Trwa ładowanie...
bDSrkALF

Notowania

Podatek – Wszystkie wiadomości

165
27.03.2021 14:16

ZAKUPY W SIECI
 / 
Podatek handlowy dla e-sklepów wywróciłby gospodarkę. Finalnie więcej zapłaciliby klienci

W przestrzeni publicznej pojawił się ostatnio pomysł objęcia e-handlu dodatkowym podatkiem, który płacą już tradycyjne duże sklepy. Jednak eksperci mają sporo obaw co do słuszności tego rozwiązania. Jak relacjonują, wprowadzenie tej koncepcji w życie mogłoby zaszkodzić nie tylko samej branży, ale też całej gospodarce.

1
22.03.2021 21:10

GOSPODARKA
 / 
Chcesz coś załatwić w skarbówce? e-urząd zapowiada przerwę techniczną

e-Urząd Skarbowy nie będzie działał we wtorek w godzinach porannych - informuje resort finansów. To znaczy, że niemożliwe będzie m.in. wysłanie PIT-a. Wszystko przez zaplanowane na godzinę 6:30 prace serwisowe. Utrudnienia mają potrwać przez około 30 minut.

507
20.03.2021 18:32

NOWY ŁAD
 / 
Emerytury bez podatku. Zdecydowana większość Polaków jest na "tak"

Jednym z elementów Nowego Ładu PiS-u ma być zwolnienie z podatku dla osób, które pobierają emerytury do 2,5 tys. zł. Co na to Polacy? Sondaż daje jasną odpowiedź.

1.1K
17.03.2021 13:08

NOWY ŁAD
 / 
Emerytury bez podatku? Posłowie są na "tak"

Rząd chce, aby osoby, które dostają świadczenie do 2,5 tys. zł nie musiały płacić podatku. Co na to posłowie? Wyjątkowo zgodni - popierają rozwiązanie.

333
09.03.2021 10:50

EMERYTURY
 / 
Emerytura bez podatku. "Ta propozycja to sondowanie elektoratu"

Prawo i Sprawiedliwość ma nowy pomysł dla emerytów. Chodzi o to, aby osoby, które dostają niskie świadczenie, czyli nie więcej niż 2500 zł, nie musiałyby płacić podatku. - Ta propozycja to z jednej strony sondowanie elektoratu, z drugiej strony może to być budowanie poparcia na wypadek przedterminowych wyborów. Nieopodatkowana emerytura byłaby na pewno dobrym rozwiązaniem dla emerytów – mówił w programie "Money. To się liczy" ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. Przypomnijmy, że kilka lat temu podobny pomysł złożyło w Sejmie PSL. - To by oznaczało, że można procedować ten projekt już na najbliższym posiedzeniu. Z perspektywy emerytów rozwiązanie lepsze niż 13. i 14. emerytura – dodał Sobolewski.

bDSrkALH
58
08.03.2021 14:36

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI
 / 
Masz mieszkanie, dom czy grunt? 15 marca mija ważny termin

Ten obowiązek czeka każdego, kto jest właścicielem mieszkania, domu lub gruntu. Został tylko tydzień na opłacenie podatku od nieruchomości. Termin upływa 15 marca.

15
22.02.2021 18:00

VAT
 / 
Ministerstwo chwali się małą luką VAT. Zapewnia, że wszystko działa jak należy

Wszystko działa idealnie, podatki i luka VAT maleją a przestępcy podatkowi praktycznie zniknęli z Polski. Tak można by streścić poniedziałkową konferencję, w której udział wzięło kierownictwo resortu finansów.

16
14.02.2021 21:10

PIT
 / 
Nowa ulga budowlana, czyli ulga widmo. "Jest totalny chaos informacyjny"

Nowe udogodnienia dla podatników? Nie tym razem. Szumnie zapowiadana ulga dla rodzin i singli, którzy planowali kupić nieruchomość na rynku pierwotnym, po cichu wypadła z ustawy. Część osób, jak nasza czytelniczka pani Aneta, zorientowała się dopiero, gdy planowała zacząć budowę.

75
12.02.2021 14:36

PLASTIK
 / 
Podatek od plastiku. Będzie nowa danina? "To odpowiedzialność producentów"

- Chodzi o to, aby zmniejszyć ilość plastiku w obiegu w UE. Jest to sposób kalkulacji. To nam powinno zależeć, abyśmy obniżyli ilość plastiku, zwiększyli recykling i zmniejszyli naszą kontrybucję do budżetu UE w kontekście wytwarzanych śmieci. Czy to oznacza wyższe ceny np. butelek z napojami? Nie, to nie jest ta droga. Tu chodzi o odpowiedzialność producentów, aby myśleli o tym, jak długo poddaje się recyklingowi ich opakowanie. To reforma rozszerzonej odpowiedzialności – mówił w programie "Newsroom" minister klimatu Michał Kurtyka.

bDSrkALN
13
27.12.2020 13:55

BREXIT
 / 
Brexit. Przesyłka z Wielkiej Brytanii. "Trzeba będzie zapłacić podatek"

- Każdy przepływ towarów – poza określonymi limitami – podlega obowiązkom celnym. Oznacza to, że konsumenci będą musieli zapłacić cła i podatki jeśli będą chcieli importować towary. Jeśli chodzi o zwolnienia z cła mamy to reżim małych przesyłek, które są zwolnione z opłaty w wysokości do 150 euro, jeśli chodzi o podatek VAT takie przesyłki są zwolnione do wysokości 22 euro. Jeśli jednak transakcja jest dokonywana na drodze zamówienia wysyłkowego, to nawet wtedy ten podatek musiałby zostać zapłacony. Porozumienie ws. brexitu może jedynie wprowadzić brak stawek celnych, ale formalności celne pozostaną - mówił w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kozłowski, dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów.

