Notowania

ropa
27.12.2018 19:47

Rosja nie stworzy petro kartelu. Mogłyby się posypać sankcje

Producenci ropy – Rosja i Arabia Saudyjska – nie stworzą organizacji OPEC+. Za coś takiego Stany Zjednoczone mogłyby sypnąć sankcjami. Dlatego współpraca krajów pozostanie… nieformalna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
osja i państwa OPEC wspólnie produkują ponad 40 proc. światowej ropy naftowej

"Jest konsensus, że nie będzie takiej organizacji, ponieważ wymagałoby to dodatkowej biurokracji związanej z finansowaniem” – powiedział rosyjski minister energii Aleksandr Nowak.

Światowe ceny ropy spadają, a na stacjach płacimy tyle samo. Wyjasniamy zjawisko

Pomysł powołania organizacji OPEC+ pojawił się w czerwcu po wizycie saudyjskiego następcy tronu w Moskwie. Prezydent Władimir Putin informował wtedy, że Rosja i Arabia Sudyjska planują „pogłębić współpracę naftową”.

Nowak przyznał, że osiągnięto nieformalne porozumienie odnośnie do takiej współpracy. Chodziło o to, aby monitorować rynek i gdy zajdzie potrzeba, reagować.

Tymczasem Stany Zjednoczone pracowały nad swoją ripostą. Powstał projekt o roboczej nazwie NOPEC. Waszyngton mógłby pozwać producentów ropy o naruszenie przepisów antytrustowych. Na razie jednak NOPEC pozostaje tylko projektem.

Reuters przypomina, że Rosja i państwa OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową) wspólnie produkują więcej niż 40 proc. światowej ropy naftowej.

Na początku grudnia, podczas 175. sesji OPEC w Wiedniu, państwa OPEC i ich sojusznicy, w tym Rosja, uzgodniły, że ograniczą wydobycie ropy naftowej o 1,2 mln baryłek dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Reuters
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2018

Ślepa.furiaRosja to pseudo imperium z XIX wieczną mentalnością. Bogate nieliczne elity, silna armia, biedny naród i gospodarką post feudalna rolniczo surowcowa z … Czytaj całość

27-12-2018

ZWYCZAJNIE WARIATPUTINA TRZEBA SIĘ POZBYĆ ZANIM ON POCIĄGNIE ŚWIAT DO GROBU - TEN CHORY PSYCHICZNIE CZŁENIU MA TO WYPISANE NA PYSKU

27-12-2018

PolakIm mniej kontaktów z Rosją tym dla Polski lepiej. Rosja nam się zawsze czkawką odbijała. Rozbiory, gułagi, 1920, 1939, Katyń, PRL... Lepiej nie.

Rozwiń komentarze (41)