Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rosja tnie produkcję gazu. Gazprom ograniczył wydobycie

Podziel się:

Wydobycie gazu przez Gazprom od początku roku spadło o niemal jedną piątką. Do 15 listopada Rosja wyprodukowała 359,7 mld m sześc. metrów gazu, to o 85,3 mld m sześc. mniej niż przed rokiem. Znacznie spadł również eksport do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw.

Rosja tnie produkcję gazu. Gazprom ograniczył wydobycie
Aleksiej Miller, szef Gazopromu (kremlin.ru, kremlin.ru)

Sankcje, jakimi została obłożona Rosja po inwazji na Ukrainę, mają odbicie w wynikach Gazpromu. Perła w koronie Kremla, gigant gazowy musiał ograniczyć wydobycie. Utrata najważniejszego rynku, jakim była Europa, to poważny cios dla Rosji.

Jak podaje rosyjski dziennik "Kommersant", Gazporm od początku roku ograniczył wydobycie o 19,2 proc. To oznacza cięcie o blisko jedną piątką rocznej produkcji gazu.

Od stycznia 2022 r do 15 listopada 2022 Rosja wydobyła 359,7 mld m sześc. metrów gazu, to o 85,3 mld m sześc. mniej niż przed rokiem.

Jak pisaliśmy w money.pl, Rosja od dłuższego czasy zmuszona jest bezproduktywnie spalać wydobywany gaz, gdyż nadwyżki nie jest w stanie sprzedać ani skonsumować.

Rosja staje pod ścianą, nie jest w stanie przekierować wydobycia ze złóż do tej pory przeznaczonych na kierunek europejski, na inne rynki w równoważnym wolumenie, a jej zdolności magazynowe się wyczerpują.

Mimo że Rosja podkreśla rosnący eksport do Chin i Indii, oraz pilnie poszukuje nowych chętnych na gaz nie jest w stanie wpełni pokryć utraconych wolumenów.

"Eksport gazu do Chin rośnie gazociągiem Siła Syberii w ramach dwustronnego długoterminowego kontraktu między Gazpromem a CNPC. Dostawy regularnie przekraczają dzienne ilości kontraktowe" – poinformował Gazprom na Telegramie.

Jak pisze "Kommersant", znacznie spadł również eksport do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw. Od początku roku wyniósł on 93,2 mld m sześc. m czyli o 71,6 mld m sześc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. To oznacza spadek aż o 43,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl