Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rekordowe ceny żywności. Ukraina wyłączona, ale Polska zabezpieczona

Podziel się:

- Jesteśmy samowystarczalni całkowicie - zapewnił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, zaznaczając, że z powodu wojny luka w dostawach zboża z Ukrainy może odbić się na rynkach europejskich czy światowych. Indeks cen żywności na świecie w lutym wzrósł do 140,7 pkt. i jest na poziomie najwyższym w historii - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Rekordowe ceny żywności. Ukraina wyłączona, ale Polska zabezpieczona
(ZOFIA BAZAK)

Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) wskazują na rekordowe ceny żywności na świecie.

Indeks cen żywności w lutym wzrósł do 140,7 pkt. podczas gdy w styczniu był na poziomie 135,4 pkt. Dla porównania w lutym 2021 roku indeks był na poziomie 116,6 pkt.

"Sanowi to nowy rekord wszech czasów, przekraczając poprzedni szczyt z lutego 2011 r. o 3,1 punktu. Do lutowego wzrostu przyczyniły się duże wzrosty subindeksów cen olejów roślinnych i produktów mlecznych. Wzrosły również ceny zbóż i mięsa. Subindeks cen cukru spadł" - napisano w komunikacie.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uspokaja jednak, że Polska ma duży margines bezpieczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Apel Ukrainy do rosyjskich żołnierzy. "Bardzo dobra zagrywka, naprawdę cwana"

W programie "Tydzień" TVP1 wyjaśniał, że trudno jest przewidzieć, jak długo będą trwały walki na Ukrainie i w związku z tym, jak długo będzie ona wyłączona z jakiejkolwiek produkcji żywności.

Przyznał, że luka w dostawach zboża z Ukrainy może odbić się na rynkach europejskich czy światowych. Jednak dla polskiego bezpieczeństwa żywności będzie ona bez wpływu, dlatego, że Polska ma nadwyżkę produkcji zbóż.

- Patrzymy na to z perspektywy bezpieczeństwa żywności w Polsce. I tutaj my jesteśmy samowystarczalni całkowicie - zapewnił Kowalczyk. - Mamy wystarczające produkty żywnościowe, jesteśmy bardzo dużym eksporterem żywności tak naprawdę. Mamy ten ogromny margines bezpieczeństwa - pokreślał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP