Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rosjanie fałszują paszporty. Wszystko po to, by zostać w UE

Podziel się:

Według fińskiej straży granicznej niemal wszyscy Rosjanie, którzy jesienią przybyli do Finlandii, w tym w związku z ogłoszeniem w Rosji powszechnej mobilizacji, nie powrócili do ojczyzny w przewidzianych terminach. Nielegalny pobyt w unijnej strefie Schengen próbują zatuszować, podrabiając stemple paszportowe.

Rosjanie fałszują paszporty. Wszystko po to, by zostać w UE
Mobilizacja ogłoszona w Rosji zmusiła wielu mieszkańców do ucieczki, do innych krajów (Photo by Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images) (GETTY, Anadolu Agency)

- Nikt obecnie dokładnie nie wie, jak wielu Rosjan ukrywa się w Finlandii przed powołaniem do wojska w Rosji – podało we wtorek fińskie radio Yle.

Fałszują paszporty. Rosjanie chcą zostać w UE

Okres pobytu na terenie UE liczy się na podstawie stempli paszportowych, ale te obecnie są "fałszowane", aby ukryć, że czas dozwolonego pobytu został przekroczony – poinformowano, powołując się na źródła w Straży Granicznej.

Według komendantury jednostki Straży Granicznej Finlandii Południowo-Wschodniej, która nadzoruje najbardziej ruchliwe przejścia łączące Finlandię z regionem Sankt-Petersburga, tej jesieni "liczba ujawnionych przypadków fałszerstw zwiększyła się wielokrotnie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie tłumaczą porażki. "Wymyślili, że walczą z NATO"
Rosjanie przybywają do nas także drogą powietrzną, nie tylko do Finlandii, ale także z myślą o dalszej podróży do krajów Schengen. Mówimy o tysiącach osób, które pozostają obecnie w strefie – powiedział szef departamentu międzynarodowego Straży Granicznej Matti Pitkaniitty.

Rosjanie uciekają przed wojną Putina

W tym roku straż graniczna odnotowała już około 350 przypadków związanych z fałszowaniem okresu pobytu. To wielokrotnie więcej niż w poprzednich latach. Obecnie funkcjonariusze prowadzą ok. 90 dochodzeń. Dzięki podrabianym stemplom próbuje się dowieść, że dana osoba przebywa w strefie Schengen przez dozwolone 90 dni, licząc od przekroczenia granicy. Większość przypadków fałszerstw dotyczy osób przybyłych z Rosji, z regionu Kaukazu Północnego – przekazali przedstawiciele straży granicznej.

We wrześniu, przez okres około tygodnia, gdy w Rosji ogłoszono częściową mobilizację, fińską granicę przekraczało każdego dnia po kilka tysięcy osób z rosyjskim paszportem. Łącznie było to ok. 55 tys. osób, ale większość z nich – jak wskazywano wówczas – kierowała się do innych krajów europejskich. Pod koniec września fińskie władze wprowadziły restrykcje graniczne, uniemożliwiając Rosjanom wjazd lub przejazd przez Finlandię, na podstawie typowej wizy turystycznej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP