Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Oktawian Góral
|

Seniorze, ogromne pieniądze czekają. Dofinansowania na projekty aktywizujące

226
Podziel się:

Wiceminister rodziny i polityki społecznej w niedzielę przypomniał o programie "Aktywni Plus". Jak wskazał Stanisław Szwed, tylko w tym roku na dofinansowania dla seniorów przeznaczono 40 mln złotych. Cały program, na lata 2021-2025 to aż 200 mln złotych.

Seniorze, ogromne pieniądze czekają. Dofinansowania na projekty aktywizujące
Emeryci mogą liczyć na dofinansowanie w ramach programu Aktywni Plus (money.pl, Rafał Parczewski)

Wiceminister rodziny i polityki społecznej w niedzielę w TVP Info pytany był o program "Aktywni plus". Jak wskazywał Stanisław Szwed, nabór wniosków do programu już się zakończył. - On [program Aktywni plus - przyp. red.] zastąpił rządowy program Aktywność Społeczna Osób Starszych (ASOS), który był do 2020 r. W tym roku w programie mamy dofinansowanie na poziomie 40 mln zł. To jest program wieloletni, przewidziany na kolejne lata. Łącznie do 2025 r. planujemy 200 mln zł przeznaczyć właśnie na aktywność osób starszych zarówno fizyczną, intelektualną jak i społeczną - przekazał wiceminister.

Duże zainteresowanie

Program skierowany jest do organizacji pozarządowych. Zainteresowanie programem utrzymuje się na podobnym poziomie co rok temu. - Wpłynęło ponad 1650 wniosków, 292 oferty zostały pozytywnie rozstrzygnięte - przekazał w TVP Szwed.

Zobacz także: Fakty i mity o odkładaniu pieniędzy. Webinar mBank i money.pl. Odcinek 1

Jak informował wiceminister, dofinansowanie było przyznawane w czterech priorytetowych obszarach, dotyczyły one aktywności społecznej, partycypacji społecznej, włączenia cyfrowego oraz przygotowania do starości. Najwięcej ofert dotyczyło pierwszego priorytetu, wpłynęło ich ponad 1000. - W mniejszym zakresie, ale też ważne komponenty to partycypacja społeczna, czyli większy udział w podejmowanych decyzjach choćby w samorządach, czy poprzez różne działania seniorów - dodał wiceminister.

Przeciwdziałanie wykluczeniu

Stanisław Szwed podkreślał, jak istotne są działania związane z przeciwdziałaniem wykluczenia cyfrowego. - Bardzo ważny, w okresie pandemii, gdy wiele osób nie wychodziło z domów, wiele osób starszych musiało korzystać z takich form kontaktu, czy podejmowania decyzji - komentował Szwed.

- Czwarty priorytet to przygotowanie do starości, czyli skierowany do międzypokoleniowych działań, żeby młodsi starszych wspierali oraz bezpieczeństwo seniorów - dodał wiceminister.

Program "Aktywni plus" ma na celu zwiększanie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego. Ponadto jako ważne czynniki wskazuje się wspieranie osób niesamodzielnych, starszych. "Aktywni plus" to wsparcie dla seniorów w zakresie bezpieczeństwa, posługiwania się nowymi technologiami oraz budowania relacji międzypokoleniowych.

W ramach programu organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów kwotą od 25 tys. do 250 tys. zł. Oferty można było składać od 4 marca 2021 r. do 26 marca 2021 r. Wymagany był wkład własny (wkład pieniężny oraz wkład osobowy) wynoszący co najmniej 10 proc. wartości dotacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(226)
Marek2janusz@...
10 miesięcy temu
Jakie firmy w Lublinie organizują Program "Aktywni +"
babcia
2 lata temu
a kto o tym slyszal ??pis klamie i mataczy ak zwykle
ktoś to kontr...
2 lata temu
A rozliczono działalność owych organizacji za zeszły rok,przecież z powodu pandemii nic nie organizowano.Ktoś wie na co poszły przyznane organizacjom pozarządowym pieniądze?
blabla
2 lata temu
Seniorzy - ulgi na internet.
anioł
2 lata temu
Należy dużo kasy wydać na windy dla starszych ludzi w budynkach czteropiętrowych. To niezwykle pilna sprawa nawet dla średniosprawnych . - Nie na jakieś igry ...
...
Następna strona