Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Byczyna - z rycerskimi tradycjami

0
Podziel się:

Ten region Opolszczyzny ma szansę stać się zagłębiem tradycji rycerskich.

Byczyna - z rycerskimi tradycjami

Byczyna należy do najciekawszych miast Opolszczyzny. To jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów obronnych w Polsce. XV-wieczne mury tworzą owal, w obrębie którego znajdują się wieże bramne zorientowane według kierunków świata.

Przez ponad 100-metrowy odcinek fosy przepływa woda źródlana, a w niej żyją... pstrągi. Warto zwrócić uwagę na kościoły oraz rynek z ratuszem i starymi domami. Co roku pod koniec czerwca w mieście odbywa się Krajowy Zlot Piłkarzy Weteranów oraz Mistrzostwa Oldbojów w piłce nożnej, a na początku maja Międzynarodowy Festyn Rycerski.


_ Układ urabinstyczny Byczyny _

Od 2005 r. na wyspie zalewu Biskupice-Brzózki, 5 km od Byczyny, powstaje ogromny ,,średniowieczny" drewniany gród, gdzie mają się odbywać lekcje fechtunku i rzemiosł, widowiskowe turnieje rycerskie, ciekawe lekcje historii. Budowla ma pomieścić 350 osób, a na jej terenie będzie działać m.in. karczma i hotel.

W miejscowości Olesno znajduje się kościół odpustowy św. Anny, uznawany za jedną z najpiękniejszych drewnianych świątyń w Polsce. Zbudowano ją na miejscu domniemanego cudu z 1518 r., a rozbudowano w XVII w., wyposażając wnętrza we wspaniałe i bogate sprzęty (np. cenne ołtarze). Dzisiaj obiekt stanowi cel licznych pielgrzymek. Warto również zwrócić uwagę na XVIII-wieczną barokową kamieniczkę przy ulicy Jaronia, a także kilka zabytkowych, głównie klasycystycznych domów z XIX w. przy ulicy Mickiewicza oraz Wielkie i Małe Przedmieście.

_ Więcej w "Nawigatorze turystycznym" wydawnictwa Carta Blanca _Do *Dobrodzienia *warto przyjechać pod koniec czerwca, kiedy odbywa się międzynarodowa impreza - Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych ,,Źródło". W jej ramach można uczestniczyć w warsztatach i forach dyskusyjnych, zobaczyć liczne wystawy i wysłuchać koncertów organizowanych przez artystów różnych narodowości. Dwa najstarsze zabytki Dobrodzienia to kamienny most z 1610 r. oraz drewniany kościół pw. św. Walentego z 1630 r. Miasto słynie z długich i bogatych tradycji rzemieślniczych, a szczególnie stolarskich.

Kilkanaście lat temu, na terenie nieczynnej już kopalni iłów w Krasiejowie, odkryto najstarsze na świecie szczątki dinozaura pochodzące sprzed 230 mln lat. Niewielkiego (1,7 m długości) ,,pradinozaura" nazwano Silesaurus opolensis i uznano go za przodka wielkiego triceratopsa. Znaleziono również szczątki innych gatunków wymarłych gadów i płazów.

turystyka
opolskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)