Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sarkozy chce zbombardować Kaddafiego

0
Podziel się:

Według nieoficjalnych doniesień, prezydent Francji zamierza zaproponować zaatakowanie Libii.

Sarkozy chce zbombardować Kaddafiego
(ec.europa.eu)

Według nieoficjalnych doniesień, Nicolas Sarkozy zamierza zaproponować Unii Europejskiej bombardowanie wybranych celów w Libii. NATO wciąż niezdecydowane co zrobić z Libią.

Propozycja ta będzie prawdopodobnie rozpatrywana podczas jutrzejszego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

Francja uznała Narodową Radę Libijską jako jedynego legalnego przedstawiciela narodu libijskiego. Prezydent Nicolas Sarkozy przyjął w Pałacu Elizejskim dwóch przedstawicieli tej organizacji założonej przez przeciwników pułkownika Kadafiego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t134786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sankcjami;w;kaddafiego;ale;nie;odpuszcza,229,0,791781.html) Sankcjami w Kaddafiego, ale nie odpuszcza
O uznaniu przez Francję Narodowej Rady Libijskiej poinformował prasę po rozmowie z prezydentem Sarkozy'm Ali Essawi - jeden z dwóch przyjętych w Pałacu Elizejskim wysłanników libijskiej opozycji: _ Francja wyraziła swoje zadowolenie z utworzenia Narodowej Rady Libijskiej. Po rozmowie z prezydentem Sarkozy'm mogę powiedzieć, że Francja uznaje tę tymczasową radę jako legalnego przedstawiciela ludu libijskiego _.

Wiadomość ta została zaraz potem potwierdzona przez przedstawicieli Pałacu Elizejskiego. Francja stała się w ten sposób pierwszym krajem, który uznał Narodową Radę Libijską i odwrócił się całkowicie od reżimu pułkownika Kadafiego.
Pałac Elizejski potwierdził również zamiar wysłania do Benghazi ambasadora Francji. W Paryżu zostanie z kolei przyjęty ambasador wyznaczony przez Narodową Radę Libijską.

NATO radzi co robić z Libią

Ministrowie obrony NATO rozpoczęli w Brukseli naradę poświęconą sytuacji w Libii. Mają zastanowić się nad sposobami położenia kresu krwawym walkom w tym kraju. Wśród omawianych propozycji jest utworzenie strefy zakazu lotów nad Libią, o co apelowała libijska opozycja. Miałaby ona uniemożliwić wojskom Muammara Kadafiego bombardowanie rebeliantów z powietrza.

Za utworzeniem strefy zakazu lotów opowiada się kilka europejskich krajów, w tym Francja i Wielka Brytania, ale nie wszyscy są gotowi poprzeć już teraz i bezwarunkowo ten pomysł. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen mówił przed spotkaniem, że na razie Sojusz nie planuje interwencji zbrojnej, pracuje nad różnymi scenariuszami i bierze każdą ewentualność pod uwagę. _ Utworzenie strefy zakazu lotów będzie wymagało pełnego zaangażowania wojskowych zasobów. Ale każda operacja NATO-wska powinna być przeprowadzana w porozumieniu i zgodnie z mandatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. A na razie nie ma zgody na użycie siły _ - powiedział przed spotkaniem sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Utworzenie strefy zakazu lotów oznacza, że każdy libijski samolot może zostać zestrzelony. Ale najpierw należałoby zniszczyć libijską obronę przeciwlotniczą i przejąć kontrolę nad przestrzenią powietrzną.

Ministrowie obrony Sojuszu mają też dyskutować o innych możliwościach działania. Rozważana jest na przykład blokada morska, która uniemożliwi zaopatrywanie reżimu Muammara Kadafiego w broń i sprzęt wojskowy.

Europarlamentarzyści za uznaniem władzy powstańców

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której solidaryzuje się z narodem libijskim, dążącym do wprowadzenia demokracji i obalenia reżimu. Wezwał Unię Europejską do nawiązania stosunków z libijską Narodową Radą Tymczasową.

Parlament surowo potępił systematyczne łamanie przez reżim Kadafiego praw człowieka w Libii, a zwłaszcza brutalne stłumienie pokojowych wystąpień zwolenników demokracji, dziennikarzy i obrońców praw człowieka. Eurodeputowani wezwali do natychmiastowego zaprzestania stosowania przemocy i do ustąpienia pułkownika Kadafiego, aby zapobiec dalszemu rozlewowi krwi i umożliwić pokojowe przemiany polityczne. Zdecydowanie poparli też wszczęcie dochodzenia przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie domniemanych zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Muammara Kadafiego i członków jego reżimu.

Parlament opowiedział się za wprowadzeniem embarga na dostawy broni do Libii oraz zakazu podróży dla rodziny Muammara Kadafiego, jak również zamrożenia posiadanych przez nią aktywów, także pochodzących ze sprzedaży ropy naftowej i gazu. Zdaniem posłów, sprawcy ataków na ludność cywilną ponoszą osobistą odpowiedzialność karną i muszą zostać postawieni przed obliczem sprawiedliwości. Parlament wezwał Unię do nawiązania stosunków z libijską Narodową Radą Tymczasową w celu wsparcia procesu demokratycznych przemian.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t134878.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;uznala;libijskich;rebeliantow,64,0,791616.html) Francja uznała libijskich rebeliantów Pałac Elizejski uznał tymczasowe powstańcze władze z siedzibą w Bengazi, za jedynego przedstawiciela narodu libijskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t134863.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;zgodzilby;sie;na;przekazanie;wladzy,3,0,791555.html) Kaddafi zgodziłby się na przekazanie władzy Dziennik _ Publico _ cytuje dyplomatów po spotkaniu szefa portugalskiego MSZ Luisa Amado z wysłannikiem Kadafiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t134848.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyslannik;kaddafiego;negocjowal;w;lizbonie,111,0,791407.html) Wysłannik Kaddafiego negocjował w Lizbonie Zaufany współpracownik Muammara Kadafiego spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Luisem Amado.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t134710.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zolnierze;kaddafiego;znecali;sie;nad;dziennikarzami,104,0,791400.html) Żołnierze Kaddafiego znęcali się nad dziennikarzami Ponad 20 godzin przetrzymywały wojska wierne dyktatorowi członków ekipy brytyjskiej stacji BBC.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)