Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Sądy będą miały problem. Absurd w przepisach

156
Podziel się

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego spowoduje, że jedna ze stron będzie mogła właściwie bezkarnie opóźniać postępowanie przed sądem. Wystarczy, że nie odbierze pozwu lub innego pisma.

Sądy czeka paraliż. Wszystko przez nowe prawo
Sądy czeka paraliż. Wszystko przez nowe prawo (East News, Piotr Kamionka)
bCYHHtcl

Jak pisze "Rzeczpospolita", to efekt niedoskonałego prawa. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło znowelizować kodeks po to, by zmniejszyć liczbę procesów, które odbywały się bez jednej z zainteresowanych stron.

Przed zmianą bowiem prawo stanowiło, że po dwóch próbach doręczenia pisma (na przykład pozwu lub innego pisma inicjującego proces), sąd uznawał, że jest ono doręczone. Nawet jeśli pozwany zmienił adres i o przesyłce nie miał pojęcia.

Ponieważ takich sytuacji było sporo, resort postanowił, że proces nie będzie mógł się rozpocząć, dopóki pismo nie zostanie fizycznie doręczone odbiorcy.

bCYHHtcn

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W tym celu znowelizowano jeden z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Co zatem po dwóch nieudanych próbach doręczenia? Wtedy do akcji ma wkroczyć komornik, ale takie uprawnienia komornicy otrzymają dopiero w listopadzie. Do tej pory w zasadzie żadnego mechanizmu nie ma, bo dawne prawo o dwóch próbach doręczenia już nie obowiązuje.

Sąd musi zatem zawiadamiać do skutku, a to woda na młyn dla tych, którym zależy na maksymalnym opóźnianiu postępowań.

bCYHHtct

- Pisma będą doręczane w zasadzie tylko tej osobie fizycznej, która łaskawie zgodzi się je odebrać. To totalny błąd ustawowy - mówi "Rz" prof. Maciej Gutowski, adwokat i cywilista.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYHHtcO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
Haha
rok temu
Dlaczego mnie to nie dziwi?
mis
rok temu
JAk zwykle dziadostwo, komornicy będą również wysyłali pisma i co dalej???
Johny
rok temu
To nie błąd! To celowe działanie tzn. Prawo Pod Siebie!
bCYHHtcP
Chłechłe
rok temu
Znowu dobra zmiana głupków czy cwaniaków pisowskich, którzy już szykują się ba uchylanie od sądów!? Ale wy, zwykłe kmioty pisowskie, nie cieszcie się, bo to nie dla motłochu, hihi...
RED
rok temu
Przepis pod srebrną?
Najnowsze komentarze (156)
Polak
rok temu
Prawo pisane pod małego człowieka z pis. Przeraził się pozwu społecznego więc pisarczyki uchwaliły prawo pod niego.
ivan
rok temu
Kolejna "reforma" nieudaczników!
joko
rok temu
I bardzo dobrze. Fikcja coręczenia to największy przekręt sądownictwa. Tysiące ludzi zostało przez to pozbawionych prawa do obrony w różnych procesach. Jak jedna ze stron chce sie z kims procesować to niech wezmie na siebie obowiązek poinformowania drugiej strony jesli sąd robi to nieskutecznie. Takie cyrki jak są teraz skrzywdziły wielu ludzi, zwłaszcza przez ten cyrk zwany E-sądem w Lublinie. Ludzie nawet nie wiedzieli ze toczy sie przed nimi jakas sprawa i oczywiście przegrywali bo druga strona mogła udowodnic co tylko chciała.
Kiedy zaczną ...
rok temu
Zawsze piszą w wyrokach-postanowieniu "z udziałem" jak kogoś np nie było. Wtedy wpisują co chcą. A nie mogą krętacze napisać prawdy "bez udziału" jak kogoś nie było. Taka zasadę stosują od kilkudziesięciu lat. Nadzwyczajna kasta z tego kłamstwa jest szczególnie zadowolona. Przecież to nie jest zgodne z Polskim określeniem prawdy!!! Albo ktoś był-z udziałem, albo kogoś nie było-bez udziału. Sprawdźcie to w swoich wyrokach.
Js
rok temu
Jakoś w innych krajach dają radę doręczać osobiście pisma.Tylko w Polsce uznaje się z góry, że ktoś odebrał papier z poczty.
i co?
rok temu
Wystarczy, że wyjedziecie do sanatorium i pisma już nie odbierzecie.
Śmieszek
rok temu
Ziobro, PiS prednisone prawnicy hahaha
Obywatel
rok temu
Sąd bodajże w Opolu. Firma zgłosiła 124 niepłacących dłużników. Sąd wydał ZAOCZNIE wyrok. Okazało się że pracownik tejże firmy zdefraudował pieniądze podają fikcyjne umowy ale na adresy rzeczywistych dowolnie wybranych ludzi. Teraz oni kompletnie niewinni muszą założyć procesy sądowe bo bezkarna polska kasta wydała wyrok nie wezwawszy i nie przesłuchawszy ani jednej z 124 oskarżonych osób. Polski sędzia uważa że można wydać wyrok nie informując o sprawie oskarżonego.
bCYHHtcH
TMP
rok temu
Czy aż tyle obecni rządzący się bezprawnie nachapali, że zrobili przepis dla siebie?
agent
rok temu
a jak było dotychczas z polskim patologicznym procesem cywilnym i brakiem prawdy obiektywnej jako podstawy do ewidentnej manipulacji
Nooo Yntelyge...
rok temu
..... YntelYgenci z PiSu.... katastrofa!
mnopr
rok temu
Dobra zmiana czy Dojna zmiana?
art123
rok temu
I dobre, jak i złe rozwiązanie. Przesyłkę po 2 próbach doręczenia na wskazany adres powinna dostarczyć do zainteresowanej strony Policja. I to ona powinna ustalić, gdzie zainteresowana strona przebywa, czy też czasem nie padła ofiarą tzw. oszustwa na PESEL. Takie samo uprawnienie może posiadać oczywiście też i komornik, ale w przypadku nadużyć to chyba lepiej, aby Policja to wykryła i razem z pokrzywdzoną stroną złożyła zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa.
jakol
rok temu
to nie błąd.to celowe działanie PiS .które już czuje smród pod swoim tyłkiem
...
Następna strona