Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Świat tonie w długach. Polski dług to tylko ułamek puli sięgającej 260 bilionów złotych

149
Podziel się

Fatalnie wyglądają statystyki m.in. USA i Japonii. Nie ma jednak co świętować. Tylko w tydzień nasze zobowiązania wzrosły o kolejny ponad miliard.

Świat tonie w długach. Polski dług to tylko ułamek puli sięgającej 260 bilionów złotych
(Wlodzimierz Wasyluk/East News)
bDauKYlN

Tylko w tydzień zobowiązania polskiego państwa wzrosły o kolejny ponad miliard złotych. Łącznie nasz bilion długu to jednak nic w porównaniu z innymi krajami. Amerykanie mają do oddania 80-krotnie więcej. Co najmniej dziewięć krajów ma długi przekraczające 100 proc. PKB. W tym Japonia, gdzie na każdego mieszkańca przypada zobowiązanie o równowartości 290 tys. zł.

Równo tydzień temu, 10 stycznia, na liczniku długu publicznego ustawionego w Warszawie przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej pojawiła się liczba 1 000 000 000 000 zł (bilion złotych). Tyle wyniosło zadłużenie wynikające z deficytów budżetowych kolejnych lat, długów samorządów oraz różnego rodzaju funduszy pozabudżetowych, które wszyscy będziemy musieli kiedyś spłacić.

Na razie rządzący nie robią nic, by zmniejszyć dług. Co więcej, w ciągu tygodnia zwiększył się on o kolejne 1,5 mld zł. Tyle Warszawa ma do wydania w całym 2017 roku na inwestycje z obszaru transportu i komunikacji, na które składa się m.in. budowa metra czy Trasy Świętokrzyskiej. To także kwota bliska łącznym wypłatom świadczeń 500+, przypadającym na jeden miesiąc.

bDauKYlP

Kwota ponad biliona złotych robi wrażenie. To równowartość kosztów budowy około 500 stadionów narodowych czy 23 tys. km autostrad. Jest jednak kroplą w morzu długów światowych, które szacuje się łącznie na blisko 63 bln dolarów, czyli prawie 260 bln zł!

Co ciekawe, pieniędzy na świecie w postaci not bankowych, monet, banknotów i zapisów elektronicznych przypisanych do kont bankowych jest w sumie stosunkowo niewiele więcej, bo około 81 bln dolarów (wyliczenia Jeff'a Desjardinsa - jednego z twórców projektu Visual Capitalist)
.

Najmocniej zadłużeni Amerykanie. Polska w połowie stawki

Prawie 90 proc. zadłużenia światowego należy do 49 krajów, których statystyki można znaleźć w serwisie nationaldebtclocks.org. To odpowiednik polskiego licznika długu, który w internecie aktualizuje Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Największe długi, stanowiące blisko jedną trzecią ogółu, przypadają na Amerykanów. Zobowiązania rządu USA sięgają 20 bln dolarów, co w przeliczeniu na naszą walutę daje prawie 82 bln zł. Gdyby ktoś chciał zebrać taką kwotę w jednodolarówkach i układałby banknoty jeden na drugim, teoretycznie mógłby ułożyć z nich stos o wysokości 2 180 200 000 metrów (prawie 2,2 mln km). To więcej niż pięciokrotna odległość między Ziemią a Księżycem.

bDauKYlV

W bilionach dolarów liczone są też długi Japonii, Chin, Francji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Daleko za nimi jest Polska, która w przeliczeniu na dolary ma mniej niż jedną czwartą biliona dolarów zobowiązań. Niemal identyczny wynik notuje Turcja.

Bilion złotych to niebagatelna kwota, ale w porównaniu do innych krajów wydajemy się być bezpieczni. Świadczą o tym m.in. w miarę pozytywne oceny agencji ratingowych. Przypomnijmy, że na początku grudnia amerykańska agencja Standard & Poor's, ta sama która na początku 2016 r. zaskoczyła wszystkich obniżką ratingu, podniosła Polsce perspektywę kolejnych ocen z negatywnej do stabilnej. W ubiegłym tygodniu neutralny werdykt wydały także Moody's i Fitch. Mając świadomość jak wyglądają finanse publiczne, w tym dług.

