Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Rząd szykuje tarczę antyputinowską. Możliwe, że poprawiony zostanie Polski Ład

Podziel się:

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził w czwartek, że rząd pracuje nad rozwiązaniami, które określane są "tarczą antyputinowską". Nie ujawnił szczegółów, ale poinformował, że chodzi o zmiany dotyczące gospodarki i bezpieczeństwa. Radio Zet podaje, że w ramach nowej tarczy wprowadzone zostaną kolejne poprawki do Polskiego Ładu.

Rząd szykuje tarczę antyputinowską. Możliwe, że poprawiony zostanie Polski Ład
Premier Morawiecki zapowiedział niedawno tarczę "antyputinowską" (East News, IMAGO/Michael Indra)

Rząd szykuje odpowiedź na wojnę w Ukrainie i jej gospodarcze konsekwencje. Zapowiedział to pod koniec ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki.

– Przygotowujemy coś, co premier nazwał tarczą antyputinowską – potwierdził w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller w Radiu Zet.

Tarcza ma pomóc Polakom przetrwać sytuację gospodarczą wywołaną przez inwazję na Ukrainie. Rozwiązania, nad którymi pracuje rząd, mają dotyczyć zarówno gospodarki, podatków, jak i bezpieczeństwa. Jak mówił Piotr Müller, tarcza antyputinowska ma objąć obszary życia gospodarczego, które ucierpiały po agresji Rosji na Ukrainę.

W tej chwili przygotowujemy też coś, co premier nazwał tarczą antyputinowską. Pamiętajmy o tym, że my w tej chwili mamy działania ekonomiczne, które nas też dotykają, stąd pewien wachlarz instrumentów gospodarczych i finansowych, które będziemy chcieli zaprezentować – powiedział rzecznik rządu w Radiu Zet.

Ukraiński WOT imponuje rządowi

Rozwiązania z tarczy antyputinowskiej mają dotyczyć też kwestii bezpieczeństwa. Rząd uważnie przygląda się roli, jaką w konflikcie za naszą granicą pełni ukraińska obrona terytorialna. Możliwe więc, że tarcza będzie poszerzeniem ustawy o obronie ojczyzny.

– Jak widzimy, Ukraina w tej chwili broni się dlatego, że ma dobrze zorganizowany system, analogiczny do naszych Wojsk Obrony Terytorialnej, ale też obrony cywilnej. Musimy wyciągać z tego wnioski – stwierdził rzecznik rządu.

Prawdopodobne jest też przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. Początkowo rząd planował, że będą obowiązywać do końca lipca.

Niewykluczone też, że w ramach tarczy antyputinowskiej poprawiony zostanie Polski Ład. Takie rozwiązanie pozwoli rządowi ukryć, że wprowadzone na początku roku przepisy podatkowe były niedopracowane i pełne błędów – wskazuje Radio Zet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl