Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emerytury mundurowe dadzą 23 mld zł oszczędności

Emerytury mundurowe dadzą 23 mld zł oszczędności

Fot. Piotr Blawicki/East News

Jeśli ekipie Donalda Tuska uda się wdrożyć zmiany w emeryturach mundurowych, budżet państwa zaoszczędzi 23,1 mld zł. To prognozy, bo pierwsze wymierne skutki podwyższenia wieku emerytalnego dla żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb będą odczuwalne dopiero po 15 latach. Wtedy, kiedy na emerytury nie odejdą, ci którzy zaczęli służbę po zmianie zasad.

Do Rady Ministrów trafił już projekt nowelizacji ustaw regulujących emerytury dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Rząd zamierza w ten sposób ograniczyć przywileje emerytalne tej grupy zawodowej.

Według uzasadnienia do projektu nowelizacji ustaw o zapatrzeniu emerytalnym żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych, obecny system pochłania coraz większe pieniądze. Wypłacane przez MON emerytury i renty wzrosły przez pięć lat (od 2005 do 2010 r.) o 32 proc. (wzrost z 4,1 mld do 5,4 mld zł). Wydatki emerytalne i rentowe wzrosły jeszcze bardziej w resorcie spraw wewnętrznych. W analogicznym okresie skoczyły o 53 proc. z 4 do 6,1 mld zł.

Rząd spodziewa się, że w kolejnych latach wydatki te będą dalej rosły. Od 2001 do 2010 r. liczba emerytów i rencistów wojskowych zwiększyła się o 20 tys. osób., a o 25 tys. - wywodzących się z pozostałych służb (policji, ABW, CBA, BOR, straży granicznej i pożarnej, Służby Więziennej, oraz kilku agencji wywiadowczych). Oprócz tego świadczenia są corocznie waloryzowane.

Koniec przywilejów = dłuższa służbaGłównym celem zmian jest podniesienie wieku emerytalnego mundurowych, tak aby ciężary związane z reformą były ponoszone przez wszystkie grupy zawodowe. Propozycja rządowa zakłada, że prawo przejścia na emeryturę zyskiwać będą żołnierze i mundurowi, którzy łącznie spełnia dwa warunki: wiek 55 lat życia i 25 lat służby. To oznacza wydłużenie stażu o 10 lat.

Z zapowiedzi premiera Donalda Tuska wynika, że nowe zasady przechodzenia na emeryturę dotyczyłyby żołnierzy i funkcjonariuszy rozpoczynających służbę od 2013 r. Jednak projekt przewiduje także umożliwienie wyboru między starym a nowym systemem tym, którzy już służą.

Czytaj więcej Nie interesuje Cię Twoja emerytura? Przeżyj za 300 zł miesięcznie Money.pl policzył, ile na pomyśle Tuska i Pawlaka stracą przyszli emeryci. Istotnym zapisem jest zmiana sposobu obliczania podstawy emerytury mundurowej. Planowana metoda polega na tym, że odchodząca ze służby osoba będzie mogła wybrać trzy kolejne lata kalendarzowe, z których zostanie wyliczone średnie uposażenie uwzględniające stałe dodatki i nagrody. tak wyliczona kwota stanowić będzie podstawę wymiaru emerytury. Po 25 latach służby wypłacana emerytura odpowiadać będzie 60 proc. podstawy wymiaru. Każdy rok służby ponad minimalny limit wpłynie na zwiększenie świadczenia o 3 proc. Nie będzie mogła jednak przekroczyć 75 proc. podstawy, z czego można wnioskować, że po pięciu latach nadprogramowej służby mundurowy nie powiększy już swojej emerytury.

Jedyną okolicznością pozwalającą na podwyższenie emerytury ponad zakładana granicę będzie służba na froncie oraz w strefie działań wojennych podczas wojny. Podniesie ona o 0,5 proc. podstawę wymiaru za każdy pełny miesiąc.

Jak wynika z komentarza do projektu, taki sposób liczenia emerytury ma uniemożliwić podnoszenie pensji żołnierzy i funkcjonariuszy na krótko przed zakończeniem służby, tak by wpłynęło to na podwyższenie ich emerytury. Z drugiej strony wybór trzech kolejnych lat służby jako podstawy wymiaru emerytury, jaki będzie miał mundurowy i tak pozwoli mu wskazać najkorzystniejszy dla siebie okres.

Związki zawodowe służb mundurowych pozytywnie oceniły założenie, że nowymi przepisami objęci zostaną wstępujący do służby od 2013 r. Inne propozycje zostały skrytykowane. Przede wszystkim związkowcy zakwestionowali ukończenie 55 lat jako niezbędnego warunku do uzyskania emerytury. Ich zdaniem o przyznaniu emerytury w nowym systemie powinien decydować wyłącznie 25-letni staż służby lub dodatkowo osiągnięcie 50 lat życia, jako drugi równoczesny warunek.

Argumentem podnoszonym przez związki jest fakt, że obecnie średni wiek np. policjanta rozpoczynającego służbę wynosi 25 lat. Zatem po osiągnięciu wymaganego stażu funkcjonariusz musiałby pracować jeszcze przez pięć lat, żeby spełnić drugi warunek uprawniający do emerytury.

Dane ze stycznia 2012 r.

Patrząc jednak na regulacje obowiązujące w innych krajach europejskich pułap wieku wynoszący 55 lat wcale nie należy do najwyższych. Dotyczy to także tych państw, w których służby mundurowe są objęte specjalnym systemem emerytalnym.

