Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Sądy będą miały problem. Absurd w przepisach

156
Podziel się:

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego spowoduje, że jedna ze stron będzie mogła właściwie bezkarnie opóźniać postępowanie przed sądem. Wystarczy, że nie odbierze pozwu lub innego pisma.

Sądy czeka paraliż. Wszystko przez nowe prawo
Sądy czeka paraliż. Wszystko przez nowe prawo (East News, Piotr Kamionka)

Jak pisze "Rzeczpospolita", to efekt niedoskonałego prawa. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło znowelizować kodeks po to, by zmniejszyć liczbę procesów, które odbywały się bez jednej z zainteresowanych stron.

Przed zmianą bowiem prawo stanowiło, że po dwóch próbach doręczenia pisma (na przykład pozwu lub innego pisma inicjującego proces), sąd uznawał, że jest ono doręczone. Nawet jeśli pozwany zmienił adres i o przesyłce nie miał pojęcia.

Ponieważ takich sytuacji było sporo, resort postanowił, że proces nie będzie mógł się rozpocząć, dopóki pismo nie zostanie fizycznie doręczone odbiorcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W tym celu znowelizowano jeden z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Co zatem po dwóch nieudanych próbach doręczenia? Wtedy do akcji ma wkroczyć komornik, ale takie uprawnienia komornicy otrzymają dopiero w listopadzie. Do tej pory w zasadzie żadnego mechanizmu nie ma, bo dawne prawo o dwóch próbach doręczenia już nie obowiązuje.

Sąd musi zatem zawiadamiać do skutku, a to woda na młyn dla tych, którym zależy na maksymalnym opóźnianiu postępowań.

- Pisma będą doręczane w zasadzie tylko tej osobie fizycznej, która łaskawie zgodzi się je odebrać. To totalny błąd ustawowy - mówi "Rz" prof. Maciej Gutowski, adwokat i cywilista.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
Polak
3 lata temu
Prawo pisane pod małego człowieka z pis. Przeraził się pozwu społecznego więc pisarczyki uchwaliły prawo pod niego.
ivan
3 lata temu
Kolejna "reforma" nieudaczników!
joko
3 lata temu
I bardzo dobrze. Fikcja coręczenia to największy przekręt sądownictwa. Tysiące ludzi zostało przez to pozbawionych prawa do obrony w różnych procesach. Jak jedna ze stron chce sie z kims procesować to niech wezmie na siebie obowiązek poinformowania drugiej strony jesli sąd robi to nieskutecznie. Takie cyrki jak są teraz skrzywdziły wielu ludzi, zwłaszcza przez ten cyrk zwany E-sądem w Lublinie. Ludzie nawet nie wiedzieli ze toczy sie przed nimi jakas sprawa i oczywiście przegrywali bo druga strona mogła udowodnic co tylko chciała.
Kiedy zaczną ...
3 lata temu
Zawsze piszą w wyrokach-postanowieniu "z udziałem" jak kogoś np nie było. Wtedy wpisują co chcą. A nie mogą krętacze napisać prawdy "bez udziału" jak kogoś nie było. Taka zasadę stosują od kilkudziesięciu lat. Nadzwyczajna kasta z tego kłamstwa jest szczególnie zadowolona. Przecież to nie jest zgodne z Polskim określeniem prawdy!!! Albo ktoś był-z udziałem, albo kogoś nie było-bez udziału. Sprawdźcie to w swoich wyrokach.
Js
3 lata temu
Jakoś w innych krajach dają radę doręczać osobiście pisma.Tylko w Polsce uznaje się z góry, że ktoś odebrał papier z poczty.
...
Następna strona