Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Rząd zawiesza program "laptop dla ucznia". Będzie zawiadomienie do prokuratury

181
Podziel się:

Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych. Mogło dojść do sytuacji korupcyjnych - przekonywał podczas konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do programu "laptop dla ucznia". Wraz z Barbarą Nowacką zapowiedział nowy program.

Rząd zawiesza program "laptop dla ucznia". Będzie zawiadomienie do prokuratury
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej nt. programu "Laptop dla ucznia" (PAP, PAP/Piotr Nowak)

- Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych. Mogło dojść do sytuacji korupcyjnych. W związku z tym w trybie niejawnym zostanie złożone doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przy organizacji przetargu – powiedział Krzysztof Gawkowski

Minister cyfryzacji już wcześniej wskazywał, że nie widzi szans na utrzymanie programu w związku z brakiem zabezpieczonych środków na jego realizację. - Otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej informację, że wydatki na ten cel nie są kwalifikowalne. Poprzedni rząd nie zabezpieczył również pieniędzy - wskazywał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16
Koniec z kłamstwami i opowieścią o tym, że program był dobrze przygotowany i zabezpieczony finansowo. Mimo że program nie może być w takiej formule kontynuowany, chcemy uzdrowienia tego programu. Chcemy nowych formatów, które będą sprawiały, że uczniowie będą kompleksowo zagospodarowani w ramach programu "Cyfrowy uczeń".

"Cyfrowy uczeń"

Minister edukacji Barbara Nowacka tłumaczyła, że program "Cyfrowy uczeń" będzie "naprawiał sytuację związaną z programem Laptop dla ucznia" oraz będzie przebadany przez ekspertów.

- Do końca czerwca wraz z ekspertami z Instytutu Badań Edukacji i po konsultacjach, przygotujemy spójną strategię, która też pozwoli nam rozmawiać z Komisją Europejską o wsparciu dla tego programu - powiedziała.

Podkreśliła, że wraz z resortem cyfryzacji będą realnie wyrównywać szanse cyfrowe młodzieży.

Program, który polega wyłącznie na rozdaniu laptopów niestety nie wyrównuje szans - dodała.

- Opracujemy programy powiązane z programami nauczania - powiedziała. Zaznaczyła, że te programy doprowadzą do odciążenia tornistrów młodych oraz będą powiązane z procesem edukacyjnym, zapewnią bezpieczeństwo w sieci oraz higienę cyfrową. - To są naprawdę ważne z perspektywy edukacji młodego człowieka w XXI w. wyzwania - podkreśliła.

"Laptop dla ucznia"

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy. Mają być one kupowane centralnie, a następnie trafiać do organów prowadzących szkoły i do uczniów. Przekazywanie urządzeń rodzicom lub opiekunom prawnym ucznia ma odbywać się na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia.

W uzasadnieniu do projektu ustawy jako źródło sfinansowania programu wskazano środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Laptopy dla pierwszego rocznika czwartoklasistów, który otrzymał je we wrześniu 2023 r., kupione zostały dzięki mechanizmowi prefinansowania przez Polski Fundusz Rozwoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(181)
Tyu
4 miesiące temu
Ten program to skrajne szaleństwo i niesprawiedliwość. Nagle sobie wymyślili, że będą rozdawać darmowe laptopy czwartoklasistą.. a co z dziećmi np. w piątej klasie albo szóstej? Im sie już nie należy? Te pieniądze powinny pójść na doposażenie szkół w tym sali przy np. bibliotece, gdzie byłyby te komputery i możliwość swobodnego skorzystania z nich przez wszystkich uczniów. Teraz zabieraja je do domu i graja na nich, a komputery czy laptopy prywatne, ktore rodzice kupili dzieciom sa zabierane przez rodzicow bo przeciez dwoch nie potrzebuja.
Polański miec...
4 miesiące temu
Tu nie chodzi czy to jest dobre cz złe tu chodzi że to pomysł PiS PiSu PiSowi zwykła zemsta polityczna ale na dzieciach naszych wstyd
Andy
4 miesiące temu
A co jest za problem przy wsparciu typu 800 plus kupić dzieciakowi laptopa .. Najzwyklejsze chodzą już po 1200 zł .. Dość dojenia społeczeństwa jako całości.. Masz dzieciaka .. Masz wsparcie typu 800 + .. To nie wyciągaj łapki po więcej.. Twój dzieciak, twój problem.
Vincent
4 miesiące temu
Piniendzy już nie ma i nie będzie.
Miks
4 miesiące temu
Blokada...
...
Następna strona