Taka argumentacja nie przekonuje jednak Andrzeja Rzońcy, eksperta FOR i byłego członka RPP. - Błędem jest twierdzić, że nie ma problemu długu publicznego w Polsce, bo jest on wciąż dużo niższy niż w większości krajów wysoko rozwiniętych, w tym w Niemczech, które są uważane przez inwestorów za bezpieczną przystań. Takie twierdzenie nie uwzględnia faktu, że nasz kraj nie jest jeszcze krajem wysoko rozwiniętym i ma mniejsze możliwości pozyskania dodatkowych wpływów z podatków, gdyby okazały się one niezbędne do terminowej spłaty długów - podkreśla ekonomista.

Jak wypada dług w relacji do PKB?

Wartość długu jest mocno uzależniona od wielkości gospodarki. Nie może więc dziwić fakt, że w rankingach zadłużenia przodują Amerykanie, Chińczycy czy Japończycy. Lepszym miernikiem, pokazującym jak poważnym problemem może być spłata zobowiązań, jest wskaźnik długu publicznego do PKB. Zgodnie przyznają to wszyscy eksperci.

bDauKYlW

- Na dług nie można patrzeć przez pryzmat nominalnych liczb, tylko względem jakiegoś punktu odniesienia, którym w tym przypadku jest wzrost gospodarczy - podkreśla Mariusz Trojak, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Dodaje, że zupełnie innym ciężarem jest 10 mld euro długu dla gospodarki niemieckiej (122 euro na mieszkańca) i gospodarki estońskiej (7692 euro na mieszkańca, przy znacznie niższych płacach).

Polska jest jednym z niewielu krajów, które spełniają wymogi Unii Europejskiej w zakresie relacji długu do PKB. Dopuszczalnym progiem jest zadłużenie na poziomie 60 proc. Wskaźnik u nas wynosi 53,8 proc. Dla porównania, będąca dla nas często wzorem, niemiecka gospodarka jest zadłużona na 78 proc. W Wielkiej Brytanii wskaźnik oscyluje w okolicach 90 proc., podobnie jak średnia w całej strefie euro. W Stanach Zjednoczonych, we Włoszech czy Japonii już od dawna liczby są trzycyfrowe.

Po tym zestawieniu widać więc, że Stany Zjednoczone nie są jednak w aż tak trudnej sytuacji, jak wskazuje wartość nominalna długu. Również Chiny, których PKB rośnie rok rocznie w tempie prawie 7 proc., wypadają dużo lepiej. Dług po uwzględnieniu wzrostu gospodarczego w tym przypadku wynosi więc 67 proc., co jest wynikiem lepszym niż ma Malta, Węgry czy Słowenia.

Czterokrotnie gorszą sytuację od Polski według wskaźnika procentowego długu ma Japonia. To jedyny kraj, którego długi są ponad dwukrotnie większe od wypracowywanego PKB. Z tą jednak różnicą, że naszymi wierzycielami w jednej trzeciej są zagraniczni inwestorzy, którzy nie odpuszczą tych pieniędzy. W Kraju Kwitnącej Wiśni około 92 proc. zobowiązań jest zaś w krajowych rękach, co jest dla rządu bardziej komfortową sytuacją.

bDauKYlX

Ile długu do spłaty ma Japończyk, a ile Polak?

Kwoty zadłużenia poszczególnych krajów mogą przyprawiać o zawrót głowy. Często są one wręcz abstrakcyjne dla zwykłych obywateli. W praktyce są jednak bardzo realnym obciążeniem każdego z nich. W końcu to nie rządy zapłacą za długi.

Żeby spłacić wszystkie zobowiązania na raz, każdy Polak (od niemowlęcia po staruszka) powinien w tym momencie przekazać do budżetu 26 378 zł. Powinien się jednak pospieszyć, bo jutro będzie musiał dopłacić jeszcze 5-6 zł itd. To mniej więcej dziewięć średnich pensji netto. Dużo? Więcej od nas ma do opłacenia Czech, Węgier, Słoweniec czy Szwed.

Najwięcej długów "na głowę" przypada w Japonii - prawie 71 tys. dolarów, czyli około 290 tys. zł. Japończycy wyprzedzają Amerykanów (61,5 tys. dolarów). Dalej pojawiają się kraje nie obecne tak wysoko w poprzednich zestawieniach, czyli Singapur i Irlandia.

