Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Różowe skrzyneczki w szkołach i instytucjach. Bez obaw, zajrzyj do środka

41
Podziel się:

W kolejnych miastach pojawiają się niewielkie różowe skrzyneczki, w których znajdują się bezpłatne tampony i podpaski. To nowa inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do środków higienicznych.

Różowe skrzyneczki w szkołach i instytucjach. Bez obaw, zajrzyj do środka
Takie skrzyneczki pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc (Olsztyn.pl)
bFfIsXWZ

Osobom, którym nie brakuje pieniędzy na podstawowe wydatki, może być trudno w to uwierzyć, ale dla osób w potrzebie wydanie kilku złotych na środki higieniczne może być problemem. Tym bardziej, że w rodzinie może być więcej dziewczynek, więc wydatek trzeba pomnożyć.

Jak szacują inicjatorki przedsięwzięcia - cztery proc. Polek, czyli niemal pół miliona osób, nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu

bFfIsXXb
Zobacz także: Powrót do szkół. Warte uwagi słowa członka rady przy premierze Morawieckim

- Pomagamy kobietom i dziewczynkom, wszystkim osobom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym - wyjaśnia Adrianna Klimaszewska z inicjatywy Różowa skrzyneczka. - Naszą pomoc kierujemy do szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym domów dziecka i świetlic środowiskowych, do ośrodków i miejsc z dużym wykluczeniem, ale z ogromnym zaangażowaniem do idei różowej skrzyneczki przekonujemy też jednostki samorządu terytorialnego.

bFfIsXXh

Pilotaż w Olsztynie

Olsztyn właśnie dołączył do grona miast, w których działają różowe skrzyneczki. Będą wypełnione podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi.

- Jeśli chodzi o pilotaż w naszym mieście, to zaczynamy od szkół - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk w rozmowie z oficjalnym serwisem informacyjnym miasta. - W damskich toaletach zawisną właśnie takie charakterystyczne skrzyneczki, które będą wyposażone w środki higieny osobistej dla kobiet. Myślę, że świadomość, że można skorzystać z wyposażenia takiej skrzyneczki da wielu dziewczętom poczucie bezpieczeństwa.

W sumie skrzyneczki zawisną w pięciu lokalizacjach w Olsztynie, ale należy się spodziewać, że będzie ich przybywało. Do akcji chętnie przyłączają się różne instytucje: szkoły, biblioteki, domy kultury.

bFfIsXXi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfIsXXC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Ola
2 miesiące temu
Za darmo, czyli kto ma zapłacić? Na pewno nie Państwo. Dzisiaj się dowiedzialam, że pani Dyrektor życzy sobie, żeby Rada Rodziców ze swoich środków kupowała podpaski, czy aby na taki cel zbierane są pieniadze????
Anita
9 miesięcy temu
Pochwalam takie akcje! Niektórzy nie mają dostępu do podpasek, więc taka pomoc się przyda. Mnie na szczęście nie brakuje środków higieny, podczas okresu używam nawet biobidetu gruszki czy kubeczków menstruacyjnych.
Pipi
9 miesięcy temu
Większych głupot nie słyszałem od 1 kwietnia. Ale w tedy był prima aprilis.
bFfIsXXD
Klara
9 miesięcy temu
Czas na środki antykoncepcyjne !
Mężczyzna
9 miesięcy temu
Jestem za
...
Następna strona