Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Sankcje na Rosję muszą być bardzo ostre. Sytuacja wokół Ukrainy się zaognia

18
Podziel się:

Z Rosji do jednostek wspieranych przez nią separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy przewieziono od początku roku 7 tys. ton paliwa, czołgi, uzbrojenie, amunicję - podaje w piątek ukraiński wywiad wojskowy. Jak oceniają eksperci groźba ekspansji jest bardzo realna. Jak dodał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, Zachód, w razie konfliktu, powinien wprowadzić "bardzo ostre sankcje, które agresor bardzo mocno by odczuł".

Sankcje na Rosję muszą być bardzo ostre. Sytuacja wokół Ukrainy się zaognia
Dowództwo sił zbrojnych Rosji zwiększa możliwości bojowe sił w Donbasie. (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

W Wiśle kontynuowane w piątek mają być rozpoczęte w czwartek rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, o sytuacji wokół ukraińskich granic.

Według ukraińskiego wywiadu dowództwo sił zbrojnych Rosji zwiększa możliwości bojowe sił w Donbasie. To może oznaczać, że Rosja nie zaprzestała przygotowań do inwazji.

Zobacz także: Konflikt Rosja-Ukraina. Ekspert o pomocy militarnej USA po ewentualnej inwazji Moskwy

Jak napisano w komunikacie, od początku stycznia potajemnie przywieziono koleją i transportem samochodowym z Rosji do jednostek sił separatystów ponad 7 tys. ton paliwa, kilka czołgów i dział samobieżnych oraz inne uzbrojenie i amunicję, w tym do systemów artyleryjskich i moździerzy.

Ukraina oczekuje wsparcia

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot odnosząc się w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia do rozmów w Wiśle zaznaczył, że dotyczą one "kwestii bezpieczeństwa i tych zagrożeń, z którymi boryka się obecnie nasz wschodni sąsiad".

Pytany, jakie są oczekiwania strony ukraińskiej wobec Polski, związane z bezpieczeństwem na wypadek agresji Rosji, Szrot zaznaczył, że Ukraina oczekuje od Polski przede wszystkim wsparcia politycznego i - jak zapewnił - "to wsparcie otrzymuje w pełnym zakresie zarówno, jeśli chodzi o bezpośrednie stanowisko Polski, jak i o organizowanie przez Polskę stanowiska innych krajów europejskich, sąsiednich krajów regionu".

- Co do innych form pomocy, to są kwestie ustaleń i też dyskretnych, politycznych rozmów. Ja na razie nie będę tutaj wchodził w szczegóły - powiedział.

Nie ma jedności

W kwestii stanowiska innych państw wobec kryzysu wokół Ukrainy, Szrot oświadczył, że prezydent Duda uważa, iż "Zachód powinien mówić jednym głosem, mówić głosem zdecydowanym".

Tutaj niestety widzimy, że od jakiegoś czasu niektóre państwa zdają się przyjmować inną optykę w spojrzeniu na sprawy Rosji, niż większość krajów Zachodu - a tutaj można wymieniać działania w zakresie inwestycji Nord Stream 2 - powiedział.

Ostre sankcje

Pytany, jakie działania będzie musiało podjąć NATO, żeby wzmocnić zabezpieczenie wschodniej flanki w razie eskalacji kryzysu wokół Ukrainy, Szrot zwrócił uwagę na oświadczenia przedstawicieli administracji Stanów Zjednoczonych, zapowiadające "wzmocnienie baz wojskowych na wschodniej flance, również w Polsce".

- To jest tylko jeden z wariantów, a poza tym oczywiście bardzo ostre sankcje, które agresor bardzo mocno by odczuł. A co do reszty środków, to już sytuacja jest tak dynamiczna, że decyzje musiałyby być podejmowane zupełnie na bieżąco - powiedział Szrot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Kuba
4 miesiące temu
Niestety nawet w Polsce nikt za Ukrainę nie chce umierać. Ten kraj niepodległy to dla nas kwestia życia i śmierci. Sankcje nie przywrócą wolności i godności Ukraińcom. Rosja pasek zawęzi na 2 lata i będą wszyscy biadolić o resecie.
Cała Prawda
4 miesiące temu
Jaka Rosja ewentualnie CCCP ZSRR 2.0 mordercy i gwałciciele to potrafią. Tylko to.
Niudolniuwlad...
4 miesiące temu
Na poprzednich sankcjach stacili tylkonpolacy bo tpwary szly przez niemcy. Ot cala prawdA
Polak
4 miesiące temu
Niemcy już założyli pętle Rosjanom ale z rurociągu.. W ramach sankcji Rosja komplrtuje dokumenty do budowy zbiorników wodoru pi niemieckiej stronie. A Niemcy złożyli wniosek o 9 mln euro na inwestycje dla zagranicznych firm z poza Unii w wspiraniy produkcji wodoru.. I nie będzie to fls Azji :).... Tak wyglądają sankcje.... Wszystko ściema.... My już w 39r przekonaluśmy się jak to można liczyć na układy i zapewnienia.
Rety
4 miesiące temu
Putin z tych sankcji się śmieje i z Bidena też,robi interesy ze szkopami i co