W tym zestawieniu nasz kraj wypada najlepiej ze wszystkich porównań, jest bowiem na 32 z 49 pozycji. Z tej perspektywy również najkorzystniej wygląda sytuacja Chin, które nominalnie mają do oddania ponad 5,5 bln dolarów. Wszystko przez ogromną populację kraju, która przekracza 1,3 mld ludzi. Długi więc ładnie się dzielą.

bDauKYlY

Różne spojrzenie na liczby związane z długiem wskazuje, że sytuacja Polski nie jest zła, a przynajmniej nie jest czymś nadzwyczajnym na tle innych krajów, z którymi mniej lub bardziej możemy i chcemy się porównywać. Na pewno jednak zmusza do refleksji nad przyszłą polityką rządu, który powinien mocniej skupić się na trzymaniu w ryzach finansów publicznych. Za to wdzięczne będą następne pokolenia, które ten ciężar będą musiały unieść.

bDauKYmq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
Miernik dlugu
4 lata temu
Artykol wrecz optymistyczny no to jazda Polsko mozesz smialo jechac dalej z tym dlugiem.Brac ile wlezie i pozyczac ile dadza niewazne w jakim celu aby byc w czolowce rankingu.
obywatelPL
4 lata temu
W ciągu ilu lat ten dług powstał i za jakich rządów panie Damianie Słomski,bo opisuje pan problem jak gówniarz.....
xyz
4 lata temu
Skoro wszyscy są zadłużeni to kto jest wierzycielem? Chory świat.
bDauKYmr
szawel goj
4 lata temu
czy Pan redaktor moglby zglebic temat i dodatkowo napisac komu wszyscy sa dluzni te pieniadze? chodzi o oficjalna odpowiedz na lamach artykulu z serwisu. dziekuje
Janek
4 lata temu
Ciekawi mnie jeszcze jedno zestawienie. A mianowicie dług na jednego mieszkańca do średniej płacy w danym kraju. Jak w takim zestawieniu wypadlibyśmy?
Najnowsze komentarze (149)
Lukikmita87
3 miesiące temu
Zadłużeni jesteśmy na 290 bilionów zł i trylion 800 bilionów ukrytego dlugu u kosmitów czyli właścicieli banków; )
Widok
8 miesięcy temu
Zegar sloneczny na nieistniejacym cmentarzu odmierza dlug Japonii USA i Warszawy
Luki87km
rok temu
U kogo świat ma te 260 bilionów zł długu, u kosmitów, ???urojony dług wymyślony przez banki tworzące niewolnictwo i lichwe. .
Gdyby
2 lata temu
nie zachowawcza polityka ministra Rostowskiego to dług byłby jeszcze większy.
dfgh
3 lata temu
A kto im wszystkim pozycza? Kto ma tyle pieniedzy?
Tomasz
4 lata temu
Lepiej napiszcie u kogo i w jakim celu ?!
V3
4 lata temu
Po nas choćby potop...
victoria
4 lata temu
Skoro wszyscy maja dług to pytam kto im udziela pożyczek ,CZY WŁASNE SPOŁECZEŃSTWO? .
bDauKYmj
miki
4 lata temu
zwykli ludzie zapłacą za długi jak unieważnią obligacje i banknoty. jak zabraknie to obłożą życie podatkiem takim jak VAT, katastrat
edd
4 lata temu
III wojna wykasuje wszystkie długi
sujka
4 lata temu
Czy może mi ktoś powiedzieć gdzie żyją ci którzy pożyczają światu?
jan
4 lata temu
jezeli swiat jest taki zadluzony to u kogo kto jest taki bogaty ze wszyscy sie u niego zadluzaja
Tutaj
4 lata temu
A wobec kogo jest to zadłużenie? Kto te pieniądze pożyczył? "Zadłużenie wewnętrzne"- czyli wobec własnych obywateli?, a "zadłużenie zewnętrzne"- czyli wobec innych państw? Czyli jakby te "długi" nawzajem natychmiast wyzerować (pozwracać) to kto został by z kasą, a kto bez? Rozumiem, że z kasą zostaje bankierstwo...
Politico one
4 lata temu
Nadchodząca wojna zresetuje długi w większości tych krajów. I o to chodzi w tej całej zagrywce pokerowej...
...
Następna strona