Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Sąsiad Polski niegotowy na kryzys. Marnują pieniądze, nie mają schronów

33
Podziel się:

Czechy są w niewystarczającym stopniu przygotowane na kryzysy lub nadzwyczajne wydarzenia - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Najwyższy Urząd Kontrolny Czech. Instytucja krytykuje m.in. system obrony cywilnej i kupowanie sprzętu wojskowego bez przetargów.

Sąsiad Polski niegotowy na kryzys. Marnują pieniądze, nie mają schronów
Czechy są w niewystarczającym stopniu przygotowane na kryzysy lub nadzwyczajne wydarzenia - wykazała kontrola (Getty Images, Frank Bienewald)

W raporcie dotyczącym 2023 roku Najwyższy Urząd Kontrolny Czech ocenia, że odpowiedzialne instytucje nie wyciągnęły wystarczających wniosków np. z pandemii COVID-19. Już w ubiegłym roku Urząd kontrolował system obrony cywilnej i stwierdził, że jest wadliwy. Według kontrolerów ludzie nie są wystarczająco informowani, brakuje masek i stałych schronów. Istniejące mogą posłużyć tylko 3,2 proc. populacji. W obecnym raporcie ponownie wskazano błędy.

Kontrola w ministerstwie obrony wykazała, że resort nie był w stanie efektywnie wydać przyznanych mu pieniędzy. Dostrzeżono również ryzyko w sposobie, w jaki ministerstwo zawarło ostatnio kontrakty na dostawy uzbrojenia. Są one realizowane drogą porozumień międzyrządowych lub umowy podpisywane są bezpośrednio z dostawcami bez procedury przetargowej. Zdaniem NKU może to prowadzić do nieefektywnego i niegospodarnego wykorzystania funduszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

NKU, czeski odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli, jest ujętą w konstytucji niezależną instytucją, która przede wszystkim kontroluje zarządzanie majątkiem państwa i wypowiada się na temat realizacji budżetu.

W Polsce nie jest lepiej

Również w Polsce Najwyższa Izba Kontroli opublikowała niedawno wyniki kontroli dotyczącej dostępności schronów. Jak podała NIK w połowie marca, z danych straży pożarnej wynika, że w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć niecałe 4 proc. mieszkańców.

Izba punktowała też, że również w Polsce nie istnieje obrona cywilna, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca schronienia. "Sześć z 32 gmin skontrolowanych przez NIK nie zapewniło takiego miejsca żadnemu ze swoich mieszkańców, a 68 proc. poddanych oględzinom schronów i ponad połowa ukryć nie spełniały wymaganych warunków technicznych" - podała izba.

Remonty pochłoną miliardy

"Przyczyną tej sytuacji, jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, jest przede wszystkim brak podstawowych przepisów wskazujących odpowiedzialnych za zarządzanie budowlami ochronnymi, określających ich niezbędne wyposażenie oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełniać, czy choćby definiujących czym jest schron. Wieloletni impas w tej kwestii ma przełamać przygotowywana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) ustawa o ochronie ludności, której projekt, jak wynika z zapowiedzi resortu, powinien być gotowy do końca marca" - możemy przeczytać w komunikacie NIK.

Prace nad tą ustawą nadal trwają. - Historia pisania ustawy o ochronie ludności jest dość długa i jeszcze nigdy, z różnych przyczyn nie udało się jej uchwalić - mówił w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Jak wyliczał, z danych od wojewodów wynika, że remonty budowli ochronnych kosztowałyby ok. 2,7 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
Pieczar
2 tyg. temu
My się o nas powinniśmy martwić..... Też nie jesteśmy przygotowani🫣Niestety co ma być to będzie w takie czasy trafiliśmy.......sytuacja jest jeszcze bardziej napięta niż myślimy......pamiętajcie najważniejsze to mieć kasę i kosztowności przy sobie bo to najważniejsze jak coś się stanie .....wiadomo bankowość przestanie istnieć odrazu a bez kasy gdy jest wojna ciężko jest gdzie kolejek uciec.... myślcie co chcecie wiem co mówię powodzenia
Kacper
2 tyg. temu
Mniejszy koszt to likwidacja polityków, którzy chcą tu wojny. Ja się na żadną wojnę nie piszę i cokolwiek mi przyjdzie z monu to do odesłania.
Dud
2 tyg. temu
Czemu tyle wiadomosci o wojnie ludzie.Co Rosja nas zaatakuje ? Czemu te media ciagle pizza o wojnie.
Leśny ludek
2 tyg. temu
A w Polsce? Nie martwcie się o innych zadbajmy o siebie bo ryży już ma zaklepane miejsce w bunkrze w Berlinie.
tak jest
2 tyg. temu
Schrony są niepotrzebne, wystarczy 30% ludności tego kraju do zbioru szparagów i zapewnienia obsady w domach spokojnej starości w kraju tolerancji, sprawiedliwości i uczciwości. Reszta to nadwyżka po której nikt płakać nie będzie. A jak nas ze wschodu zaatakują, to mamy zapewnienie z Berlina o dostawach menażek bojowych i maseczek co po Covid-19 zalegają w magazynach aby tylko nie eskalować konfliktu...
...
Następna strona