Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Rząd będzie wpływał na ceny produktów rolnych? "Szukamy rozwiązania"

Podziel się:

- Szukamy rozwiązania, które pozwoliłoby rządowi wpływać na poziom cen produktów rolno-spożywczych - zapowiedział w środę Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Rząd będzie wpływał na ceny produktów rolnych? "Szukamy rozwiązania"
Rząd będzie wpływał na ceny produktów rolnych? "Szukamy rozwiązania" (PAP, Radek Pietruszka)

Ardanowski poinformował po środowym posiedzeniu rady, że tematem spotkania były głównie sposoby zapewniania stabilizacji sytuacji ekonomicznej rolników. - Szukamy rozwiązania, które pozwoliłoby rządowi wpływać na poziom cen produktów rolno-spożywczych w łańcuchu żywnościowym - powiedział.

Jak tłumaczył, jednym z pomysłów jest wprowadzenie mechanizmu cen wskaźnikowych ustalanych na podstawie rzetelnych wyliczeń i analiz - tak, by stawki płacone rolnikom zapewniały im pokrycie kosztów produkcji i pozwalały dochodu wystarczającego na utrzymanie rodziny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Podał przykład Francji, gdzie mechanizm cen ustalany jest między organizacjami rolniczymi a kupującymi. - I dopiero jak strony nie mogą się porozumieć, do akcji wkracza negocjator rządowy, a protesty czy sądy są ostatecznym rozwiązaniem - wyjaśnił. Przyznał jednak, że we Francji rolnicy są znacznie lepiej zorganizowani i mają silniejszą pozycję na rynku niż polscy producenci.

Ardanowski poinformował też, że na posiedzeniu był też podjęty temat roli, jaką może odegrać na rynku rolno-spożywczym Krajowa Grupa Spożywcza, podlegająca Ministerstwu Aktywów Państwowych.

Odnosząc się do trwających protestów rolników, powiedział, że rada solidaryzuje się z protestującymi i uważa, że unijny Zielony Ład powinien zostać zweryfikowany. - Zwłaszcza że fala protestów przetacza się nie tylko przez Polskę, ale też Belgię, Holandię, Luksemburg, Niemcy, Francję, Grecję, Czechy. To jest jednoznacznie pokazanie czerwonej kartki polityce, która niszczy rolnictwo i chce uzależnić Europę od żywności z innych kontynentów - skomentował. Dodał, że premier Donald Tusk powinien podjąć zdecydowane i skuteczne działania na rzecz zmiany polityki europejskiej, zwłaszcza że - jak zaznaczył - "ma w Brukseli wpływu i przyjaciół".

Ardanowski o apelu do Putina: "skandaliczne"

Ardanowski zaapelował też do rolników, żeby nie dawali się manipulować politykom żadnej partii. Odniósł się też do jednego z wtorkowych protestów, gdzie na traktorach pojawił się baner "wzywający Putina do zrobienia porządku". - To jest skandaliczne i łajdackie - skomentował.

We wtorek w całej Polsce odbyły się liczne protesty rolników, którzy blokowali m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwią się napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Protesty w wielu krajach Europy

Od kilku tygodni również w wielu krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Francji, Grecji, Czechach, we Włoszech, na Węgrzech i Słowacji. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

Rolnikom sprzeciwiają się przede wszystkim temu, że sami muszą spełniać restrykcyjne zasady unijnej polityki rolnej, podczas gdy rolnicy krajów spoza UE, którzy eksportują produkty na unijny rynek, są z nich wyłączeni. Demonstracje w krajach Europy Wschodniej skupiają się na tym, co według rolników jest nieuczciwą konkurencją, czyli imporcie z Ukrainy, w odniesieniu do której UE od czasu inwazji Rosji zrzekła się kwot i ceł.

Na zachodzie kontynentu rolnicy zwracają też uwagę na import produktów z Maroka czy krajów Ameryki Płd. w przypadku podpisania porozumienia o wolnym handlu między UE a najsilniejszą strefą wolnego handlu w Ameryce Płd. - Mercosurem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP