Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rolnicy chcą ograniczyć napływ miastowych na wieś. Apel do premiera

525
Podziel się:

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o przepisy, które zablokują masowe odralnianie działek. Rolnikom nie podoba się również duży napływ miastowych, którym później "przeszkadzają zapachy czy hałasy rolnicze".

Rolnicy chcą powstrzymać masowe odralnianie gruntów na wsiach
Rolnicy chcą powstrzymać masowe odralnianie gruntów na wsiach (pixabay.com)
bEsxVlSd

Co nie podoba się rolnikom? Ich zdaniem mamy w ostatnich latach do czynienia z masowym odralnianiem terenów. "W ostatnim dwudziestoleciu ubyło w Polsce ponad 2 mln ha gruntów rolniczych na rzecz infrastruktury i innych celów" - pisze KRIR.

W praktyce oznacza to, że działki rolne za zgodą samorządu przekształcane na przykład w działki budowlane. I zamiast upraw powstają na nich domy mieszkalne czy budynki produkcyjne. A to szkodzi środowisku.

Zdaniem KRIR, tak prowadzona polityka gospodarcza samorządów doprowadza do degradacji pozostałych gruntów rolnych. W jaki sposób? Choćby poprzez "niszczenie funkcjonującej infrastruktury melioracyjnej, zaburzanie stosunków wodnych czy rozdrabnianie istniejących kompleksów pól uprawnych".

bEsxVlSf
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Rolnicy zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chodzi o napływ tzw. miastowych, którzy postanowili zaznać wiejskiego życia. Na przykład po przenosinach z większej aglomeracji.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca uwagę na "napływ ludności niezwiązanej z rolnictwem i późniejsze protesty dotyczące zapachów czy hałasów rolniczych". Zdaniem rolników to powoduje znaczne ograniczenie istniejącej przestrzeni produkcyjnej.

bEsxVlSl

Jakie rozwiązanie proponują premierowi? Chcą, by nowe przepisy wprowadziły konieczność uzyskania opinii wojewódzkiej izby rolniczej, dotyczącej przekształcenia i wykorzystania ziemi rolnej klas I-III (...) na cele nierolnicze. Mówiąc wprost: to rolnicy mieliby opiniować, czy daną działkę można odrolnić.

"Zawnioskowano również o ścisły nadzór nad przekształcaniem i wykorzystaniem na cele nierolnicze ziemi rolnej klasy IV. Wyjątkiem od tej reguły powinny być tylko przypadki, w których grunty wykorzystane zostaną do realizacji celów wyższej konieczności" - apeluje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsxVlSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(525)
DZIADEK
6 miesięcy temu
Czytając poniższe z większością się zgadzam, lecz nie zwróciliście państwo uwagi na następujące aspekty: - dlaczego odrolnia się ziemię I - IV klasy swym pociotką pod zabudowę, a V i VI klasy nieużytki leżą odłogiem i tym się nasi aparadczyki administracyjni niech zajmą - następna sprawa to ochrona środowiska(opryski) i infrastruktura środowiska(melioracje i dzika zabudowa). - dawniej aby przejąć gospodarstwo rolne taki musiał mieć skończony kurs Przysposobienia Rolniczego, dzisiaj to zaniechano. Ps. zakończę te dywagacje przysłowiem adresowanym do miastowych i urzędników administracji państwowej; DEJ MAŁPIE BRZYTWĘ TO SAMA SIĘ POCHLASTA
PiS - DA
11 miesięcy temu
A mieszczuchy chcą ograniczyć napływ wieśniaków do miast.. Może jakiś plan ma Morawiecki?? Albo dofinansowanie dla miastowych?
Anem
12 miesięcy temu
Bzdury! Jeśli nie chcą rolnicy miastowych, to niech nie sprzedają im swoich działek! Ale jak to zrobić, gdy pieniążki takie przyjemne? To rolnicy sami się "odrolniają". Jestem jedną z tych miastowych mieszkających od 15 lat na wsi. W tym czasie ta wieś zmieniła się bardzo, i rolnicy przestali uprawiać ziemię, ale żyją dobrze za pieniądze uzyskane że sprzedaży ziemi właśnie, wybudowali piękne domy i jeżdżą dobrymi samochodami i mają wypielęgnowane ręce, jak urzędnicy.
bEsxVlSH
Dawid
12 miesięcy temu
Wolność ma byc a nie komuna!!!
Gdańszczanin
rok temu
Zakazy działają w obie strony. Ja jako Gdańszczanin nie chcę wieśniaków u siebie, nie chcę ich żywności, wolę tą sprowadzoną np. z Niemiec i Holandii przez nasz port. Jako ostoja nacjonalizmu powinni mieć odebrane dopłaty z UE! I wtedy niech się otoczą zasiekami!
...
Następna strona