Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Renta wdowia. Znamy termin wypłat. Nawet 9 tys. zł świadczenia

336
Podziel się:

Renta wdowia to świadczenie, które ma gwarantować godne warunki dla seniorów po śmierci współmałżonka. Obecnie nad ustawą pracuje Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Portal pulshr.pl wskazuje, że wypłaty dla wdów oraz wdowców mogą ruszyć jeszcze w 2024 roku.

Renta wdowia. Znamy termin wypłat. Nawet 9 tys. zł świadczenia
Renta wdowia możliwa już w 2024 roku (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Wprowadzenie nowego rozwiązania, jakim jest renta wdowia, miałoby być odpowiedzią na zmiany demograficzne i społeczną potrzebę wsparcia jednoosobowych gospodarstw emeryckich.

Portal pulshr.pl informuje, że nad rentą wdowią pracuje sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, środki na wprowadzenie renty wdowiej już są, a samo świadczenie może być dostępne jeszcze w 2024 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Renta wdowia - co to za świadczenie?

Aktualnie obowiązuje przepis, który nakazuje wybór jednego świadczenia - osoba uprawniona musi zdecydować, czy zachowuje swoją emeryturę, czy też rezygnuje z niej na rzecz renty rodzinnej po zmarłym. Planowane jest wprowadzenie zasady, że wysokość renty wdowiej nie może przekraczać trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS, co w chwili obecnej oznacza limit około 9815,52 zł - czytamy w money.pl.

Renta wdowia ma przewidywać dwa warianty: w pierwszym wdowiec lub wdowa będą mogli skorzystać z renty rodzinnej po zmarłym małżonku, podwyższonej o 50 proc. przysługującej im emerytury. W drugim wariancie emerytura, świadczenie przedemerytalne lub renta zostaną powiększone o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Jeśli przepisy dotyczące renty wdowiej zostaną wprowadzone, to świadczenie to nie będzie dostępne od razu w pełnej kwocie. Wprowadzanie renty wdowiej będzie odbywać się stopniowo - początkowo będzie ona wynosić 15 proc. dodatkowego świadczenia, potem wzrośnie do 20 proc., a ostatecznie ma osiągnąć poziom 50 proc.

Projekt zakłada, że roczne koszty związane z wypłatą renty wdowiej wyniosą między 8 a 10 miliardów złotych. Według posła Arkadiusza Iwaniaka, reprezentującego Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Renta Wdowia, ustawa wprowadzająca nowe przepisy będzie miała moc wsteczną. Oznacza to, że wszyscy, którzy staną się wdową lub wdowcem przed wejściem ustawy w życie, będą mogli z niej skorzystać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(336)
Ciekawy
13 godz. temu
Są to organizmy cudzożywne, odżywiają się bakteriami, grzybami i glonami, a tym, co odróżnia je od grzybów, jest fakt, że potrafią przemieszczać się w poszukiwaniu pożywienia
on kraków
13 godz. temu
Proces przemiany ludzkich odchodów w kompost jest osiągany poprzez dodanie materiałów umożliwiających ich napowietrzanie. Mogą to być: słoma, kora drzewna, odpady kuchenne (takie jak mięso, kości, obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj itp.) czy pozostałe z ogrodu liście i odpady, takie jak skoszona trawa.
lobbysta
13 godz. temu
Bardzo popularne są smoothies na bazie jogurtu naturalnego i zblendowanych mieszanek owoców. Osobiście, bardzo lubię te na bazie jogurtu, miodu, banana, dodatkowego owocu (truskawki, maliny, jabłka) lub warzywa (marchew, a nawet szpinak), z dodatkiem siemienia lnianego.
czekista
13 godz. temu
Mieszanka octu z wodą jest bardzo skuteczną metodą zwalczania mszycy, a ponadto, jej przygotowanie jest niezwykle proste. Roztwór powinien mieć odpowiednie stężenie, a zalecana proporcja to 1:10,
paciorek
13 godz. temu
Roślina ta wspiera walkę z takimi chorobami jak reumatyzm, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, bielactwo, artretyzm, cukrzyca, borelioza. Ze względu na to, że znajdują się w nim substancje ograniczające wchłanianie cholesterolu, jego stosowanie może ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób serca.
...
Następna strona