Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach nawet 213 mld dolarów

Podziel się:

Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach nawet 213 mld dolarów – wynika z szacunków Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bankowców, o których w czwartek poinformowała agencja Reutera.

Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach nawet 213 mld dolarów
Oligarchowie od lat część majątku gromadzili w Szwajcarii (Eeast News, Piotr Jedzura/REPORTER)

Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców (Swiss Bankers Association, SBA) oszacowało, że Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach od 150 mld do 200 mld franków szwajcarskich. Wartość ich majątku przeliczona na dolary może zatem wynosić nawet 213 mld dolarów – podał w czwartek Reuters.

Reuters dodaje, że z informacji uzyskanej od SBA wynika, że udział rosyjskich aktywów ulokowanych w Szwajcarii znajduje się w "niskim, jednocyfrowym" udziale procentowym wszystkich aktywów zagranicznych ulokowanych w tym kraju.

Wartość środków ulokowanych przez Rosjan w niektórych bankach szwajcarskich została ujawniona po tym, jak Szwajcaria zdecydowała się przyłączyć do sankcji nałożonych na Moskwę przez Unię Europejską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Propaganda Putina. "Reżim próbuje do końca wyprać mózg Rosjanom"

Wojna zmieniła wszystko. Szwajcaria już nie jest neutralna

To była historyczna decyzja Szwajcarii, ponieważ kraj ten do tej pory był neutralny. Szwajcaria, podobnie jak Unia Europejska postanowiła wprowadzić sankcje nie tylko wobec Rosji, ale także wobec Białorusi, która wspiera reżim Władimira Putina. Agencja Reuters informuje, że ostatnie sankcje dotyczą przede wszystkim handlu oraz finansów i obejmują m.in. eksport towarów, które mogą być użyte nie tylko dla celów cywilnych, ale także wojskowych.

W ramach sankcji rozszerzono zakaz importu białoruskich towarów na produkty z drewna, gumy, żelaza, stali i cementu. Zakazano także udzielania państwowego wsparcia finansowego dla inwestycji na Białorusi lub wsparcia handlu z tym krajem.

Media tropią majątki oligarchów w Szwajcarii

W Szwajcarii natrafiono m.in. na ślady trzech najbardziej wpływowych oligarchów z kręgu Władimira Putina. Aliszer Usmanow jest określany przez Unię Europejską jako "przyjazny Kremlowi oligarcha, który pielęgnuje szczególnie bliskie związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem". Jego szacunkowy majątek przed rozpoczęciem wojny Rosji z Ukrainą wynosił ok. 15 miliardów dolarów.

W Szwajcarii miał konta także Gennadij Timczenko, posiadający udziały w Banku Rossija. Kolejnym oligarchom, który trzymał swoje pieniądze w Szwajcarii jest Aleksiej Mordaszow. Przed wojną jego majątek szacowany był na ponad 25 miliardów dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP