Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czeka na podpis Andrzeja Dudy. "12 tys. plus" od stycznia

429
Podziel się:

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zacznie działać 1 stycznia 2022 roku. Sejm odrzucił kilkanaście poprawek Senat. W ramach RKO rodzicom będzie przysługiwało 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Ustaw trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czeka na podpis Andrzeja Dudy. "12 tys. plus" od stycznia
Marlena Maląg (Materiały prasowe, KPRM, Adam Guz)

Od 1 stycznia 2022 roku w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. Prace nad ustawą o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym w parlamencie zakończyły się, teraz trafi ona do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. RKO jest elementem Polskiego Ładu.

Sejm odrzuca poprawki Senatu

Sejm odrzucił w środę główne poprawki Senatu do ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Posłowie nie poparli m.in. poprawki wprowadzającej możliwość składania w formie papierowej wniosków o przyznanie świadczenia. Przyjęto natomiast zmiany redakcyjne.

- Polskie rodziny mają powód do zadowolenia. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. Wypłacane będzie ono w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie odpowiednio przez 2 lata, lub rok – rodzice sami zdecydują, która opcja będzie dla nich lepsza. W sumie to nawet 12 tys. zł na dziecko – powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.
Zobacz także: Problemy na budowach. "To dopiero początek"

Rodzice dostaną 12 tys. zł

Kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Na wsparcie będą mogli liczyć również rodzice dzieci pierwszych i jedynych w rodzinie – tych, które nie zostaną objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie obsługiwany przez ZUS

Tak jak w przypadku programów Rodzina 500 plus czy Dobry start konieczne będzie złożenie wniosku o świadczenie.

- Obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w przeszłości wielokrotnie udowadniał, że jest dobrze przygotowany do tego rodzaju przedsięwzięć – powiedział Marlena Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(429)
Buuu
2 lata temu
Ja akurat dzieci mam ale szczerze ... Po co dają te wszystkie dofinansowania jak i tak zostawiamy to w zwyczajnych zakupach ... Szału nie ma ceny do góry a wypłata jest jaka jest 🤦🤦
Joz
2 lata temu
A zdąrzą do stycznia dodrukować
kata
2 lata temu
Nie mam dzieci, ale za to mam poczucie, że utrzymuję niezłą gromadkę z moich podatków....
skay
2 lata temu
Każdy zatrudniony będzie odprowadzał do budżetu państwa poza podatkami 500+
csp
2 lata temu
Polacy obudzmy się !!!
...
Następna strona