Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Różowe skrzyneczki w szkołach i instytucjach. Bez obaw, zajrzyj do środka

41
Podziel się:

W kolejnych miastach pojawiają się niewielkie różowe skrzyneczki, w których znajdują się bezpłatne tampony i podpaski. To nowa inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do środków higienicznych.

Różowe skrzyneczki w szkołach i instytucjach. Bez obaw, zajrzyj do środka
Takie skrzyneczki pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc (Olsztyn.pl)

Osobom, którym nie brakuje pieniędzy na podstawowe wydatki, może być trudno w to uwierzyć, ale dla osób w potrzebie wydanie kilku złotych na środki higieniczne może być problemem. Tym bardziej, że w rodzinie może być więcej dziewczynek, więc wydatek trzeba pomnożyć.

Jak szacują inicjatorki przedsięwzięcia - cztery proc. Polek, czyli niemal pół miliona osób, nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu

Zobacz także: Powrót do szkół. Warte uwagi słowa członka rady przy premierze Morawieckim

- Pomagamy kobietom i dziewczynkom, wszystkim osobom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym - wyjaśnia Adrianna Klimaszewska z inicjatywy Różowa skrzyneczka. - Naszą pomoc kierujemy do szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym domów dziecka i świetlic środowiskowych, do ośrodków i miejsc z dużym wykluczeniem, ale z ogromnym zaangażowaniem do idei różowej skrzyneczki przekonujemy też jednostki samorządu terytorialnego.

Pilotaż w Olsztynie

Olsztyn właśnie dołączył do grona miast, w których działają różowe skrzyneczki. Będą wypełnione podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi.

- Jeśli chodzi o pilotaż w naszym mieście, to zaczynamy od szkół - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk w rozmowie z oficjalnym serwisem informacyjnym miasta. - W damskich toaletach zawisną właśnie takie charakterystyczne skrzyneczki, które będą wyposażone w środki higieny osobistej dla kobiet. Myślę, że świadomość, że można skorzystać z wyposażenia takiej skrzyneczki da wielu dziewczętom poczucie bezpieczeństwa.

W sumie skrzyneczki zawisną w pięciu lokalizacjach w Olsztynie, ale należy się spodziewać, że będzie ich przybywało. Do akcji chętnie przyłączają się różne instytucje: szkoły, biblioteki, domy kultury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Ola
3 lata temu
Za darmo, czyli kto ma zapłacić? Na pewno nie Państwo. Dzisiaj się dowiedzialam, że pani Dyrektor życzy sobie, żeby Rada Rodziców ze swoich środków kupowała podpaski, czy aby na taki cel zbierane są pieniadze????
Anita
3 lata temu
Pochwalam takie akcje! Niektórzy nie mają dostępu do podpasek, więc taka pomoc się przyda. Mnie na szczęście nie brakuje środków higieny, podczas okresu używam nawet biobidetu gruszki czy kubeczków menstruacyjnych.
Pipi
3 lata temu
Większych głupot nie słyszałem od 1 kwietnia. Ale w tedy był prima aprilis.
Klara
3 lata temu
Czas na środki antykoncepcyjne !
Mężczyzna
3 lata temu
Jestem za
...
Następna strona