Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WS
|
aktualizacja

Samorządowcy mają problem z budżetami. "Rządzący zabierają nam pieniądze"

57
Podziel się:

Ruch Samorządowcy "Tak! Dla Polski" chce, by Najwyższa Izba Kontroli zbadała proces zaniżania przez rząd dochodów samorządów - poinformowali samorządowcy na wtorkowej konferencji, podczas której mówili o sytuacji ich budżetów, o braku środków z Krajowego Planu Odbudowy czy o braku rządowego planu na przyjęcie kolejnej fali uchodźców.

Samorządowcy mają problem z budżetami. "Rządzący zabierają nam pieniądze"
Rafał Trzaskowski mówił podczas konferencji, że rząd zabiera pieniądze samorządom (Agencja Wyborcza.pl, Kuba Atys)

- Sytuacja budżetów samorządowych jest bardzo trudna, rządzący zabierają nam pieniądze, oczywiście te niewystarczające kompensacyjne mechanizmy są ustawiane w sposób polityczny, co powoduje, że część miast po prostu traci pieniądze. W Warszawie to 2 mld złotych mniej w kasie miejskiej - przekazał podczas konferencji Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy mówił również o rosnących obowiązkach - związanych z radzeniem sobie z pandemią, uchodźcami czy dystrybucją węgla. Dodał, że miasto spodziewa się kolejnej fali uchodźców z Ukrainy.

Wpływy z PIT

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, mówiła o tym, że wszyscy złożyli już budżety na rok 2023 rok. W skali całego kraju ubytek, jeśli chodzi o dochody z podatku od osób fizycznych, wyniósł 30 mld zł. Zdaniem prezydent rosnące wpływy z PIT nie przekładają się na wzrost środków w budżetach samorządów. Aleksandra Dulkiewicz przekazała również, że należy zmienić zasady finansowania samorządów po to, aby te pieniądze zostały jak najbliżej mieszkańców.

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, mówiła z kolei, że deficyt w przyszłym roku sięgnie rekordowej kwoty 228 mln zł. - Przy naszym miliardowym budżecie to jest bardzo dużo. W tym roku obsługa zadłużenia wzrosła o ponad 200 proc., a jednak zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu w wysokości 200 mln zł, ponieważ tylko koszty bieżące wzrosły 150 proc., do wszystkich wydatków majątkowych musimy dokładać prawie drugie tyle - komentowała.

Wspólnie postanowiono również złożyć wniosek do Najwyżej Izby Kontroli o zbadanie procesu zaniżania przez rząd dochodów dla jednostek samorządu terytorialnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
szpitale
6 miesięcy temu
państwowe zginęły ,jak przemysł ,kopalnie ,stocznie itp bo tusk prywatkę sobie stworzył jak senat samorządy mają za cel chronić nasze mienie--a tu wszystko zagrabione przez bandę tuska a resztki zabrał jarek --mierzeja to jego hańba --nie chroni narodu i kraju to po co wy nam
i dobrze
6 miesięcy temu
---i tak kasa idzie na nic ,co by mogło rozwijać gospodarkę mam n ie smak ze tak szybko wysprzedali z senatem, mienie narodowe, kosciół sie nachapał, zyd utrzymujemy muzea budowane przez tuska hańbi naród, zyd nie ma prawa istnieć w naszym kraju a w rządzie to już porażka nasza ,zyd otrzymał Izrael --pakt przerwany rozliczyć drani co nam tu tworzą rasizm na tubylców ,on ma prawo do życia tylko tubylcy nie --najlepiej zarabia na biednych ludziach ,która stworzył kasa nasza ubywa za granice bo on pan
Nikki
7 miesięcy temu
W samorządy nie zostało wpompowane tyle kasy jak obecnie. Fakt, że na inwestycje.
niestety,
7 miesięcy temu
kasują komentarze!!!
niestety,
7 miesięcy temu
kasują komentarze!!!
...
Następna strona