Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
21.11.2019 21:34

Sejm uchwalił ustawę, która pozwala na finansowanie trzynastek dla emerytów z Funduszu Solidarnościowego

233 posłów było "za". 215 zagłosowało przeciw. Tym samym Sejm uchwalił ustawę zmieniającą nazwę Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i nakładającej na niego obowiązek sfinansowania tegorocznej "trzynastej emerytury". Ustawa trafi teraz do Senatu kontrolowanego przez opozycję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Sejm uchwalił ustawę zmieniającą nazwę Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został powołany na początku roku. Do jego zadań należało początkowo finansowanie projektów wspierających osoby z niepełnosprawnościami, takie jak pomoc wytchnieniowa czy asystenci osób niepełnosprawnych.

Zmiana ustawy poparta przez Sejm rozszerza katalog osób, które mogą otrzymać wsparcie z funduszu o emerytów i rencistów, m.in. poprzez sfinansowanie wypłaty "trzynastki". Z tego też powodu nowelizacja zakłada zmianę nazwy instytucji na "Fundusz Solidarnościowy".

Zdaniem opozycji, taki ruch stanowi "grabież osób niepełnosprawnych", a równocześnie jest "kreatywną księgowością", gdyż dotychczasowy wydatek budżetu w postaci dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przenosi do nieobjętego regułą wydatkową Funduszu, jeszcze "Wsparcia Osób Niepełnosprawnych", a już wkrótce "Solidarnościowego". Co więcej, fundusz wsparcia niepełnosprawnych ma roczne przychody na poziomie 1,5 mld zł, a w celu sfinansowania wypłaconej już "trzynastki", ma wciąż pożyczkę z Funduszu Rezerwy Demograficznej na kwotę 9 mld zł.

"To rzecz skandaliczna!". Bartosz Arłukowicz oburzony pomysłem PiS ws. 13. emerytury

Poza opozycją przeciwko pomysłowi PiSwypowiadali się eksperci z organizacji pozarządowych oraz związkowcy z OPZZ i "Solidarności".

- To nie jest obietnica. To wielkie oszustwo. Lista posłów, którzy podpisali się pod tym projektem, to będzie lista wstydu - mówił jeszcze podczas pierwszego czytania poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Piechota.

Poseł Piechota mocno skrytykował projekt posłów PiS
"Lista wstydu". Emocjonalne wystąpienie niepełnosprawnego posła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2019

MagdalenaPanie Arłukowicz, już Pan pokazał na co pana stać będąc ministrem. Zapamiętam to do końca życia jakie wprowadził Pan ograniczenia. Natomiast w chwili … Czytaj całość

21-11-2019

emerytkaNie wiem, czy będę się dobrze czuła jako emerytka, mając świadomość ,że te 900zł zostało zabrane niepełnosprawnym.Mnie okradziono na naliczeniu … Czytaj całość

21-11-2019

romanzłodziejstwo to uprawiała i uprawia platforma

Rozwiń komentarze (149)