów bank nazwa konta prowadzenie konta wypłaty z bankomatów w Polsce możliwość podpięcia karty debetowej do konta walutowego załóż konto
1 47 Bank Citi Handlowy Konto Citi Priority 0 zł 0 zł TAK Załóż konto
2 45 T-Mobile Usługi Bankowe Konto Premium 0 zł 0 zł NIE Załóż konto
3 43 Bank Millennium Konto 360º 0 zł 0 zł NIE Załóż konto
3 43 BGŻ BNP Paribas Konto Maksymalne 0 zł 0 zł NIE Załóż konto
4 42 mBank eKonto osobiste 0 zł 0 zł TAK Załóż konto
4 42 Nest Bank Nest Konto 0 zł 0 zł NIE Załóż konto
5 41 BOŚ Bank EKOkonto VIP 0 zł 0 zł NIE Załóż konto
6 40 Credit Agricole Konto dla ciebie 0 zł 0 zł TAK Załóż konto
6 40 Bank Pekao Konto Przekorzystne 0 zł 10 zł TAK Załóż konto
6 40 Getin Bank Konto Proste Zasady 0 zł 0 zł NIE Załóż konto

Najlepszym rachunkiem dla Marty okazało się być Konto Citi Priority. Dla naszej klientki będzie ono darmowe po spełnieniu warunku dotyczącego wysokości wpływów. Dzięki możliwości podpięcia, wydanej do konta osobistego, karty debetowej do konta walutowego, Marta nie musi martwić się dodatkowymi kosztami podczas płacenia kartą za granicą. Lutowy ranking kont osobistych pokazuje też, że z konta z ofertą wielowalutową coraz częściej mogą korzystać nie tylko klienci premium.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2019

Gość6.5 k netto. Ile % ludzi tyle zarabia? Dla kogo ten artykuł...

27-02-2019

mikitania reklama banku city h. skierowana do nikogo

27-02-2019

GościówaGościu, nie czytałeś artykułu, on jest napisany dla Marty:)

Rozwiń komentarze (35)