Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Sejm uchwalił ustawę, która pozwala na finansowanie trzynastek dla emerytów z Funduszu Solidarnościowego

149
Podziel się:

233 posłów było "za". 215 zagłosowało przeciw. Tym samym Sejm uchwalił ustawę zmieniającą nazwę Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i nakładającej na niego obowiązek sfinansowania tegorocznej "trzynastej emerytury". Ustawa trafi teraz do Senatu kontrolowanego przez opozycję.

Sejm uchwalił ustawę zmieniającą nazwę Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
Sejm uchwalił ustawę zmieniającą nazwę Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (WP.PL)
bEEEaZIR

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został powołany na początku roku. Do jego zadań należało początkowo finansowanie projektów wspierających osoby z niepełnosprawnościami, takie jak pomoc wytchnieniowa czy asystenci osób niepełnosprawnych.

Zmiana ustawy poparta przez Sejm rozszerza katalog osób, które mogą otrzymać wsparcie z funduszu o emerytów i rencistów, m.in. poprzez sfinansowanie wypłaty "trzynastki". Z tego też powodu nowelizacja zakłada zmianę nazwy instytucji na "Fundusz Solidarnościowy".

Zdaniem opozycji, taki ruch stanowi "grabież osób niepełnosprawnych", a równocześnie jest "kreatywną księgowością", gdyż dotychczasowy wydatek budżetu w postaci dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przenosi do nieobjętego regułą wydatkową Funduszu, jeszcze "Wsparcia Osób Niepełnosprawnych", a już wkrótce "Solidarnościowego". Co więcej, fundusz wsparcia niepełnosprawnych ma roczne przychody na poziomie 1,5 mld zł, a w celu sfinansowania wypłaconej już "trzynastki", ma wciąż pożyczkę z Funduszu Rezerwy Demograficznej na kwotę 9 mld zł.

bEEEaZIT
Zobacz także: "To rzecz skandaliczna!". Bartosz Arłukowicz oburzony pomysłem PiS ws. 13. emerytury

Poza opozycją przeciwko pomysłowi PiSwypowiadali się eksperci z organizacji pozarządowych oraz związkowcy z OPZZ i "Solidarności".

- To nie jest obietnica. To wielkie oszustwo. Lista posłów, którzy podpisali się pod tym projektem, to będzie lista wstydu - mówił jeszcze podczas pierwszego czytania poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Piechota.

bEEEaZIZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEEaZJu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
eLA
2 lata temu
JAK KTOŚ NIE CHCE TYCH PIENIĘDZY TO NIECH SIĘ ZRZEKNIE. WSZYSCY PO KOLEI SIE POSTARALI BY EMERYTURY BYŁY GŁODOWE. A POZA TYM ...KAŻDY Z NAS KIEDYŚ BĘDZIE EMERYTEM...I WTEDY ZMIENI SPOSÓB REAGOWANIA...
Dominik
2 lata temu
Niepelnosprawnych najlatwiej okrasc, co nie pisowskie zlodzieje ?
Jak dawniej
2 lata temu
Trzeba wprowadzić bykowe
bEEEaZJv
Pytanie
2 lata temu
Ck zrobi senat?
emilkaro
2 lata temu
Jestem emerytka i oburza mnie to , ze zabiera się biednym chorym ludziom pieniądze chce dać nam emerytom . wygląda to na jałomużnę zabraną innym i daną nam emerytom . nie chce takiej jałmużny .WYSTARCZY JAK ODDADZĄ NAM PODATEK POTRĄCANY CO MIESIĄC ,A przecież podatek już płaciłam przez 40 lat EMULKARO
...
Następna strona