Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje przeciw Rosji. Głębokie załamanie niemieckiego eksportu do Rosji i na Ukrainę w styczniu

0
Podziel się:

Dane statystyczne za styczeń potwierdzają niekorzystne tendencje w relacjach gospodarczych między Niemcami a Rosją widoczne już w zeszłym roku.

Sankcje przeciw Rosji. Głębokie załamanie niemieckiego eksportu do Rosji i na Ukrainę w styczniu
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Niemiecki eksport do Rosji spadł w styczniu o 35 proc. w porównaniu ze styczniem 2014 r. - podał Federalny Urząd Statystyczny. Spadek eksportu na Ukrainę był jeszcze większy - o 40 proc. Biznes niemiecki domaga się uregulowania konfliktu z Rosją.

Wartość niemieckiego eksportu do Rosji w styczniu 2015 r. wyniosła 1,44 mld euro. Rok wcześniej Niemcy wyeksportowały do tego kraju towary za 2,22 mld euro. Eksport na Ukrainę skurczył się w tym samym czasie z 321 mln euro do 194 mln euro.

Przewodniczący Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Eckhard Cordes powiedział, że rekordowy regres w handlu z Rosją jest dowodem na to, iż niemiecko-rosyjskie relacje gospodarcze wystawione zostały na ciężką próbę.

- Kryzys polityczny spowodowany konfliktem na Ukrainie uderzył w gospodarkę i wzajemne stosunki gospodarcze - podkreślił niemiecki biznesmen. Jego zdaniem dane statystyczne powinny być dla polityki sygnałem, iż należy wzmocnić dyplomatyczne wysiłki w celu rozładowania napięć.

Zdaniem Cordesa nie można liczyć na poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Jak wyjaśnił, wcześniejsze zamówienia zostały zrealizowane, a zawarcie nowych umów jest trudne ze względu na słabość rosyjskiej waluty i sankcje gospodarcze. - Firmy rosyjskie mają utrudniony dostęp do kredytów, zaś firmy niemieckie zwlekają z decyzjami o inwestycjach - powiedział Cordes.

Dane statystyczne za styczeń potwierdzają niekorzystne tendencje w relacjach gospodarczych między Niemcami a Rosją widoczne już w zeszłym roku. W całym roku 2014 niemiecki eksport do Rosji spadł w porównaniu z rokiem 2013 o 18 proc., a na Ukrainę aż o 33 proc. Wyraźną tendencję spadkową odnotowano także w wywozie towarów do Kazachstanu (-20 proc.) i na Białoruś (-21 proc.). Straty spowodowane spadkiem eksportu do tych czterech krajów wyniosły według Komisji Wschodniej 9 mld euro, z czego aż 6,5 mld euro przypada na niezrealizowane zamówienia do Rosji.

Niemiecki biznes był przeciwny sankcjom gospodarczym wobec Rosji, zaakceptował jednak w końcu restrykcje podjęte przez Unię Europejską.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m329397.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys-w-rosji-dochody-gospodarstw-domowych,208,0,1741008.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosjanom żyje się coraz gorzej, a ceny nadal rosną
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/83/m306515.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sankcje-przeciw-rosji-szef-europarlamentu,161,0,1740961.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szef Europarlamentu za otwarciem na Rosję
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m327554.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys-w-rosji-trwa-wladimir-putin-wzywa-do,180,0,1740468.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ceny w Rosji rosną w rekordowym tempie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m277172.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sankcje-przeciw-rosji-aleksiej-nawalny,211,0,1734099.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nawalny: objąć sankcjami oligarchów
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)