Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Rządowa promocja na pieczywo, ciastka i owoce. Minister podwyższa jednak ceny na artykuły luksusowe

154
Podziel się:

- Ujednolicamy podatki. Jedna kategoria to jedna stawka podatkowa - mówi Teresa Czerwińska. Minister finansów przyznaje, że głównym celem było uproszczenie stawek VAT, ale rzeczywiście przy okazji wiąże się to z obniżeniem podatku.

Rządowa promocja na pieczywo, ciastka i owoce. Minister podwyższa jednak ceny na artykuły luksusowe
(money.pl)

- Ujednolicamy podatki. Jedna kategoria to jedna stawka - mówi money.pl Teresa Czerwińska. Minister finansów przyznaje, że głównym celem zmian jest uproszczenie stawek VAT, ale rzeczywiście przy okazji wiąże się to z obniżeniem podatku na wiele produktów.

W dziesięć lat na zmianie podatków Polacy zaoszczędzą aż 0,5 mld zł - tyle wyniosą prognozowane koszty reformy w podatku od towaru i usług. Potanieć mają m.in. pieczywo, ciastka czy owoce cytrusowe. Czerwińska przyznaje, że zmiany wynikają także z troski o najbiedniejszych.

- Przypominam, że skala podatkowa to także element redystrybucji dochodów. Pieczywo, warzywa, owoce czy artykuły higieniczne dla kobiet to produkty podstawowe. Tam wszędzie obniżamy - mówi money.pl. Jak przypomina, zmiany obowiązywać mają od 2020 roku. Wcześniej, bo już w 2019 roku potanieją e-booki. Tu VAT spadnie z 23 do 5 proc.

Jednocześnie podrożeć mają m.in. skorupiaki czy ośmiorniczki. Zdaniem Czerwińskiej są to produkty luksusowe i dlatego ich cena wzrośnie.

Minister zaznacza, że nie może wymusić na sklepach obniżek cen produktów z niższym VAT-em, ale jej zdaniem rynek zadziała tu po prostu wolny rynek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(154)
wojtek
3 tyg. temu
Doczekaliśmy się władzy ,Boże za jaką kare taki los nas spotyka .Kręcą lody i udają dobrodusznych.Z każdym rokiem co raz gorzej ,gdzie my żyjemy ,jak mogliśmy dopuścić do tego.
belfe(go)r
2 miesiące temu
My to już wszyscy znamy. Manipulacje cenami żywności, tworzenie "sklepów komercyjnych" których były towary po wyższych cenach (ale były, bo w sklepach były puste półki), wreszcie kartki - to wszystko były półśrodki do maskowania rzeczywistej inflacji. I nic to nie pomogło, PRL musiało przejść do lamusa. Przypominam to jako ostrzeżenie dla rządu pana Morawieckiego.
tak kradną
3 miesiące temu
Podłoty chcą tylko wszystkich okraść. Śmieciowe żarcie cukiernicze, rakotwórcze, z utwardzonymi tłuszczami trans, których nie potrafią w PL po prostu zakazać, na 0% VAT, kawa, herbata to jest już dla nich produkt nie podstawowy a luksusowy 23%. Teraz się dowiadujemy, że owoce morza to też luksus a nie produkt codzienny? Nawet piasek dla kotó w PL jest na 23%, a w Niemczech na VAT obniżonym. W UK kawa, herbata to artykuł podstawowy-0% VAT.
dsds
5 miesięcy temu
ile razy oni beda to zmieniac. Toc podpaska jest podpaska a bulka bulka.
octopus
8 miesięcy temu
Znowu te ośmiorniczki..
...
Następna strona