Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patryk Słowik
Patryk Słowik
|

Rząd bierze się za windykację. Znamy rewolucyjny projekt

701
Podziel się:

Firmy windykacyjne będą musiały mieć zgodę na działalność, a do wykonywania zawodu windykatora będzie potrzebna licencja. Jeśli zaś dłużnik sobie nie życzy kontaktów, nie będzie można go bombardować pismami i telefonami, lecz skierować sprawę do sądu - dowiedział się money.pl

Rząd bierze się za windykację. Znamy rewolucyjny projekt
Zbigniew Ziobro i Marcin Warchoł biorą się za sektor windykatorów (PAP, Tomasz Gzell)

To kluczowe założenia ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. Piszemy o nich jako pierwsi.

Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czas skończyć z patologiami, nękaniem ludzi. Sytuacje jak te opisane w tekście "Windykatorzy" na łamach WP to najlepszy dowód na słuszność przygotowanych zmian - komentuje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

I dodaje, że oczywiście koncepcja zakłada pewne ograniczenie swobody w wykonywaniu działalności gospodarczej.

- Niestety niektórzy nie dorośli do jej etycznego prowadzenia. A godność ludzka musi być zawsze na pierwszym planie. Dziś zaś mamy do czynienia z sytuacją, w której komornik ponosi o wiele większą odpowiedzialność za swoje działania niż windykator - twierdzi Warchoł.

Zobacz także: Polski Ład bez tajemnic. Ekspert odpowiada na pytania czytelników money.pl

Wywrócenie branży

Dziś firmę zajmującą się odzyskiwaniem należności może założyć w zasadzie każdy. Jest ich coraz więcej i zajmują się odzyskiwaniem coraz większych pieniędzy.

"W okresie ostatnich niespełna dziesięciu lat wartość nominalna wierzytelności zarządzanych przez firmy windykacyjne zrzeszone w ZPF (Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce) wzrosła z 29,5 mld zł w 2010 roku do 110,6 mld zł na koniec czerwca 2020 roku" - wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanej ocenie skutków regulacji.

Projekt przewiduje, że powstanie Centralny Rejestr Firm Windykacyjnych i Windykatorów. Tylko podmioty umieszczone w tym rejestrze będą mogły prowadzić czynności windykacyjne.

Aby firma mogła uzyskać zgodę na działalność, będzie musiała być prowadzona w formie spółki akcyjnej i posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 20 mln zł.

Windykatorami będą mogły być osoby, które otrzymają licencję. Przyznawać je ma minister właściwy ds. gospodarki, czyli obecnie jest to minister rozwoju.

Po co rejestr i licencje? Przede wszystkim - jak wyjaśnia resort sprawiedliwości - by realny był nadzór nad działaniami firm i poszczególnych osób. Za postępowanie niezgodne z ustawą, poza ewentualnymi sankcjami karnymi, będzie można pozbawić biznes możliwości działalności, a poszczególne osoby pozbawić tytułu windykatora.

Kto zdecyduje się działać bez wymaganego dokumentu - będzie podlegał odpowiedzialności karnej nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Zakaz windykacji

Projekt zakłada, że osoba poddawana windykacji będzie mogła się temu sprzeciwić. Będzie to robione na urzędowym formularzu dostarczanym firmie windykacyjnej o treści: "żądam natychmiastowego zaprzestania prowadzenia wobec mnie jakichkolwiek czynności windykacyjnych przez firmę windykacyjną (precyzyjne dane firmy windykacyjnej) i dopuszczam wyłącznie prowadzenie wobec mnie czynności egzekucyjnych przez uprawnione organy egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego".

Złożenie sprzeciwu ma być równoznaczne z natychmiastowym zaprzestaniem czynności windykacyjnych.

W takiej sytuacji firma odzyskująca długi powinna skierować sprawę na drogę sądową.

Chcemy uniknąć sytuacji, w której ktoś nie uznaje długu, np. twierdzi, że nie jest nikomu nic winien, a jest nękany latami. Od wyjaśniania takich spraw są sądy, a od egzekucji komornicy - wyjaśnia Marcin Warchoł.

Określone w ustawie zostaną też zasady kontaktu z dłużnikami.

