Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Rewizja KPO. "Spodziewamy się pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej"

14
Podziel się:

W drugiej połowie czerwca spodziewamy się pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie rewizji Krajowego Planu Odbudowy - powiedziała w środę szefowa Departamentu Koordynacji KPO w MFiPR Monika Dołowiec. Dodała, że w ramach rewizji zmieniane jest 14 z 55 reform i 27 z 56 inwestycji.

Rewizja KPO. "Spodziewamy się pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej"
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (PAP, PAP/EPA/IDA MARIE ODGAARD)

Dyrektor Departamentu Koordynacji Krajowego Planu Odbudowy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Monika Dołowiec powiedziała w środę podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do monitorowania wykorzystania środków unijnych, że w sprawie rewizji KPO trwają formalne negocjacje z Komisją Europejską.

Spodziewamy się decyzji pozytywnej komisji w drugiej połowie czerwca i w następstwie 16 lipca liczymy, że rada ECOFIN (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych - przyp. red.) zatwierdzi zmienioną decyzję przyjmującą KPO i to (...) zakończy proces rewizji KPO - powiedziała przedstawicielka ministerstwa funduszy.

Dołowiec zaznaczyła, że konieczne jest "przejście przez cały ten proces" po to, aby można było wysłać kolejne wnioski o płatność dla KPO. Dodała, że resort funduszy i polityki regionalnej liczy, że wnioski te zostaną wysłane "na przełomie sierpnia i września".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

Rewizja KPO konieczna

Przypomniała również, że decyzja o kolejnej rewizji KPO wynika z przeprowadzonego na początku tego roku przeglądu reform i inwestycji, który miał na celu zidentyfikowanie elementów KPO, które "obarczone są bardzo poważnym ryzykiem niezrealizowania w terminie". Dodała, że celem rewizji ograniczenie prawdopodobieństwa zmniejszonych refundacji oraz wkładu budżetu państwa w KPO. Wyjaśniła, że chodzi o przeniesienie niektórych inwestycji z części pożyczkowej KPO do części grantowej.

Dyrektor Departamentu Koordynacji KPO wymieniała również, że w ramach rewizji zmieniane jest 6 z 7 komponentów, 14 z 55 reform, jakie są w KPO i 27 z 56 inwestycji.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął uchwałę w sprawie zmiany KPO. Jak podkreślono wówczas w komunikacie KPRM, rewizja KPO była konieczna ze względu na opóźnienia i zaległości pozostawione przez poprzedni rząd.

"Pieniądze będą zainwestowane m.in. w zieloną transformację gospodarki, rozwój technologiczny, rozwiązania cyfrowe oraz poprawę dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych" - poinformowano.

Dodano, że zaproponowane zmiany mają przyczynić się lepszej realizacji działań m.in. w obszarach: zielonej transformacji, "inteligentnego" i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, opieki zdrowotnej, transformacji cyfrowej, polityki na rzecz dzieci i młodzieży.

Miliardy dla Polski

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
fundusze unijne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
🥖🥖🍺🍷
2 tyg. temu
Znając życie to Niemcy znów wszystkich oszukają jak VW i szybcy będą się starać a Niemcy oszukają nas wszystkich 😂😂
ONDYNA
2 tyg. temu
Zły to kraj,co własne swe dzieci deprawować i pożreć daje.Za judaszowy pieniądz obrońcą tęczowej wolności się mieniąc.Zły to kraj,co Matkę Swą Karmicielkę Ziemię do kropli krwi ostatniej wyciskać daje.Za judaszowy pieniądz obrońcą praw cudzych się mieniąc.Zły to kraj ,co język swój prastary i obyczaje obcym sznytem kalać daje.Za judaszowy pieniądz obrońcą wolności słowa się mianiąc .Zły to kraj ,co własnych Rodowców bez szacunku traktować daje.Za judaszowy pieniądz obrońcą upadłej Europy się mieniąc.Zły to kraj,co majątek krwią i blizną przodków swych okupiony obcym wyprzedaje.Za judaszowy pieniądz obrońcą šwiatowych wartości się mieniąc.O wy,co Matką Swą ,Polską,kupczycie za judaszowy pieniądz.Sprzedawaliście Ją,sprzedajecie isprzedawać będzoecie.Dla was nie ma nigdzie miejsca na świecie!Żadna Ziemia praw swych nie zmienia!Prochy judaszów wiatry z miejsca na miejsce zmiatają.Truchła ich psy po polach ciągają.Przeklęci są na wieki,ich imion zchańbionych nikt bez zniewagi nie wypowie.Tak kończą wyrodni judasze, z panów panowie.
Prezydent2025
2 tyg. temu
Decyzja już zapadła. KPO sfinansuje powstanie największej w EU Armii .... urzędników w MON -PSL i MSWiA - PO. Bo przecież trzeba zwiększać zdolności obronne Polski.
nobo
2 tyg. temu
czyli sie nie wyrobia lol "zmieniane jest 6 z 7 komponentów, 14 z 55 reform, 27 z 56 inwestycji." a ile wlozyli wczesniej wysilku, zeby te pieniedze byly blokowane przez LATA!! bo...pis rzadzil. to sa pieniadze popandemiczne. ile minelo lat od pandemiii?
BizoN
2 tyg. temu
Pomarzyć to ona se może !!! W drugiej połowie czerwca to już jej dawno nie będzie !!!! Bo w czerwcowych wyborach WSZYSCY !!! głosujemy na konserwatystów i prawice !!! Bo tylko konserwatysci i prawica są w stanie przywrócić normalność w kołchozie i wyrzucić to beżowe i zielono czerwone szaleństwa !!!