143
06.09.2020 17:45

PODATEK
 / 
Niemcy: Obniżenie VAT-u nie poprawiło sytuacji handlu detalicznego

Obniżenie VAT-u nie spowodowało w lipcu spodziewanego wzrostu obrotów w handlu detalicznym. Występują w nim duże różnice: sprzedaż internetowa kwitnie, a branża odzieżowa przeżywa trudności.

33
02.09.2020 16:39

POMOC PAŃSTWA
 / 
Branża turystyczna. Konfederacja przestrzega przed jej upadkiem

- Polska branża turystyczna upada - ocenia poseł Michał Urbaniak z Konfederacji. Apeluje do rządu o wprowadzenie programu, który złagodzi skutki kryzysu, z którymi musi mierzyć się ten sektor. Wyraził również obawę, że w przeciwnym wypadku polską turystykę "przejmie" zagraniczny kapitał.

02.09.2020 14:06

PODATEK
 / 
Podatek za pracę za granicą - jak rozliczyć dochody zagraniczne?

Podatek za pracę za granicą rozliczany jest w zależności od zasad zatrudnienia. Obowiązek złożenia deklaracji w Polsce, nawet przy zatrudnieniu za granicą, mają polscy rezydenci podatkowi.

bDSrkALO
270
25.08.2020 10:13

PODATEK
 / 
Fiskus ściga za podatek od darowizn. Mamy komentarz ministerstwa

- Warunki, które należy spełnić przy dokonywaniu darowizny nie są jakieś skomplikowane - mówi w programie "Money. To się liczy" wiceminister finansów Piotr Patkowski. Media alarmują, że skarbówka w ostatnich tygodniach bardzo skrupulatnie kontroluje wszelkie darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny. W efekcie czasami kończy się tak, że podatek jednak trzeba zapłacić. - Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie - mówi Patkowski. Jak dodaje, resort finansów nie zamierza luzować przepisów. - Zdecydowana większość Polaków przestrzega tych wymogów i nie narzeka, że są bardzo restrykcyjne - przyznaje wiceszef resortu finansów. Patkowski zobowiązał się jednak, by reagować w sprawach, gdy skarbówka ewidentnie "czepia się" podatnika po to, by nałożyć na niego podatek.

449
12.08.2020 9:51

DAROWIZNA
 / 
Darowizna w rodzinie. Fiskus uparcie nalicza podatek. "Zbędny formalizm"

Skarbówka uprzykrza życie otrzymującym darowiznę od bliskiej rodziny. Sądy stoją po stronie podatników, ale w ogóle nie powinny zajmować się takimi sprawami. Jeden z sądów orzekł nawet, że to "całkowicie oderwany od realiów życia formalizm dowodowy".

13
05.08.2020 6:58

DANINA
 / 
Abonament RTV. Ściągalność znacznie spadła w czasie pandemii

Zaledwie co dziewiąty Polak, wzywany przez Pocztę Polską do zapłacenia zaległego abonamentu RTV, dokonuje takiej opłaty. Resort finansów pokazuje dane, z których wynika, że ściągalność abonamentu w czasie pandemii drastycznie spadła.

271
29.07.2020 19:35

PODATEK
 / 
Wielka Brytania. Rząd Borisa Johnsona rozważa podatek 40+, miałby sfinansować domy opieki

Podatek uzależniony od wieku - taki pomysł pojawił się wśród ministrów rządu Borisa Johnsona. Danina 40+ ma finansować domy opieki społecznej.

3
29.07.2020 11:35

SPÓR
 / 
PGNiG zainwestuje pieniądze od Gazpromu. "Chcemy wejść w biometan"

Gazprom zapłacił PGNiG 1,5 mld dol. Na co zostaną wydane? - Środki, które mamy na inwestycje, pochodzą nie tylko z wygranego sporu cenowego z Gazpromem. To faktycznie jest 1,5 mld dol., tylko proszę pamiętać, że zapłaciliśmy od tego bardzo wysoki podatek. Był chyba największą jednorazową wpłatą na rzecz polskiego budżetu z tytułu korporacyjnego podatku dochodowego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Te środki przede wszystkim chcemy przeznaczyć na inwestycje, są one potrzebne nie tylko w sytuacji kryzysu, ale także dla rozwoju naszej firmy. Chcemy mocno wejść w biometan, mamy na to olbrzymi potencjał. Poza tym chcemy wejść w OZE i paliwa alternatywne, to wymaga wielkich środków i potężnych inwestycji - dodał.