Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Senat USA przegłosował ustawę. TikTok ma być zakazany na rządowych urządzeniach

7
Podziel się:

Pracownicy federalni z USA mają mieć zakaz instalowania TikToka na urządzeniach rządowych. To wynik przyjęcia ustawy przez Senat USA, która została przegłosowana w środę wieczorem. Powodem decyzji są przypuszczenia, że aplikacja może szpiegować urządzenia - donosi Reuters.

Senat USA przegłosował ustawę. TikTok ma być zakazany na rządowych urządzeniach
Senat przyjął uchwałę zakazującą instalacji TikToka na rządowych telefonach (GETTY, Chesnot)

Ustawę przyjęto w środę 14 grudnia późnym wieczorem. Senat podjął decyzję o jej uchwaleniu po tym, jak 14 stanów USA zakazało korzystania i instalacji aplikacji przez pracowników administracji. Kroki zostały podjęte w obawie, że może ona wykorzystywać poufne dane zawarte w smartfonach i przekazywać je przez firmę ByteDance chińskiemu rządowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 14.12 | Korzyści wynikające z elektronicznego podpisywania umów

Agencje federalne nałożyły zakaz wcześniej

Zanim Senat podjął krok o zakazie TikToka, agencje federalne takie jak np. Departamenty Obrony, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Stanu same podjęły decyzję o zakazie instalacji aplikacji na rządowych urządzeniach. Stało się to po słowach senatora Partii Republikańskiej Josha Hawleya.

- TikTok jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i nie ma dla niego miejsca na urządzeniach rządowych - powiedział polityk cytowany przez Reuters.

Z kolei dyrektor FBI Chris Wray powiedział na początku grudnia, że "amerykańskie operacje TikTok budzą obawy o bezpieczeństwo narodowe".

Próby całkowitego zablokowania TikToka

Istnieje obawa, że popularna aplikacja TikTok zostanie w przyszłości całkowicie zakazana w Stanach Zjednoczonych. 13 grudnia senator Marco Rubio przedstawił w tym celu projekt uchwały. Podobne działanie podjął w 2020 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump, jednak po groźbie procesów sądowych zaniechał dalszych czynności.

TikTok broni się przed zarzutami i twierdzi, że obawy napędzane są przez falę dezinformacji. Firma ByteDance, która jest właścicielem aplikacji, wyraziła chęć, by spotkać się z decydentami i wyjaśnić praktyki oraz zasady działania przedsiębiorstwa.

"Jesteśmy rozczarowani, że tak wiele stanów idzie z polityczną modą, aby uchwalić politykę opartą na bezpodstawnych i fałszywych informacjach o TikTok, ale nie zrobią nic, aby posunąć naprzód bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych" - napisała w oświadczeniu firma ByteDance.

Według Reuters Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych oraz TikTok prowadzą rozmowy, aby osiągnąć porozumienie w sprawie bezpieczeństwa danych prawie 100 mln użytkowników aplikacji.

Ustawa ma wejść w życie w tym miesiącu

Zanim ustawa dotycząca zakazu korzystania z TikToka na rządowych urządzeniach wejdzie w życie, musi zostać zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów USA. Dopiero wtedy trafi do prezydenta Joe Bidena.

Izba Reprezentantów musiałaby przyjąć ustawę Senatu przed zakończeniem obecnej sesji kongresowej, co jest spodziewane w przyszłym tygodniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
buhahaha
2 lata temu
Musi zle byc z tzw. demokracja amerykanska. Tik Toka sie boi..
Wacław
2 lata temu
No proszę,a u nas jeden rezydent zrobił z siebie głupka jakimiś dziwnymi podskokami
smig
2 lata temu
co za dno ten portal, wszedłem pierwszy raz do kilku tygodni i już taki clickbait, że to się nadaje już do urzędu ds mediów, bo to jawna manipulacja i sprzeczność z etyką medialną
Tyle
2 lata temu
Zlikwidować to jest szkodliwe
Oko
2 lata temu
Dlaczego tylko na rządowych urządzeniach? Tiktok powinien być zakazany w całym kraju, to zakała która ogłupia dzisiejsza młodzież szczegolnie