Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Kto zaufał WP money rok temu, zarobił ponad 12 proc.

34
Podziel się:

Wśród 59 akcyjnych funduszy inwestycyjnych (uniwersalnych) notowanych w bazie WP money tylko 8 osiągnęło lepszy rezultat.

Kto zaufał WP money rok temu, zarobił ponad 12 proc.
(2041487/CC0 Public Domain/pixabay)

Co roku WP money typuje spółki z warszawskiej giełdy, które mogą dać zarobić w kolejnych 12 miesiącach. W 2016 roku taka inwestycja przyniosłaby dwucyfrowy wynik. Najlepiej spisał się znany producent naczep do aut ciężarowych, którego wartość w rok niemal się podwoiła. Zyski zapewniły też m.in. operator kart MultiSport i Wirtualna Polska. Porażką okazały się akcje Integer.pl - spółki od żółtych paczkomatów.

Na początku stycznia 2016 roku poprosiliśmy analityków, by wskazali spółki, które ich zdaniem w kolejnych 12 miesiącach powinny przynieść zyski inwestorom. Zestawienie 10 propozycji opublikowaliśmy w WP money w tekście: "Gdzie szukać zysków w 2016 roku? Oto dziesięć spółek z GPW, które typują eksperci". Po roku mówimy "sprawdzam".

Strategia, polegająca na zakupie udziałów o równych wartościach wszystkich z wymienionych spółek, przyniosłaby w rok 12,5 proc. zysku. To nieporównywalnie więcej niż oprocentowanie w bankach. Takiego wyniku nie powstydziliby się eksperci zarządzający w największych TFI. Wśród 59 akcyjnych funduszy inwestycyjnych (uniwersalnych) notowanych w bazie WP money tylko 8 osiągnęło lepszy rezultat. Średnia dla wszystkich wyniosła niecałe 8 proc.

Które spółki wypracowały taki dobry wynik? W portfelu WP money znalazły się: Benefit Systems (firma operująca kartami MultiSport), Ciech (chemia), Europejskie Centrum Odszkodowań, Herkules (firma m.in. wynajmuje żurawie i sprzęt transportowy), Integer.pl (żółte paczkomaty), LiveChat Software (IT), Medicalgorithmics (sektor urządzeń medycznych), Netia (telekomunikacja), Wielton (produkcja naczep do samochodów ciężarowych) i Wirtualna Polska (media).

Stopy zwrotu z akcji spółek giełdowych typowanych na 2016 rok
spółka zysk spółka strata
Wielton +87,19% Netia -7,07%
Benefit Systems +56,82% Europejskie Centrum Odszkodowań -13,29%
Medicalgorithimcs +40,14% Herkules -16,65%
Wirtualna Polska +34,34% Ciech -28,50%
LiveChat Software +30,41% Integer.pl -58,84%

Wielton - król szos i giełdowego parkietu

Oczywiście nie wszystkie z nich dały zarobić. Co więcej, połowa przyniosła straty. Były one jednak mniejsze niż stopy zwrotu najlepszych typów. Hitem okazały się akcje Wieltonu - znanego polskiego producenta naczep, które poszły w górę prawie 90 proc. Z zainwestowanego tysiąca złotych można było wyciągnąć dodatkowe 870 zł.

- Wielton, podobnie jak cała branża transportowa, ma pozytywną ekspozycję na taniejące paliwo. Przejęte przez nią spółki na Zachodzie - we Francji i Włoszech - notują bardzo dobre wyniki, a ich udział w ogólnych przychodach firmy rośnie - wskazywał przed rokiem Robert Richter z Investio.pl, który rekomendował inwestycję w akcje spółki.

Czym Wielton przyciąga zainteresowanie inwestorów? M.in. ambitnymi planami ekspansji na Zachodnią Europę. Powołał w 2016 roku m.in. niemiecką spółkę, której celem jest zwiększenie i rozszerzenie sprzedaży na terenie Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Rynek niemieckojęzyczny jest największym rynkiem zbytu w Europie. Strategia przynosi wymierne efekty, bo w ciągu 9 pierwszych miesięcy 2016 roku spółka miała 44 mln zł zysku netto w porównaniu z 30 mln zł rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 867,57 mln zł w porównaniu z 487,93 mln zł poprzednio.