Emerytury mundurowe w wybranych krajach UE
źródło: Uzasadnienie do projektu nowelizacji ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych
kraj warunki przyznania emerytury
Austria

Wiek emerytalny - 65 lat, minimalny staż ubezpieczeniowy - 20 lat okresów składkowych.

Wcześniejsza emerytura - przy niezdolności do wykonywania zawodu i minimum 6 latach okresów składkowych (dla policjantów przyjętych do służby przed 2005 r.).

Belgia Wiek emerytalny - 65 lat (maksymalny); niższy wiek - 58 lat - przysługuje policjantom (podstawowego i średniego zaszeregowania) oraz dawnym żandarmom - 56 lat, wymagany okres służby - minimum 5 lat do nabycia uprawnień.
Estonia Wiek emerytalny 55 lat; co najmniej 20 lat służby w tym 5 lat nieprzerwanej w okresie bezpośrednio poprzedzającym osiągnięcie wieku emerytalnego.
Finlandia Możliwość wyboru daty przejścia na emeryturę między 63. a 68 rokiem życia.
Francja

Wiek emerytalny: posterunkowi i podoficerowie - 50 lat, oficerowie starsi (w zależności od stopnia) - 58-60 lat; minimalny staż w służbie odpowiednio 15 lat (posterunkowi i podoficerowie) i 25 lat (oficerowie starsi).

Wcześniejsza emerytura możliwa, gdy brakuje mniej niż 5 lat do wieku emerytalnego i jest wypracowany minimalny staż.

Grecja

Wiek emerytalny - 65 lat; minimalny staż służby - 15 lat.

Wcześniejsza emerytura dla przyjętych do pracy po 1992 r.: wiek 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni i 25 lat stażu.

Hiszpania

Wiek emerytalny 65 lat obowiązkowy, 60 lat - dobrowolny przy stażu 30 lat. Minimalny staż w służbie - 15 lat.

Wcześniejsza emerytura wskutek orzeczenia o niezdolności lub nieprzydatności do służby.

Litwa

Wiek emerytalny 40-50 lat w zależności od stanowiska. Wymagany staż służby 20 lat.

Wcześniejsza emerytura - ze względów zdrowotnych.

Niemcy

Wiek emerytalny zależy od daty urodzenia - aktualnie 65 lat (wyjątkiem są funkcjonariusze urodzeni przed 1952 r.).

Wcześniejsza emerytura możliwa w wieku 63-64 lata.

Portugalia

Wiek emerytalny 60 lat; wymagany staż służby - 36 lat.

Wcześniejsza emerytura możliwa przed 60. rokiem życia, ale trzeba mieć 36 lat stażu (dla urodzonych przed 01.09.1993 r.).

Węgry Wiek emerytalny - 50 lat i 25 lat stażu służby, albo wiek powyżej 55 lat i 10 lat służby w przypadku ograniczonej ponad 50 proc. zdolności do służby.
Wielka Brytania Wiek emerytalny - 55 lat. Dla przyjętych do służby przed 06.04.2006 r. minimalny staż - 25 lat. Emerytura wypłacana po osiągnięciu 50 roku życia lub 30 lat służby.

Niższą granice wieku emerytalnego od zakładanej przez polski rząd mają np. mundurowi na Węgrzech i Litwie, a w Bułgarii i na Słowacji jest określony tylko minimalny staż służby. W Większości krajów UE oprócz wieku emerytalnego wynoszącego 55 lat lub więcej, wymagany jest także określony staż służby.

Na drugiej stronie o tym, kiedy reforma emerytur mundurowych przyniesie najwięcej oszczędności

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
żołnierze, służba, staż, mundurowi
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Kazimierz z Jasła
46.149.222.* 2012-04-26 22:59
Przeciez po 15 latach jest tylko 40 % , a rzad i poslowie PO nawet nie wspomną o tym w sejmie teraz.wybranie 10 kolejnych lat do emerytury i tak 1 rok pensja 1600 zl, 10 rok 2600zl , srednia 2100 i z tego 60% co daje emeryture w kwocie 1260 zl i to ma byc emerytura, ruzykuje sie zycie i zdrowiem, to jest słuba, na rozkaz,bez nadgodzin
MateuszMK
31.174.2.* 2012-04-20 17:35
Panowie i drogie panie. Zobaczcie to z odbicia lustra kiedy to 50 policjant biega z złodziejem... już nie te lata co ?. Pomyślcie o tym ile ten człowiek musi się użerać z pijakami, ćpunami ,złodziejami itp.
Jeśli chodzi o żołnierzy to zgodzie się mogą pracować do 67 roku życia, bo sam nim jestem - ale kto was będzie bronił ?? zadajcie sobie te pytanie bo licho nie śpi, może sa tutaj takie osoby które wiedzą za co znaczy mieć nerwy w szczepkach być po kilku misjach, nr rozmawiając z kolega a po 5 minutach go juz nie ma bo dostał w głowę kulkę, to jest dopiero męczarnia umysłu. Myślę że tym chaotycznym postem przemówię wam do głowy.
Piotr Duży
79.191.38.* 2012-04-17 20:16
Pieprzyć ten cały system emerytalny. Do zusu nie płacic nic. Pracować nieoficjalnie, nie płacic żaddnych składek ani podatków. Na własną emeryturę oszczędzać na np. koncie oszczędnościowym i inwestować kasę. W ten sposób, juz po np. 30 latach będziesz zamoznym człowiekiem.
Będąc uczciwym obywatelem - nie będziesz miał nic.
Rozważ to w swoim sumieniu.
Zobacz więcej komentarzy (84)