Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kto zaufał WP money rok temu, zarobił ponad 12 proc.

Kto zaufał WP money rok temu, zarobił ponad 12 proc.

Fot. 2041487/CC0 Public Domain/pixabay

Co roku WP money typuje spółki z warszawskiej giełdy, które mogą dać zarobić w kolejnych 12 miesiącach. W 2016 roku taka inwestycja przyniosłaby dwucyfrowy wynik. Najlepiej spisał się znany producent naczep do aut ciężarowych, którego wartość w rok niemal się podwoiła. Zyski zapewniły też m.in. operator kart MultiSport i Wirtualna Polska. Porażką okazały się akcje Integer.pl - spółki od żółtych paczkomatów.

Na początku stycznia 2016 roku poprosiliśmy analityków, by wskazali spółki, które ich zdaniem w kolejnych 12 miesiącach powinny przynieść zyski inwestorom. Zestawienie 10 propozycji opublikowaliśmy w WP money w tekście: "Gdzie szukać zysków w 2016 roku? Oto dziesięć spółek z GPW, które typują eksperci". Po roku mówimy "sprawdzam".

Strategia, polegająca na zakupie udziałów o równych wartościach wszystkich z wymienionych spółek, przyniosłaby w rok 12,5 proc. zysku. To nieporównywalnie więcej niż oprocentowanie w bankach. Takiego wyniku nie powstydziliby się eksperci zarządzający w największych TFI. Wśród 59 akcyjnych funduszy inwestycyjnych (uniwersalnych) notowanych w bazie WP money tylko 8 osiągnęło lepszy rezultat. Średnia dla wszystkich wyniosła niecałe 8 proc.

Które spółki wypracowały taki dobry wynik? W portfelu WP money znalazły się: Benefit Systems (firma operująca kartami MultiSport), Ciech (chemia), Europejskie Centrum Odszkodowań, Herkules (firma m.in. wynajmuje żurawie i sprzęt transportowy), Integer.pl (żółte paczkomaty), LiveChat Software (IT), Medicalgorithmics (sektor urządzeń medycznych), Netia (telekomunikacja), Wielton (produkcja naczep do samochodów ciężarowych) i Wirtualna Polska (media).

Stopy zwrotu z akcji spółek giełdowych typowanych na 2016 rok
spółkazyskspółkastrata
Wielton +87,19% Netia -7,07%
Benefit Systems +56,82% Europejskie Centrum Odszkodowań
-13,29%
Medicalgorithimcs +40,14% Herkules -16,65%
Wirtualna Polska +34,34% Ciech -28,50%
LiveChat Software
+30,41% Integer.pl -58,84%

 

Wielton - król szos i giełdowego parkietu

Oczywiście nie wszystkie z nich dały zarobić. Co więcej, połowa przyniosła straty. Były one jednak mniejsze niż stopy zwrotu najlepszych typów. Hitem okazały się akcje Wieltonu - znanego polskiego producenta naczep, które poszły w górę prawie 90 proc. Z zainwestowanego tysiąca złotych można było wyciągnąć dodatkowe 870 zł.

- Wielton, podobnie jak cała branża transportowa, ma pozytywną ekspozycję na taniejące paliwo. Przejęte przez nią spółki na Zachodzie - we Francji i Włoszech - notują bardzo dobre wyniki, a ich udział w ogólnych przychodach firmy rośnie - wskazywał przed rokiem Robert Richter z Investio.pl, który rekomendował inwestycję w akcje spółki.

Czym Wielton przyciąga zainteresowanie inwestorów? M.in. ambitnymi planami ekspansji na Zachodnią Europę. Powołał w 2016 roku m.in. niemiecką spółkę, której celem jest zwiększenie i rozszerzenie sprzedaży na terenie Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Rynek niemieckojęzyczny jest największym rynkiem zbytu w Europie. Strategia przynosi wymierne efekty, bo w ciągu 9 pierwszych miesięcy 2016 roku spółka miała 44 mln zł zysku netto w porównaniu z 30 mln zł rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 867,57 mln zł w porównaniu z 487,93 mln zł poprzednio.

Notowania akcji Wieltonu w 2016 roku

Benefity na giełdzie z kartą MultiSport

Ponad 50 proc. w górę poszły notowania Benefit Systems. To lider w branży świadczeń pracowniczych w Polsce. W ofercie można znaleźć m.in. popularne karty MultiSport. To już drugi rok z rzędu, gdy firma cieszy się wielkim uznaniem giełdowych graczy (jej kurs poszedł w górę o ponad 40 proc. w 2015 roku).

- Coraz większe trudności pracodawców ze znalezieniem pracowników będą skutkować rosnącymi przywilejami osób pracujących. To powinno przyczynić się do dalszego rozwoju rynku kart sportowych - prognozował rok temu Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ. - Firma daje więc ciekawą ekspozycję na wykorzystanie zmiany rynku pracy w rynek pracownika. Przy tym wypłaca dywidendę, której wartość wraz z poprawiającymi się wynikami powinna rosnąć - wskazywał.

Na koniec września 2016 roku aktywnych kart sportowych było 689,6 tys. sztuk. To o 126,6 tys. sztuk więcej niż rok wcześniej (+22,5 proc.). Inwestorzy doceniają też działania firmy, która jest aktywna na rynku przejęć, skupując udziały w sieciach klubów fitness (m.in. Zrofit, Fitness Club S4 i Tiger). Przez 9 pierwszych miesięcy ubiegłego roku przełożyło się to na prawie 55 mln zł zysku. Rok wcześniej zysk wyniósł 37 mln zł.

Notowania akcji Benefit Systems w 2016 roku

Na następnej stronie piszemy o największej porażce inwestycyjnej 2016 roku i prognozach na 2017

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
zbihaj
2017-01-08 21:18
A kto kupił dolary zarobił w ciągu ostatnich 3 lat 40%. 1.1.2014 r 3,03zł/$ - 31.12.2016 r. 4,20 zł/$. Nie potrzeba Amber Gold...
roman
2017-01-03 18:55
A kto mi by zaufał - zarobiłby jakieś 60%. M in. na srebrze w I połowie roku i na bitcoinie plus kilka mniej dochodowych lokat plus 3 ze stratą... Ale nikt by mi nie zaufał, więc zmuszony byłem - niestety! - samotnie inwestować i sam cieszyć się zyskiem. Samotność - straszna rzecz.
Tobi
2017-01-03 05:28
Kto zaufał sobie - doszedł do kasy a jeśli nie doszedł to z pewnością nie stracił
Pokaż wszystkie komentarze (34)