"Niedopuszczalny jest kontakt telefoniczny z osobą zobowiązaną w dniach ustawowo wolnych od pracy oraz w pozostałych dniach tygodnia w godzinach od 17 do 9" - zakłada projektowany art. 53 ust. 1 ustawy.

Kolejny przepis zaś określa, że niedopuszczalne będzie wykonanie przez windykatorów jednej firmy windykacyjnej w ciągu tygodnia więcej niż trzech połączeń telefonicznych lub przesłania więcej niż trzech wiadomości tekstowych (SMS lub e-mail). Dotyczyć to będzie również połączeń realizowanych przy użyciu automatycznego urządzenia.

Wizyty domowe windykatorów dopuszczalne mają być wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu i wyrażeniu zgody przez dłużnika.

Z kolei podczas pierwszej rozmowy windykatora z osobą windykowaną ta ostatnia musi zostać poinformowana o przedawnieniu roszczeń, o ile upłynął już odpowiednio długi okres.

W skrócie: firma windykacyjna będzie musiała poinformować dłużnika, że może on bez konsekwencji odmówić spłaty zadłużenia.

Walka z patologiami

W projekcie znajduje się szereg przepisów karnych.

Przykładowo windykator, który będzie pracował pomimo cofnięcia licencji, będzie podlegał grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.

Taka sama odpowiedzialność grozić będzie windykatorowi, który wprowadzi w błąd dłużnika co do charakteru wierzytelności (np. powie, że nie doszło do przedawnienia, choć w praktyce do niego doszło).

Kto poda się za windykatora bez uprawnień, będzie mógł trafić do zakładu karnego na maksymalnie rok.

Ponadto w projekcie ustawy zapisano szereg sankcji finansowych dla przedsiębiorców. W przypadku naruszania przepisów ustawy Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć karę pieniężną w wysokości do 500 tys. zł albo do równowartości 10 proc. całkowitego rocznego obrotu.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(701)
laki22
1 tyg. temu
jak bede mial 20 baniek to nie bede bawil sie w windykacje a ten z tym projektem niech go se uzupelni o politykow bezkanych itp a takie tam co sie zwie nakay zaplty to takie B. zaplac na swinty nigdy cawniaki sie zabespiecza tak by nie miec nic a prawo to dla tych maludkich bawciw sie fajnie bawie sie w te klocki 35 lat i nic zlamac prawo po kiego jak przekrecil banke to jest dobry jak 20 to stac go i nic mu ale jak50 to jest gra i zabawa obstawiony i nic ci do tego zgnoja cie a tak to placic zobowiazania trzeba bo nie pujdziesz do nieba pa
Norbet Lewick...
2 lata temu
Poszukajcie sobie na youtube akcja windykacja dobrze tam wyjaśniają windykacje
oskar
2 lata temu
KRUK TO ŚWIETNA FIRMA, KTÓRA POMAGA LUDZIOM W NAJTRUDNIEJSZYCH ZYCIOWYCH SYTUACJACH
Kisa
2 lata temu
KRUK dobrze sobie radzi na rynku i też pomaga przy windykacji.
Ewa Babcia
2 lata temu
czekam na prawdziwa reforme i dokonanie zmian w prawie ktore na prawde zmienia rzeczywistosc.czekam na to by radcowie prawni wystepujacy w imieniu swoich mocodawcow byli wydalani z zawodu po stwierdzeniu ze ich pozwy wysylane do EPU nie maja podstaw a wylistowane dowody nie istnieja. Czekam na zniesienie mozliwosci cofania pozwow po przekazaniu ich do sadow wlasciwosci ogolnej i umarzania postepowan bez badania przez sady dowodow na istnienie roszczenia, co pozwala na handel nie istniejacymi dlugami do smierci a nawet poza grob. Czekam na kontrole okresowe i systemowe komornikow ktorzy bez nakazow sadowych prowadza egzekucje, na wydalanie ich natychmiastowe z zawodu i zakaz pelnienia jakichkolwiek stanowisk zwiazanych z prawem i windykacja. Prosze mi powiedziec co w tym poscie jest nie tak ze go kasujecie! Czy przypomnienie o przestrzeganiu kpc to hejt wg waszej oceny.
...
Następna strona