Raporty
KONGRES 590 / Rządowa promocja na pieczywo, ciastka i owoce. Minister podwyższa jednak ceny na artykuły luksusowe
- Ujednolicamy podatki. Jedna kategoria to jedna stawka podatkowa - mówi Teresa Czerwińska. Minister finansów przyznaje, że głównym celem było uproszczenie stawek VAT, ale rzeczywiście przy okazji wiąże się to z obniżeniem podatku.
WIADOMOŚCI / Wódka i piwo w kioskach. Na powszechnej dostępności alkoholu gospodarka więcej traci niż zyskuje
Spółka Kolporter bierze się za sprzedaż alkoholu. Firma wprowadza do swoich kiosków 40 rodzajów wódek i 13 rodzajów piwa. Tymczasem według światowej organizacji zdrowia duża liczba punktów sprzedaży alkoholu jest bezpośrednio związana z problemem alkoholowym w danym kraju.
500+ / Program Rodzina 500+. Jakie kwoty wypłacono w wybranych miastach?
W ponad 760-tysięcznym Krakowie świadczenie 500+ otrzymuje 59320 dzieci, a w siedemnastokrotnie mniejszym podwarszawskim Piasecznie 9548 dzieci - wynika z danych zebranych przez Asseco Data Systems.
WIADOMOŚCI / Prof. Gajewski w WP money.pl: luka podatkowa CIT może zachwiać stabilnością państwa
Uszczelnienie sytemu podatkowego na gruncie CIT stało się poważnym wyzwaniem dla państwa.
BANKI / Najgorszy styczeń dla banków od ośmiu lat. Spektakularny wzrost kosztów zarządzania
Zysk netto sektora bankowego w styczniu wyniósł zaledwie 817 mln zł. Tak źle nie było w pierwszym miesiącu roku od ośmiu lat. Główną winę ponosi wzrost kosztów zarządu. By z góry ostudzić emocje uprzedzimy jednak, że nie chodzi tylko o pensje czy odprawy dla prezesów.
WIADOMOŚCI / Los Opla już przesądzony. W poniedziałek oficjalna informacja o sprzedaży
Międzynarodowy koncern samochodowy General Motors najprawdopodobniej już w poniedziałek ogłosi oficjalną decyzję o sprzedaży Opla. Chętni do przejęcia marki są Francuzi z PSA - właściciela marek Peugeot i Citroen. Przejęciu uważnie przyglądają się pracownicy polskich fabryk Opla i Mateusz Morawiecki, wicepremier.
GPW / Żniwa na giełdzie. Ceny akcji w rok wzrosły o setki procent
Co dziesiąta spółka giełdowa podwoiła wartość akcji w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Mowa m.in. o JSW i producencie "Wiedźmina".
BRS / Polscy miliarderzy obłowili się w styczniu. Akcje ich spółek poszybowały w górę
Indeks giełdowy mWIG40 zanotował najlepszy miesiąc od ponad 3 lat.
DŁUG PUBLICZNY / Świat tonie w długach. Polski dług to tylko ułamek puli sięgającej 260 bilionów złotych
Fatalnie wyglądają statystyki m.in. USA i Japonii. Nie ma jednak co świętować. Tylko w tydzień nasze zobowiązania wzrosły o kolejny ponad miliard.
INWESTOWANIE W AKCJE / Kto zaufał WP money rok temu, zarobił ponad 12 proc.
Wśród 59 akcyjnych funduszy inwestycyjnych (uniwersalnych) notowanych w bazie WP money tylko 8 osiągnęło lepszy rezultat.
WIADOMOŚCI / Co robią pracownicy na służbowych komputerach?
Zależy kogo zapytamy. Pracownicy powiedzą, że wszystko co trzeba by wykonać robotę na czas. Pracodawcy, że niewiele mimo, iż pracownicy przed komputerami spędzają cały dzień. Jak jest naprawdę? I kto ma rację?
RANKING / Gdzie najtaniej kupić OC? Zobacz ranking ubezpieczeń
Sprawdź, gdzie ubezpieczysz się najtaniej.
WIADOMOŚCI / Czy marketerzy nadążają za zmianami? Raport: Nowa rola marketingu
Do grona rzeczy pewnych, oprócz śmierci i podatków, dołączyła zmiana, która jest dzisiaj czymś stałym.
GIEŁDA / Raport CEED Institute. Czego nie wiedzieliśmy o imigrantach w Europie i w Polsce
- Tysiące Syryjczyków pokonują jedną granicę za drugą nie dlatego, że tutaj jest raj. Przybywają, bo piekło istnieje tam gdzie żyją - pisze Dominika Kulczyk w przedmowie raportu CEED Institute - utworzonego za pieniądze jej zmarłego ojca Jana Kulczyka. CEED przyjrzał się imigracji w całej Europie.
WIADOMOŚCI / Polska bez Warszawy byłaby biedniejsza o 10 proc. Ale Niemcy bez Berlina byliby bogatsi
Berlin bardzo dba o wizerunek stolicy światowej hipsteriady, ale w rzeczywistości stolica Niemiec wciąż nie potrafi się uporać się ze swoją enerdowską spuścizną.
GIEŁDA / Ukraińcy są Polsce potrzebni, a Polska potrzebna jest im. Budują nasz wzrost gospodarczy
W Polsce założyli 2,7 tys. firm, dokładając się do naszego budżetu około 400 mln zł. rocznie.
OBNIŻENIE WIEKU EMERTYALNEGO / Obniżenie wieku emerytalnego. Rząd szuka sposobu na ratowanie finansów państwa
Rząd już wie, że obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztować państwo kilkanaście miliardów złotych rocznie. Dlatego gdy już opadła euforia po przepchnięciu prezydenckiej ustawy przez Sejm, pojawiły się zapowiedzi, że niższy wiek emerytalny nie jest obowiązkowy i że rząd będzie pracował nad rozwiązaniami, które zachęcą Polaków, by jednak pracowali dłużej.
OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO W POLSCE / Obniżenie wieku emerytalnego. Czyżbyśmy byli bogatsi niż Niemcy?
Ekonomiści alarmują, że obniżenie wieku emerytalnego obniży nasze emerytury nawet o 60 proc. Nasi sąsiedzi wręcz podnoszą wiek emerytalny, żeby uniknąć emerytalnej katastrofy. Niemcy właśnie dyskutują, żeby tę granicę podnieść nawet do 73. roku życia. Przed demografią ugięła się nawet Białoruś. A PiS? Jest głuchy na argumenty, bo naobiecywał w kampanii, żeby wygrać wybory i prze do przodu. Wbrew zdrowemu rozsądkowi.