Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Seniorzy zadłużeni coraz poważniej. Potrzebują pieniędzy na leki i smartfon dla wnuka

31
Podziel się

W ciągu 6 lat zadłużenie emerytów wzrosło aż pięciokrotnie. Wiele z tych kredytów to pożyczki zaciągnięte dla wnuków i dzieci.

Jak wynika z raportu KRD, łączna wartość zaległości emerytów przekracza już 7,8 mld zł. Średnio zadłużenie to wynosi na osobę 22 366 zł.
Jak wynika z raportu KRD, łączna wartość zaległości emerytów przekracza już 7,8 mld zł. Średnio zadłużenie to wynosi na osobę 22 366 zł. (East News, E. M. Welch / Rex Features/EAST NEWS)
bDgtiEDF

328 tys. seniorów boryka się z długami – wynika za raportu Krajowego Rejestru Długów opisywanego przez "Rzeczpospolitą". Łączne zobowiązania emerytów wynoszą 5,6 mld zł.

Zobacz także: Długi Polaków. Średnio każdy z nas zalega na 5,5 tys. zł

Z roku na rok dłużników na emeryturze przybywa. Dziś jest ich o 100 tys. więcej niż 6 lat temu – zaznacza dziennik.

bDgtiEDH

Upadłość konsumencka nie dla wszystkich uzależnionych. Hazardzista musi się leczyć:

Na co wydają pożyczone pieniądze. Wciąż głównie na leki i usługi medyczne. Jednak rośnie również grupa seniorów, którzy zaciągają pożyczki na swoje wnuki lub dzieci.

bDgtiEDN

Finansują w ten sposób sprzęt TV, nowe smartfony, tablety. Jak czytamy w dzienniku, młodzi deklarują spłatę, ale jak pojawią się kłopoty, dług pozostaje na barkach dziadków.

Jak wynika z raportu KRD łączna wartość zaległości przekracza już 7,8 mld zł. Średnio zadłużenie to wynosi na osobę 22 366 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgtiEEi
KOMENTARZE
(31)
dziadek
2 lata temu
trzeba być mocno niezdrowym żeby zadłużać się na smarfona dla wnuka
Andzia.
2 lata temu
Babcie i dziadkowie zawsze rozpieszczali wnuki. Tak było , jest i będzie. Przykre jest to, że muszą brać pożyczki. Po wielu latach pracy, nie mają godnej starości. Tylko jałmużne zamiast emerytury.
szuwarek
2 lata temu
nigdy w życiu bym nie pożerował nikomu kredytu ani żadnego kredytu bym nie wziął na syna ,córke czy wnuka . Dzieci wnukowie to sa hieny.
bDgtiEEj
MARCUS
2 lata temu
Jak zawsze winę ponosi ktoś inny. Teraz dzieci i wnuki a rzad niewinny. Kto daje takie małe emerytury i renty - rząd czy dzieci i wnuki ?
Emerytka
2 lata temu
Przykre, ale prawdziwe. Dziadkom zaczyna na wszystko brakowac!!! Podobno srednia krajowa placa to 5300??? minimalna to ponad 2000 a emerytury w wiekszosci ponizej minimum 1000 - 1500. Nawet jak jest nas z mezem dwoje i mamy lącznie 4000 to musimy skromnie żyć. Kredytow nie zaciagamy bo cale zycie od nich stronilismy. Ale czujemy sie grupą mocno zapomnianą i pomijaną przez wszystkie rządy. Przykre!!!
Najnowsze komentarze (31)
wiola
2 lata temu
teraz są trudne czasy i myślę,że to nie tylko kwestia wnuków, niestety. a ile to młodszych ludzi też jest w ciężkiej sytuacji? coś o tym wiem i spłacam regularnie swoje długi, choć to że mi się udaje to też pomoc ze strony windykatora, kruk jest mocno na plus dla ludzi.
Alex
2 lata temu
Seniorzy są winni, ale na kogoś trzeba zwalić
stary
2 lata temu
Cóż, nastały czasy, w których wnuk nie odwiedzi dziadków, jak czegoś nie dostanie. Dzieci mają rodziców daleko, daleko, a nawet dalej, czekają z niecierpliwością kiedy starzy kopną w kalendarz i będzie można przejąć mieszkanie czy dom. Na miejscu tych dziadków zadłużałbym się na własne przyjemności, zostawił wyrachowanym dzieciom i wnukom długi. Może to by ich czegoś nauczyło.
Stefan
2 lata temu
Jestem emerytem i ledwo mi starcza. Gdyby nie pomoc dzieci i wnuków to bym wylądował na ulicy. Dobrze, że następne pokolenia będą miały lepiej dzięki PPK.
marek
2 lata temu
Przy tak niskich emeryturach trudno się dziwić, że emeryci mają problemy. Takie inicjatywy jak PPK są bardzo potrzebne, bo mogą najuboższym i pozwolą zniszczyć biedę.
Zenek
2 lata temu
A może być tylko gorzej patrząc w jakiej kondycji jest ZUS. Dlatego na alarm bije PPK. Zapisywać się, żeby później nie było płaczu.
Zenek
2 lata temu
A może być tylko gorzej patrząc w jakiej kondycji jest ZUS. Dlatego na alarm bije CPK. Zapisywać się, żeby później nie było płaczu.
Zenek
2 lata temu
A może być tylko gorzej patrząc w jakiej kondycji jest ZUS. Dlatego na alarm bije CPK. Zapisywać się, żeby później nie było płaczu.
bDgtiEEb
dziadkowy
2 lata temu
Przez lata nikogo nie obchodził los emerytów i teraz mamy problem. Dopiero jak PiS doszedł do władzy to coś się zaczyna ruszać. Jak najbardziej jestem za PPK.
urszulka
2 lata temu
Emerytura w Polsce = skrajna nędza. Na zachodzie życie zaczyna się na emeryturze. Myślę, że dzięki PPK los emerytów się poprawi.
słodka
2 lata temu
I to jest argument za wprowadzeniem PPK. Głodowe emerytury na nic nie starczają. Pora zatroszczyć się o starszych.
ddr
2 lata temu
I tutaj krd lamentuje. jest to prywatna firma zajmująca się wpisywaniem wszystkich jak leci. A potem ich wspólnicy szantażują niewinnych ludzi zwłaszcza starszych
Marek
2 lata temu
Piszecie głupoty to nie są winni seniorzy tylko polityka naszego państwa które przez wiele lat od upadku komuny poprzez wyzysk pozwalała na zatrudnianie naszych dzieci i wnuków za głodowe pensje najczęściej na śmieciowych umowach. Czemu tych prominentów dzieci nie pracują za grosze z których nie można przezyć.
Prawdziwek
2 lata temu
Chyba na garnki z oszukańczych pokazów