Notowania akcji Wieltonu w 2016 roku

Benefity na giełdzie z kartą MultiSport

Ponad 50 proc. w górę poszły notowania Benefit Systems. To lider w branży świadczeń pracowniczych w Polsce. W ofercie można znaleźć m.in. popularne karty MultiSport. To już drugi rok z rzędu, gdy firma cieszy się wielkim uznaniem giełdowych graczy (jej kurs poszedł w górę o ponad 40 proc. w 2015 roku).

- Coraz większe trudności pracodawców ze znalezieniem pracowników będą skutkować rosnącymi przywilejami osób pracujących. To powinno przyczynić się do dalszego rozwoju rynku kart sportowych - prognozował rok temu Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ. - Firma daje więc ciekawą ekspozycję na wykorzystanie zmiany rynku pracy w rynek pracownika. Przy tym wypłaca dywidendę, której wartość wraz z poprawiającymi się wynikami powinna rosnąć - wskazywał.

Na koniec września 2016 roku aktywnych kart sportowych było 689,6 tys. sztuk. To o 126,6 tys. sztuk więcej niż rok wcześniej (+22,5 proc.). Inwestorzy doceniają też działania firmy, która jest aktywna na rynku przejęć, skupując udziały w sieciach klubów fitness (m.in. Zrofit, Fitness Club S4 i Tiger). Przez 9 pierwszych miesięcy ubiegłego roku przełożyło się to na prawie 55 mln zł zysku. Rok wcześniej zysk wyniósł 37 mln zł.

Notowania akcji Benefit Systems w 2016 roku

Na następnej stronie piszemy o największej porażce inwestycyjnej 2016 roku i prognozach na 2017

Jak zysk to duży. Straty ograniczone

Również pokaźne zyski (od 30 do 40 proc.) mogły przynieść inwestycje w akcje biotechnologicznej spółki Medicalgorithmics, właściciela jednego z dwóch najpopularniejszych w Polsce horyzontalnych portali internetowych - Wirtualnej Polski i LiveChat Software - jednego z największych na świecie dostawców oprogramowania typu "live chat dla biznesu".

W przypadku pierwszej ze spółek uwaga inwestorów przez cały rok była skupiona na wielkim przejęciu amerykańskiej spółki. Mimo wielu trudności udało się jednak rozwiązać sprawę ugodą, dzięki której firma uzyskała prawo do przejęcia najistotniejszych aktywów AMI/Spectocor, czyli klientów i pracowników.

Rok 2016 był przełomowy dla Wirtualnej Polski, która wyszła poza internet i w grudniu rozpoczęła nadawanie własnego kanału "Telewizja WP". Inwestuje też w przejęcia. Do medialnej grupy dołączył m.in. portal nocowanie.pl i porównywarka produktów finansowych TotalMoney.

Dynamicznie rozwijała się też spółka LiveChat Software, która dla swojego najważniejszego produktu jakim jest oprogramowanie do czatowania pozyskała ponad 4,5 tys. nowych klientów. Ma ich w sumie już ponad 18 tys. w 140 krajach. Rozwiązania polskiej firmy wykorzystują m.in. takie marki jak: Samsung, Pizza Hut, Ryanair, Sony Mobile, telewizja CBS czy IKEA.

Niestety kilka typowanych spółek nie spełniło pokładanych w nich nadziei. W większości nie były to jednak duże straty. Akcje 4 z 5 firm straciły na wartości w mniejszej skali niż najsłabsza ze spółek na plusie.

Żółte paczkomaty będą się śnić inwestorom po nocach

Największy zawód to Integer.pl. Drugi pod względem wielkości operator pocztowy w Polsce ma za sobą kolejny trudny rok. W 2015 roku wartość rynkowa firmy zmniejszyła się o ponad 40 proc., by kolejne 12 miesięcy przyniosło dalszą wyprzedaż sięgającą 60 proc.

