Notowania

nauka
18.03.2019 12:25

Seiichi Miyake bohaterem Google Doodle. Z czego zasłynął japoński wynalazca?

Seiichi Miyake był japońskim wynalazcą i działaczem społecznym. Google Doodle 18 marca przypomina jego postać. Sprawdź, z czego mężczyzna zasłynął.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter)
Seiichi Miyake bohaterem Google Doodle (Fot: @LogisticGepard)

Seiichi Miyake - z czego zasłynął japoński wynalazca?

Seiichi Miyake (1926-1982) był japonskim wynalazcą i działaczem społecznym. Mężczyzna był pomysłodawcą "dotykowych płyt" chodnikowych, które miały wypukłą powierzchnię. Wypukłości miały ułatwiać poruszanie się osobom niewidzącym w przestrzeni publicznej.

Płyty chodnikowe wynalezione przez Seiichi Miyake występowały w dwóch rodzajach: o okrągłych kropkach i pionowych paskach. Bloki kropek informują osoby niewidome o niebezpieczeństwie, pionowe zaś o bezpiecznym poruszaniu się do przodu.

Pierwsze płyty pojawiły się 18 marca 1967 roku w mieście Okayama, na zachodzie Japonii. Dziesięć lat później stały się obowiązkowe na wszystkich japońskich stacjach kolejowych.

Seiichi Miyake bohaterem Google Doodle

Google Doodle jest specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Ma ona na celu m.in. uczczenie wydarzeń, świąt, osiągnięć oraz pamięci znanych artystów, naukowców i pionierów. Pierwsze Google Doodle w Polsce swoją premierę miało 15 lutego 2007 roku. Dwie litery „o” w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały również m.in. "Solidarność", urodziny Juliusza Słowackiego czy Zofii Nałkowskiej.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2019

ntcKiedyś zastanawiałem się dlaczego niektóre chodniki są wyłożone właśnie takimi płytkami. Teraz to oczywiste!

18-03-2019

Adrian MiejscowyPKP to podłapało dzięki ziomek pamiętamy.

18-03-2019

MCFKANJFNEJRNJNWOWKGVBJDNVJNERJVKNDKMVJKFDNJGNFJGVNSJFGHHRJNGJFGHNHRGHRFHFNENFJNSDJTNGHRSGHNTHBGHNGHBGHBGHGNJGNHJCSKDAMCJJCJLNJENJHGHEB

Rozwiń komentarze (8)