Przy typowaniu tej spółki Paweł Cymcyk, prowadzący popularny blog DNA Rynków, podkreślał, że może to być bardzo ryzykowna inwestycja.

- Po dwóch latach potężnej przeceny o 75 proc., cena wróciła do poziomów, gdzie większość złych informacji powinna być już uwzględniona. Mocno kapitałochłonny biznes Integera, przy jego rosnącej skali działania na całym świecie, ma szansę przynieść duże zyski. Jednak przy tej inwestycji trzeba pamiętać o koniecznym "stop lossie", bez którego nie wolno łapać takiego "spadającego noża" - ostrzegał ekspert.

Zamiast rosnącej skali działania na świecie spółka zaczęła ją zwijać. Zdecydowała m.in o zakończeniu działalności w obszarze tradycyjnych przesyłek listowych, a także zamroziła część ambitnych inwestycji zagranicznych (na Ukrainie, w Malezji, we Włoszech i w Kanadzie), a ostatnio wycofała się z działalności paczkomatowej na terenie Rosji.

Integer.pl chce skoncentrować się teraz na polskim, brytyjskim i francuskim rynku, które były do tej pory najbardziej rentowne. Pozwoliłoby to poprawić bardzo słabe wyniki. Pierwsze dziewięć miesięcy 2016 roku przyniosło ponad 100 mln zł straty, podczas gdy rok wcześniej zysk był na poziomie 3,5 mln zł.

Notowania akcji Integera w 2016 roku Typy na 2017 rok

Tradycyjnie zapytaliśmy również o typy na kolejne 12 miesięcy. Łukasz Pałka w tekście "Rok 2017 na GPW. Sprawdź, którymi spółkami warto się zainteresować" wymienia kilkanaście potencjalnych okazji inwestycyjnych, na które wskazuje pięciu analityków giełdowych.

Wśród nich są trzy spółki, które sprawdziły się w tym roku: LiveChat Software, Wielton i Wirtualna Polska. Po rocznej przerwie do zestawienia wróciły też duże grupy finansowe takie jak PKO BP, PZU czy ING Bank Śląski.

Eksperci ogólnie oceniają, że rok 2017 powinien być lepszym czasem dla przynajmniej niektórych banków, a także spółek, które skorzystają na prognozowanym odbiciu w finansowaniu projektów ze środków unijnych. Słaby złoty pomoże eksporterom. Drobni inwestorzy będą mogli na tym wszystkim zarobić. Nie powinni jednak zapominać o ryzyku, które zawsze towarzyszy kupowaniu akcji na GPW.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów analityków i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Rok 2017 na GPW. Sprawdź, którymi spółkami warto się zainteresować

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
zbihaj
8 lat temu
A kto kupił dolary zarobił w ciągu ostatnich 3 lat 40%. 1.1.2014 r 3,03zł/$ - 31.12.2016 r. 4,20 zł/$. Nie potrzeba Amber Gold...
roman
8 lat temu
A kto mi by zaufał - zarobiłby jakieś 60%. M in. na srebrze w I połowie roku i na bitcoinie plus kilka mniej dochodowych lokat plus 3 ze stratą... Ale nikt by mi nie zaufał, więc zmuszony byłem - niestety! - samotnie inwestować i sam cieszyć się zyskiem. Samotność - straszna rzecz.
Tobi
8 lat temu
Kto zaufał sobie - doszedł do kasy a jeśli nie doszedł to z pewnością nie stracił
babunia
8 lat temu
A kto zaufał swojej intuicji, zarobił 1000%. Ze swoich uciułanych 15 tysięcy wzięłam 150. Jedyne co zaboli to podatek. 15 znowu zaryzykuję. Teraz już bez bólu głowy.
Andrzej
8 lat temu
12% w rok? To kpina. 10% zarabiasz w miesiac ,kogo Oni znowu naciagaja na strata ?
...
Następna strona